rige omslag en een ringband voorzien. In deze koncept- atlas waren ook het trefwoordenregister, de adressen- lijst van Waddenzee-instanties en het overzicht van be- langrijke kaarten opgenomen. De reakties op de koncept-atlas waren zeer gunstig. Men had duidelijk behoefte aan de atlas, wilde de defi- nitieve uitgave snel gereed zien en vond in het alge- meen de weergave van de informatie goed. Er werd herhaaldelijk gevraagd om een losbladige uitgave, die indien nodig geaktualiseerd kon worden, maar dit was door het projektteam op grond van eerder genoemde redenen al afgewezen. Vrijwel unaniem werd ook ge vraagd om een of meer steunkleuren in de definitieve uitgave, om de leesbaarheid te vergroten. Daarop heeft het projektteam bekeken welke kaarten vierkleurendruk vereisten en welke aan een of twee steunkleuren vol- doende hadden. Ook werd, gezien de gunstige reakties, een verdubbeling van de oplage tot 2000 eksemplaren noodzakelijk geacht. De meerkosten werden op ruim /40.000,- begroot en de opdrachtgevers stemden hier- mee in. Het verwerken van alle ontvangen aanvullingen, inhou- delijke kritiek, wensen en verwijzingen naar deskundi gen, vergde meer tijd dan gepland. Maar dit heeft de kompleetheid van de atlas wel verhoogd. Intussen werd ook doorgewerkt aan de resterende koncept-kaarten. Toen begin mei 1989 vrijwel alle 81 koncept-kaarten ge reed waren, is de definitieve inhoudsopgave vastgesteld (figuur 2) en zijn de kaarten in een meer logische volg- orde gerangschikt en van een nieuwe, doorlopende nummering voorzien. Produktie De produktie van de definitieve atlas in kleur vond plaats bij de afdeling Waterstaatskartografie van de Meetkundige Dienst. Mede naar aanleiding van lezin- gen op de NVK-Themadag 'Grafische toepassingen op de PC' in december 1988 (zie ook: bosma, 1989 en van elk, 1989), werd besloten om - bij wijze van proef - de Wadatlas op een Apple Macintosh met het pro- gramma FreeHand te maken. Daarbij hebben de volgende argumenten de doorslag gegeven: de grafische mogelijkheden en kwaliteit; de snelheid en gebruiksvriendelijkheid; de aansluiting met de grafische wereld (onder meer via PostScript); de mogelijkheid om ervaring op te doen met kleine Systemen voor geautomatiseerde kaartvervaardiging. De Wadatlas leek voor deze proef zeer geschikt, vanwe- ge de veelheid aan kaartsoorten, de uniforme topogra- fie en bladindeling en het körte tijdsbestek waarin de 81 kaarten geproduceerd moesten worden. Vervolgens werd bij AI Computer Groep in Leidschen- dam de benodigde apparatuur gehuurd: Apple Macintosh IIcx met 4 Mb RAM, 40 Mb har- de schijf en 1.44 Mb diskdrive; Apple 13" kleurenbeeldscherm met 640 X 480 beeldpunten en bijbehorende 8-bits videokaart; Apple Imagewriter II 8" matrixprinter. Daarnaast leverde dit bedrijf het programma Aldus FreeHand (Engelse versie 2.0) en verzorgde ook de be nodigde opleidingen (1 dag Macintosh algemeen en 1 tot 2 dagen FreeHand). Verder is kontakt gezocht met het grafisch servicebu- reau Print 2000 in Zoetermeer voor de reprografische voor- en nabewerkingen, en wel omdat de afdeling Re- prografie van de Meetkundige Dienst niet over scan- en PostScript-faciliteiten beschikt. Tenslotte is voor deze proef een aparte evaluatiegroep ingesteld met leden.uit diverse afdelingen van de Meet kundige Dienst, omdat het gebruikte systeem afwijkt van Rijkswaterstaat-standaarden als MS-DOS en UNIX. Er is in grote lijnen voor de volgende werkwijze gekozen: scannen van de koncept-kaarten; digitaliseren en opmaken van de kleurenkaarten op het beeldscherm; toevoegen toelichtende teksten; beoordeling door redaktie via kleurproeven op een laserprinter; korrekties uitvoeren en kontroleren op beeldscherm; eindfilms op een laserbelichter; eindkontrole op de lichtbak (dus geen drukproeven). Het scannen gebeurde bij Print 2000 op een Sharp A4-scanner met een resolutie van 150 dpi (dots per inch). Deze läge resolutie was voldoende omdat de scan alleen maar dienst deed als digitaliseergids op het scherm. Daartoe moesten de koncept-kaarten wel eerst fotografisch verkleind worden. Er is nog overwogen om de originele MS-DOS Freelance-bestanden naar Free Hand te konverteren, omdat beide programma's vektor-georienteerd zijn. Hier is echter van afgezien, omdat niemand ervaring met deze konversie had. De scanbeeiden werden op diskettes afgeleverd en ver- volgens op de Apple ingelezen. Het met de muis digita liseren op het scherm ging eenvoudig, vooral omdat op details ingezoomd kan worden en schaalafwijkingen in de modellen eenvoudig kunnen worden aangepast. Na delen van het inzoomen zijn er ook: men heeft de nei- ging nauwkeuriger te werken dan nodig is en bij druk- ke kaarten gaat het zoomen zelf nogal langzaam, evenals het verschuiven van het beeld. Bij het scannen moet er wel op gelet worden dat de stand van het ori- gineel op de Scanner gelijk is aan de gewenste stand op het beeldscherm. Het verdraaien van gescande (raster)beelden is mogelijk, maar de scherpte (en daar- mee de leesbaarheid) gaat dan wel grotendeels verloren. Van de eerste gescande koncept-kaart is eerst een basis- blad gemaakt. Hierin zijn de standaardelementen zoals kader, topografie, noordpijl, schaalstok en andere layout-gegevens gedefinieerd. Dit basisblad is voor alle volgende kaarten gebruikt en heeft ook als ondergrond gediend voor het inpassen van de scanbeeiden en het digitaliseren van de thematische gegevens. Overigens hebben de scanbeeiden veelal alleen gediend als hulpmiddel bij het lokaliseren van een verschijnsel. KT 1990.XVI.1 33

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 35