Eisen waaraan kaarten die willen werven tenminste zouden moeten voldoen P. Mijksenaar Inleiding Een aardige voordracht is een persoonlijke show die gedragen wordt door goed gekozen en in royale hoe- veelheid aanwezig dia-materiaal, met een tekst die niet voorgelezen wordt maar ter plekke geformuleerd aan de hand van hooguit enkele summiere aantekeningen. Toen de redaktie van het Kartografisch Tijdschrift en kele maanden na de studiedagen 1989 mij vroeg een en ander op papier te zetten, waren de dia's weer terugge- sorteerd in de hangmappen en bleken de summiere aantekeningen kryptische geheimtaal. Om het verslag toch kompleet te maken, volgt hieron- der een geheel nieuw - speciaal voor deze uitgave - ge- schreven beschouwing van een grafisch ontwerper over de eisen waaraan wervende kaarten zouden moeten vol doen, gelardeerd met enkele praktijkvoorbeelden ter le- ring en vermaak. Makers en gebruikers Veel kaarten worden door en voor kenners gemaakt. Mits aan bepaalde kartografische uitgangspunten is voldaan worden veel bijkomstige onvolmaaktheden welwillend door de vingers gezien. Daarnaast zijn er kaarten voor het 'grote publiek' waarbij de uitgever een zeker monopolie - vooral in de distributie - bezit en waar men dus als koper niet om heen kan. Stadsplattegronden en wegenkaarten zijn voorbeelden van dergelijke kaarten waar de gebruiker niet beter ge- wend is. Verbeteringen in dergelijke kaarten - die im mers geld kosten - vallen daarom slechts mondjesmaat te verwachten of pas op het moment dat een konkurre- rend produkt op de markt verschijnt. Kaarten uitgegeven door toeristische organisaties, at- traktieparken, musea, voorlichtende instanties en ideele instellingen zien zieh echter voor de taak gesteld zieh Figuur 1. Een gemiddelde Nederlandse rekreatieve kaart van 'plaatselijk' niveau. (Uitgave VW Renesse.) KT 1990.XVI.1 M „De Zeeuwse Strömen' .Dumhoeve HPR Zeerust Westhoek .Duinoord Sprong .Wildhoek ,De Transparent' .De Bremhoeve .International De Molenhoeve De Bongerd ,De Kempe' Üfl parkeren VL telefooncel vi camping vakantieverblijven wandelpaden Bonafide ,De Toekomst .Elzenhot' ?-=> r fri Watergat Renesse zaterdags gesloten, in Haamstede zaterdagmorgen geo pend van 9 30-11 30 uur RAYONCOMMANDANT RIJKS- POLITIE: Stoofweg 1, teiefoon 01116-1910 b.g.g. 01110-4055 - ruiterpaden tennisbaan midgetgolf 20

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 22