Overige belangrijke wijzigingen in de kaart Los van de keuze van de meest geschikte legenda- variant zijn enkele andere wijzigingen doorgevoerd. We volstaan hier met de belangrijkste verschillen tusen de oude en de nieuwe situatie te noemen: De grijze omgeving op de aktiviteitenkaart is aange bracht om het ruilverkavelingsgebied goed naar vo- ren te laten komen en om de orientatiemogelijkhe- den te verbeteren. Bovendien was de veronderstelling dat de kaart er aantrekkelijker door zou worden. De tabel 'Voornemens toewijzing/toedeling en rege ling grondverwerving' in de aktiviteitenkaart is toe- gevoegd met het doel de voorgestelde eigendomsre- gelingen voor de betrokkenen overzichtelijker te presenteren. Doel van het leesbaarheidsonderzoek Aangezien de belanghebbenden, mede op basis van de kaart, een beslissing moeten nemen over het wel of niet doorgaan van de landinrichting, zijn zij in dit onder- zoek als belangrijkste gebruikersgroep beschouwd. Er wordt verondersteld dat deze mensen niet of nauwelijks gewend zijn om met kaarten om te gaan. Voor de des kundigen ligt dit anders; zij worden beschouwd als er- varen kaartgebruikers, die zowel met de gangbare kaart als met de aktiviteitenkaart weinig moeite zullen hebben. Het aangegeven verschil tussen beide soorten gebruik- ers heeft tot gevolg dat het doel van het onderzoek is toegespitst op de belanghebbenden. Het onderzoeksdoel is dan ook als volgt geformuleerd: op welke wijze worden inhoud en konsequenties van een landinrichtingsplan het best duidelijk voor de be langhebbenden? Hoewel zij in het onderzoek dus niet de hoogste priori- teit hebben, is de mening van de deskundigen uiteraard wel van belang. Methode van onderzoek Na een periode van psychofysisch onderzoek, koncen- treert de wetenschap zieh nu vooral op onderzoek naar de reakties van kaartgebruikers in realistische kaartsitu- aties. Dergelijk onderzoek rieht zieh op het ontdekken van appreciaties van kaartgebruikers en op het meten van prestaties van kaartgebruikers. Het hier uitgevoerde onderzoek heeft eveneens betrek- king op realistische kaartsituaties. Normaliter worden snelheid en akkuratesse van de kaartgebruikers zeer precies gemeten. Omdat daarvoor de middelen (geld, tijd, menskracht) niet beschikbaar waren is gekozen voor het groepsinterview met belanghebbenden en (se- kundair) het open, individuele interview met des kundigen. Reeds bij een eerder leesbaarheidsonderzoek van de Landinrichtingsdienst is de methode van het groepsin- Kasteel Doornenburg. terview met sukses toegepast (hoogendoorn, 1979). De gegevens die door middel van een groepsinterview wor den verkregen zijn echter niet kwantifieeerbaar. Het gaat erom de antwoorden en reakties van de respon- denten zodanig te interpreteren dat geldige indrukken worden verkregen over het al dan niet 'overkomen' van de beoogde informatie. Er worden dus geen harde, meetbare gegevens verzameld. Veel hangt af van de vraagstelling en van de kwaliteiten van de onderzoekers. Voor het duiden van de reakties dient rekening gehou- den te worden met de volgende faktoren: persoonsgebonden kenmerken (beroep, opleidingsni- veau, mate van betrokkenheid bij de landinrichting); groepskenmerken (door de samenstelling van de groep kunnen opvattingen en oordelen aan het licht komen die waarschijnlijk bij een individueel gesprek verborgen waren gebleven. Doordat men het landin richtingsplan verschillend beoordeelde, ontstond er soms zelfs een wat ruzieachtige sfeer.) Er moet uitvoerig worden genotuleerd (zo letterlijk mogelijk) en geobserveerd voor een adekwate interpre- tatie van de reakties. Bij de open interviews met deskundigen is ervoor geko zen de mensen zoveel mogelijk uit zichzelf over de kaarten te laten verteilen. Op deze manier wordt het best duidelijk wat men opvallend vindt - hetzij in posi- tieve, hetzij in negatieve zin - in de kaarten. Dit had echter tot gevolg dat niet in alle gesprekken dezelfde thema's evenveel nadruk kregen. Om ervoor te zorgen dat een aantal thema's zeker aan bod zou komen is er gewerkt met een checklist. Ook deze methode betekent echter dat geen harde ge gevens worden verzameld. Wel worden bruikbare in drukken verkregen. Uitvoering van het onderzoek Het onderzoek is uitgevoerd in het ruilverkavelingsge bied Overbetuwe-Oost. De ruilverkaveling bevond zieh hier in het Stadium van voorontwerp, wat betekent dat de belanghebbenden voor het eerst gekonfronteerd wer- KT 1990.XVI.1 39

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 41