Kenmerk van veel van dit soort 'officiele' kaarten is dat de makers hebben gemeend er goed aan te doen om alles wat in hun ogen niet relevant was in relatie tot de 'boodschap', domweg weg te Iaten. De gebruiker heeft als aanvulling tenminste een Bosatlas, een of meer wegenkaarten en enkele stadsplattegronden nodig om alle gevonden informatie opnieuw in de werkelijk- heid te kunnen herplaatsen. (Van de uitgevers van de Bosatlas vernam ik overigens dat Japanners onze kaar ten in het algemeen te 'leeg' vinden en dus te weinig geld voor hun waar krijgen; een kaart hoort in hun ogen zoveel mogelijk informatie te bevatten als grafisch gezien mogelijk is. Men kan te ver gaan natuurlijk; in een Japanse reisgids trof ik een kaart van Amsterdam aan, waar alle niet bebouwde open stukken als 'park' en dus groen waren ingevuld. Wat zullen onze Oosterse vrienden in het ha- vengebied en aan de winderige verlaten IJ-boulevard hebben opgekeken!) Gemeentelijke voorlichters in Nieuwegein bedachten een 'Hondekaart Nieuwegein'. Met kleurvlakken is hierop aangegeven waar honden wel en niet hun be- hoefte mögen doen, los of aangelijnd. Een boswachter van Natuurmonumenten vertelde dat hij tegenwoordig alleen in het gezelschap van een met vuistwapen uitgeruste geüniformeerde agent, de in zijn Figuur 5. Twee voorbeelden van miskommunikatie in de omslagen van twee wervende folders in 'VVV-formaat'. Keuze, kleurge- bruik en plaats van tekst en afbeeldingen zijn alle even ongelukkig, evenals het kurieuze geamputeerde 'logovan het Maririem Museum te Rotterdam. (Uitgaves: Maritiem Museum, Rotterdam en Delta Expo, Burgh-Haamstede.) KT 1990.XVI.1 23 DUIK'S

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 25