De FreeHand-bestanden zijn op diskette naar Print 2000 gebracht om kleurproeven op een QMS PostScript kleurenlaserprinter te laten vervaardigen met een reso- lutie van 300 dpi. Omdat deze printer niet het volledige A4-formaat benut, werden de proeven op 86% van de originele grootte uitgevoerd. Hiervan werden weer ko- pieen op het eigen Canon kleurkopieerapparaat ge- maakt, die ter korrektie aan de redaktieleden werden toegezonden. De eerste resultaten waren nogal heterogeen van uiter- lijk. Dit werd vooral veroorzaakt door te ruime richtlij- nen, waardoor de verschillende mensen, die aan het projekt werkten, met verschillende oplossingen voor dezelfde Problemen kwamen. In de korrektiefase is ge- tracht alles weer in lijn te brengen. Wat de begeleidende tekst betreft: daar bleek dat de konversie niet geheel probleemloos was verlopen. Met name het laten inspringen van teksten leverde nog het nodige opknapwerk op, alsmede vergeten accenttekens. Alle korrekties, inklusief auteurskorrekties, zijn per kaart tot een korrektie-model gekombineerd en op het systeem verwerkt. De eindkontrole is zonder nieuwe proeven en (deels in de avonduren) direkt op het beeld- scherm uitgevoerd. Omdat het gehuurde systeem was uitgerust met een 13" kleurenscherm was het niet mo- gelijk om A4-kaarten 1 op 1 te presenteren. Het gevolg was dat er veel ingezoomd moest worden om details op het beeldscherm te kunnen lezen en weer terug voor het totaal overzicht, hetgeen veel extra tijd vergde. Dit probleem speelde in mindere mate ook al in de ont- werpfase. Een groter kleurenscherm verdiende achteraf gezien de voorkeur. Na korrektie zijn de bestanden wederom op diskette naar Print 2000 gebracht voor de vervaardiging van eindfilms op een Linotronic 100 laserbelichter. Deze heeft een resolutie van 1270 dpi (500 lijnen/cm), wat voldoende werd geacht voor deze toepassing. De eindfilms zijn op de lichtbak gekontroleerd; er zijn geen eindproeven van gemaakt. Bij een aantal films werden passingsverschillen van ongeveer 1 mm ge- konstateerd, wat veel is voor A4-films. De vermoedelij- ke oorzaak ligt in een onregelmatige doorvoer in de Li notronic 100, bij het beschrijven van grote stukken film achter elkaar. De passingsverschillen zijn opgelost door de films over te laten maken. Tijdens de eindfilmvervaardiging komt weer een sterk punt van FreeHand naar voren. Men hoeft zieh niet druk te maken over kleursplitsingen en rasterkombina- ties. De mogelijkheid om direkt uit bestanden eind films te maken, heeft de hoeveelheid reprografische handelingen bijna tot nul geredueeerd en maakt het produktieproces aanzienlijk sneller. De vervaardiging van de omslag en de verdere afwer- king (eindmontage, drukken en binden) is uitgevoerd door Stadsdrukkerij Amsterdam. De kartografische produktie is gestart in mei 1989 en de levering vond (bijna volgens planning) plaats op 12 december 1989. De produktie is alleen doorkruist door een spoedopdracht van de minister van Verkeer en Wa terstaat tot het vervaardigen van kaartmateriaal voor de Derde Nota Waterhuishouding. Ook deze kaarten (27 stuks) zijn met behulp van FreeHand op de Apple Macintosh gemaakt. Ook hierbij gold dat het produce- ren van deze kaarten, met twee korrektieronden, in zo'n kort tijdsbestek (5 weken) zonder geautomatiseer- de middelen onmogelijk zou zijn geweest. De opgelopen produktie-achterstand bij de Wadatlas is ingehaald door het huren van een tweede systeem en het verzorgen van extra opleidingen, zodat de laatste twee maanden met twee stations aan deze atlas gewerkt kon worden. Nabeschouwing Het plaatsen van een Apple Macintosh met FreeHand heeft op de afdeling voor een kleine revolutie gezorgd. Vooral het feit dat binnen zo'n körte tijd een hoog- waardig kartografisch produkt geleverd kon worden heeft zelfs de twijfelaars overstag doen gaan. Apple Staat bekend als gebruiksvriendelijk en tijdens deze proef is dit bevestigd: het systeem had weinig opstart- tijd nodig en leverde daardoor al na de eerste v^eek bruikbare resultaten. Een aantal mensen maakte zieh zelfs zonder een opleiding het gebruik snel eigen. Om de lezers van dit tijdschrift een idee te geven van de resultaten is een overdruk bijgevoegd van het eerste vel dat van de drukpers kwam. Ter vergelijking zijn, verkleind, ook twee voorbeelden van de oorspronkelij- ke koneept-kaarten opgenomen (figuren 1 en 3). Wie liever de hele Wadatlas wil, kan deze bestellen door 30,- over te maken naar giro 3841900 ten name van Dienst Getijdewateren, Den Haag, onder vermel- ding van 'Wadatlas'. Door een fout bij de verzending is de kaartbij- lage per abuis bij KT 1989.XV.4 gevoegd. Noot Drs M.A. Damoiseaux is stafmedewerker bij de hoofdafde- ling Luchtkartering van de Meetkundige Dienst. Ing. C.A. de Kuyper is sektiechef Thematische Kartografie, afdeling Waterstaatskartografie van de Meetkundige Dienst. Ing. M.G. Vroom is medewerkster bij de afdeling Water- systeem Wadden van de Dienst Getijdewateren en projektlei der Wadatlas. Literatuur Bosma, H.M. (1989), Grafische programma's op een Apple Macintosh. Kartografisch Tijdschrift XV, nr. 1, pp. 47-53. Derde Nola Waterhuishouding: 'Water voor nu en later' (1989). Ministerie van Verkeer en Waterstaat. 's-Gravenhage: Staatsuitgeverij. Elk, M.W.H. van (1989), FreeHand, een tekenpakket ook voor kartografen. Kartografisch Tijdschrift XV, nr. 1, pp. 54-58. Omgaan Met Water (1985). Ministerie van Verkeer en Wa terstaat. 's-Gravenhage: Staatsuitgeverij. Wadatlas (1989). Ministerie van Verkeer en Waterstaat. 's-Gravenhage. 36 KT 1990.X VI. 1

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 38