heugen is 'verveelvoudigen'. Blijkens art. 13 Aw bete- kent verveelvoudigen bovendien: bewerken, omzetten, transformeren, vertalen enz. Op het uitsluitend recht van de auteursrechthebbende bestaan diverse wettelijke uitzonderingen. Algemeen bekend is de regeling inzake het kopieren voor eigen oefening, Studie of gebruik (art. 16b Aw). Voor kom- mercieel gebruik laat deze bepaling echter niet de ruimte. Voor de Topografische Dienst (en zijn konkur- renten) van rechtstreeks belang is artikel 15b Aw. Vol- gens deze bepaling is verdere openbaarmaking of ver- veelvoudiging van 'door of vanwege de openbare macht' openbaar gemaakte werken in beginsel toe- gestaan. Deze beperking geldt echter niet, indien 'blij kens mededeling op het werk zelf' het auteursrecht uit- drukkelijk is voorbehouden. Dit voorbehoud wordt door de Topografische Dienst, onderdeel van het Mim stede van Defensie, inderdaad gemaakt, hetgeen bete- kent dat de kaarten van deze dienst normaal auteurs- rechtelijk beschermd zijn. Het uitsluitend recht tot verveelvoudigen en openbaar- maken van de auteursrechthebbende(n) strekt zieh al- leen uit tot de oorspronkelijke (dus beschermde) de menten van het werk. Welke dat zijn, is in de vorige paragraaf al enigszins aangeduid. Algemeen wordt aan- genomen, dat de in een topografische kaart verwerkte topografische gegevens als zodanig niet oorspronkelijk - en derhalve niet beschermd - zijn. Immers, zo wordt dikwijls beweerd, het auteursrecht beschermt slechts de uiterlijke vorm, niet de (zakelijke of feitelijke) inhoud van een werk. Men kan de werkelijkheid (de hoogte van een berg, de loop van een rivier) nu eenmaal niet monopoliseren, zo wordt voorts geredeneerd. Zo steh Van Lingen: "Aardrijkskundige kaarten geven een feitelijk gegeven weer. De wijze waarop dit gebeurt is beschermd, niet het gegeven zelf. Men kan nu eenmaal niet, zonder de werkelijkheid geweld aan te doen, Hoogezand en Sappemeer stuivertje laten wisse- len"14. Dezelfde gedachte is terug te vinden in een ar- rest van het Duitse Bundesgerichtshof uit 1964: "So weit die Gegenstände der Darstellung auf einer Karte unmittelbar auf der Bodenvermessung und ihren Er gebnissen beruhen - z.B. Länder, Flüsse, Gebirge, Bau ten, Strassenzüge - ist die blosse Wiedergabe dieser Gegenstände in einer anderen Karte zulässig. Schutzfähig ist dagegen die Darstellungsart als solche gegen eine Wiedergabe, soweit sie als formgebende kar tographische Leistung über die blosse Mitteilung der geographischen Tatsachen hinausgeht"15. Dat het verzamelen van deze gegevens in veel gevallen een moeizame, tijdrovende en geldverslindende aktivi- teit is geweest, is - volgens de heersende auteursrechte- lijke leer - niet relevant. De Auteurswet beschermt niet ieder produkt van menselijke inspanning of organisatie, maar slechts werken met een 'eigen persoonlijk karak- ter'. Hiervan uitgaande, komt aan de afzonderlijke ge gevens die als 'grondstof' voor de topografische kaart hebben gediend, de door landmeting, lucht- en satel- lietfotografie en remote sensing verkregen data, in be ginsel geen auteursrechtelijke bescherming toe. Het lou- ter (al dan niet automatisch) registreren van informatie geldt niet als 'kreatief' handelen, dat met auteursrecht wordt beloond. Dit wordt wellicht anders, indien de ge gevens nä registratie worden bewerkt. Indien uit een groot aantal niet-beschermde satellietfoto's een over- zichtsfoto wordt samengesteld, is deze zeker als be schermd 'werk' te kwalificeren. Ook de selektie van op zichzelf niet-beschermde gegevens kan aanleiding geven tot auteursrechtelijke bescherming, zo werd hiervoor gekonstateerd. De iosse' feitelijke gegevens als zodanig vallen echter uit de auteursrechtelijke boot. Voor degene die met veel bloed, zweet en tränen gegevens verzamelt zonder daarbij de noodzakelijke kreativiteit aan de dag te leg- gen, is dit een somber perspektief. De door hem ge- gaarde gegevens kunnen 'gepikt' worden zonder dat de Auteurswet zieh daartegen verzet. Bedroevend wordt de positie van de niet-kreatieve gegevensverzamelaar, in dien hierbij bedacht wordt dat hem (althans in Neder- land) buiten het auteursrecht naar alle waarschijnlijk- heid geen alternatieve juridische bescherming wordt geboden. Blijkens enkele recente arresten van de Höge Raad zal alleen bij hoge uitzondering bescherming worden geboden aan prestaties die niet door speeifieke wetgeving (zoals de Auteurswet of de Rijksoctrooiwet) bestreken worden16. Daar komt bij dat de kwetsbaarheid van de gege- vensproducent, zoals in de inleiding van dit artikel reeds werd betoogd, in recente tijden onder invloed van de nieuwe informatietechniek snel toeneemt. Het 'pik- ken' van gegevens zonder daarbij in strijd te handelen met het auteursrecht op de (beschermde) kartografische vormgeving is met behulp van moderne computerappa- ratuur en -programmatuur betrekkelijk eenvoudig ge worden. Slot Duidelijk is, dat het auteursrecht ten aanzien van de bescherming van feitelijke informatie een blinde vlek vertoont. De producent van feitelijke gegevens zonder 'eigen persoonlijk karakter' heeft dringend behoefte aan enige vorm van juridische bescherming. Nu de Hoge Raad niet bereid lijkt deze leemte via het 'onge- schreven' recht te dichten, zijn andere maatregelen geboden. Men kan daarbij verschillende wegen bewandelen. De eerste, tevens eenvoudigste optie is: uitbreiding van het toepassingsgebied van het auteursrecht. Door versoepe- ling van het oorspronkelijkheidsvereiste zou het au teursrecht plaats kunnen bieden aan de gegevensverza- melaars die naar huidig recht in de kou blijven staan. Voorbeelden van een dergelijk verruimd auteursrecht treffen wij aan in het Verenigd Koninkrijk en in de Verenigde Staten. Het Anglo-Amerikaanse Copyright biedt niet alleen bescherming aan 'kreatieve' voort- brengselen, maar ook aan 'produets of skill and la- bour' die het resultaat zijn van niet-kreatieve menselij ke inspanning en investering. 18 KT 1990.XVI.1

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 20