Variant 3 variatie in kleur: 'te handhaven' in zwart, 'aan te leggen' in kleur. Problemen: kaartbeeld wordt erg saai, door veelvuldig gebruik van zwarte lijn- en vlaksymbolen; variatie in zwarte lijnsymboliek is beperkt; funktioneel kleurgebruik voor 'te handhaven' on- derdelen vervalt door weergave in zwart; beschrifting in kleur; beeldvorming ten aanzien van landschappelijke een- heid tussen 'te handhaven' en 'aan te leggen' on- derdelen vervalt. Variant 4 variatie in grijswaarde: 'te handhaven' in lichte tint, 'aan te leggen' in volle kleur. Problemen: meer drukkleuren of gebruik van rasters noodzake- lijk, mogelijk Problemen op technisch en financieel vlak; licht kaartbeeld kan door gebruikers als saai worden betiteld. Om een goede afweging te maken tussen de voor- en nadelen van elk ontwerp, werden ze voorgelegd aan deskundigen binnen de dienst. Op deze manier werd te- vens bewerkstelligd dat al in een vroeg Stadium de kartografische, voorlichtings- en juridische konsequen- ties van de Varianten konden worden afgewogen. De Varianten zijn getoetst op hun technische konse- quenties. De produktie van de nieuwe legenda-va- rianten mocht niet (veel) duurder zijn dan de huidige legenda. Problemen op dit gebied deden zieh alleen voor bij variant 4. Immers, de produktie van pasteltin- ten in de plankaarten zou betekenen dat er ofwel extra drukkleuren nodig waren ofwel met rasterkleuren ge werkt diende te worden. Nadeel van deze laatste optie was het feit dat veelvuldig met zeer dünne lijnen (0,25 mm) gewerkt wordt, waardoor de lijnkwaliteit in raster te wensen overlaat. Kaarten speien een belangrijke rol bij de presentatie van de plannen. Ook dreigde het aantal deelcalques (elk met een eigen kleur of rastertint) zodanig toe te nemen, dat het te- kenwerk werd bemoeilijkt. Deze technische Problemen werden niet onoverkomelijk geacht en hebben dus niet de doorslag gegeven in de besluitvorming. De vier alternatieven en het huidige kaartbeeld over- ziend, kon een aantal konklusies worden getrokken: Invoering van een andere legenda-opzet, met daarin meer nadruk op de werkzaamheden van de Landin- richtingsdienst, geeft een verrassende wending aan het kaartbeeld. Naast een Sterke nadruk op de werkzaamheden van de Dienst, moet de kaart ook nog leesbaar blijven. Variant 3 is daar een goed voorbeeld van: een te Sterke nadruk op de werkzaamheden (kleur), waar door de bestaande, 'te handhaven' dementen (weer gave in zwart) siecht te onderscheiden zijn en de orientatie sterk wordt belemmerd. De orientatiemogelijkheden zijn ook gering in vari ant 1. Oorzaak hiervan is de geringe lijndikte, waar- mee de 'te handhaven' dementen (belangrijk bij orientatie) worden aangegeven. Variant 2 kan getypeerd worden als een 'omkering van het huidige kaartbeeld', waardoor op eenvoudi- ge wijze de gewenste verschuiving in de hierarchie in het kaartblad kan worden gerealiseerd. De weergave van de vele 'te handhaven' elementen door körte lijnsegmenten levert echter een erg onrustig kaart beeld op, met moeizame orientatie. Het overwegend gebruik van lichte tinten in variant 4 geeft een rüstig kaartbeeld. De tweedeling van wel (volle kleur) of geen (pasteltint) verandering in het kader van de landinrichting is duidelijk uit de kaart af te lezen. De zwarte beschrifting wordt beter zicht- baar, waardoor de orientatiemogelijkheden op de kaart wellicht verbeterd worden. Deze laatste overwegingen gaven uiteindelijk de doorslag om deze variant 4 als meest geschikt te karakteriseren. Ook de vormgeving van de legenda is veranderd. De huidige (oude) legenda kenmerkt zieh door een veelvul- dige herhaling van de driedeling: 'te handhaven', 'te verbeteren' en 'aan te leggen' (zie kaartbijlage). Hier- door is veel ruimte nodig en wordt de overzichtelijk- heid van de legenda (en daarmee de leesbaarheid) be lemmerd. Om verandering te brengen in deze situatie zijn alle legendavarianten uitgevoerd in matrixvorm. Het idee voor een matrixlegenda bij landinrichtings- kaarten is niet nieuw. Bij een oefening legenda-ontwerp voor landinrichtingskaarten voor deelnemers aan de NVK-studiedagen 1982 leverde ruim de helft van de aanwezigen een matrixlegenda in. Deze oplossing is toen niet overgenomen, uit vrees dat de kaartgebruikers hiermee niet zouden kunnen werken (hoogendoorn, 1983). Echter, weergave van de informatie in een matrixlegen da maakt de systematiek binnen de legenda duidelijk, levert een ruimtebesparing op en bevordert de leesbaar heid van kaart en legenda. Deze mogelijkheid is daar- om nu toch meegenomen bij het leesbaarheids- onderzoek. 38 KT 1990.XVI.1 1.

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 40