De Wadatlas kaartgebl'uik M.A. Damoiseaux, C.A. de Kuyper en M.G. Vroom De Wadatlas bevat 81 kaarten in kleur, die informatie geven over zaken als getijbeweging, planten en dieren, scheepvaart, rekreatie en beheer van de Waddenzee, maar ook over de verontreiniging van water, bodem en lucht in het Waddengebied. De atlas is op 22 januari 1990 officieel aan de minister van Verkeer en Wa terstaat aangeboden en een dag later aan de diverse Waddenzee-instanties en de regionale pers gepre- senteerd. Voorgeschiedenis In 1986 had de Rijkswaterstaat behoefte aan een over- zichtelijke bundeling van de kennis over de Waddenzee. Deze behoefte kwam voort uit de nieuwe aanpak van het waterbeleid in Nederland, zoals omschreven in de notitie Omgaan Met Water (1985). Centraal hierbij Staat het integraal waterbeheer, op basis van de water- systeembenadering. Dit betekent enerzijds meer aan- dacht voor de kwaliteit van het water en voor het sa menspei met de andere beleidsterreinen, zoals ruimtelijke ordening en milieu. En anderzijds betekent dit meer aandacht voor de samenhang van het water met zijn omgeving. Dit beleid is recentelijk verder uit- gewerkt in de Derde Nota Waterhuishouding (1989). Voor een integrale aanpak van het beheer van de Wad denzee is het daarom nodig dat medewerkers van de betrokken overheden een goed inzicht hebben in alle zaken die in het gebied speien; ook zaken die buiten hun eigen deskundigheid liggen. Om bestaande kennis voor niet-deskundigen toeganke- lijk te maken, leek een bundeling in atlasvorm het meest geschikt. Als voorstudie is toen een eerste koncept-Wadatlas samengesteld: ruim 150 bladzijden heterogeen kaartmateriaal, zonder verdere bewerking uit allerlei bronnen bijeen gekopieerd en verdeeld over 16 hoofdstukken. In januari 1987 is deze bundel in be- perkte oplage binnen de Rijks waterstaat verspreid om de diskussie te stimuleren. Kort daarop werd het besluit genomen om een echte Wadatlas te produceren en werd een projektteam samengesteld. Redaktie Het projektteam ging medio 1987 van Start en bestond uit zeven mensen, allen afkomstig uit Rijkswaterstaats- diensten. De afdeling Watersysteem Wadden van de Dienst Getijdewateren leverde de projektleider en twee projektleden. De Direktie Groningen leverde een be- heerder uit de dienstkring, de Direktie Friesland een bioloog en de Direktie Noord-Holland een hydrauli- cus/morfoloog als projektlid. De verschillende discipli- nes in het projektteam werden aangevuld met een kar- tografisch medewerker van de Meetkundige Dienst. Als eerste werd de doelstelling van het projekt Wadat las geformuleerd: het overzichtelijk bundelen van infor matie in atlasvorm voor met name beleidsmakers in het Waddengebied. Voor beheerders van de Waddenzee die behoefte hebben aan meer gedetailleerde informatie moest de atlas verwijzen naar grootschaliger kaarten en andere meer uitvoerige bronnen. Op grond van deze doelstelling werd de inhoud en vormgeving van de atlas globaal vastgesteld. Het opzetten van een geografisch informatiesysteem (GIS) is uiteraard wel overwogen, maar afgewezen uit vrees dat dit veel meer tijd zou kosten en dat de gebruikers hier ook nog niet klaar voor waren. Bovendien schoten bestaande GIS- programma's tekort in met name de presentatiemoge- lijkheden. Voor de inhoud werd een indeling in vijf hoofdstukken gemaakt. Deze werden onderverdeeld in meerdere para- grafen, met elk een of meer kaarten. Elke kaart kreeg een daarvan afgeleid nummer: zo was '1.3b' kaart b (geologie) in paragraaf 3 (bodem/geologie) van hoofd- stuk 1 (geografie) (figuur 1). Deze kodering maakte het mogelijk om nagekomen onderwerpen op de juiste plaats tussen te voegen. En dat was nodig, want vol- gens een voorzichtige schatting aan het begin van het Projekt moesten er minimaal 50 kaarten worden ge maakt, maar het bleken er uiteindelijk 81 te worden. Deze nummering is tijdens de gehele redaktiefase strikt aangehouden, om problemen bij verwijzing naar ande re kaarten in de tekst te voorkomen. Voor de atlas is het liggend A4-formaat gekozen. Het A3-formaat werd afgewezen, omdat dit weinig winst in de detaillering zou geven en meer problemen bij de produktie en verzending, maar ook bij de hantering. Voor een maximale grootte werd de Waddenzee niet noord-zuid maar scheef afgebeeld, met een schaal 1:690.000. De kaart werd geprojekteerd op de bovenste helft van een pagina; de onderste helft bevatte de toe- lichtende tekst, de gebruikte bronnen en de datering van de informatie. Alle kaarten zouden aanvankelijk, omwille van de snelheid en de kosten, uitsluitend in zwart-wit worden uitgevoerd en gebonden in een ringband. KT 1990.XVI.1 31

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 33