den met het rapport en de kaart van het plan. Belanghebbenden Er zijn twee groepsinterviews gehouden. De belangheb benden zijn geselekteerd door de distriktsingenieur, waarbij is gestreefd naar heterogene groepen voor wat betreft leeftijd, geslacht, woonlokatie, beroepskatego- rie, betrokkenheid bij de organisatorisch-institutionele struktuur en voor wat betreft bedrijfstype bij vertegenwoordigers van de agrarische sektor. De respondenten zijn enkele dagen voor de gesprekken te lefonisch aan het onderzoek herinnerd. Van de 29 in eerste instantie geselekteerde personen hebben er uit- eindelijk 21 deelgenomen aan de gesprekken. Het rap port en de twee kaarten zijn enige weken voor de gesprekken naar de deelnemers gestuurd. Er was niet vermeld welke de oude en de nieuwe kaart was. De ge sprekken vonden plaats in een cafe en in een ruimte in een gemeentehuis in het gebied. Voor de registratie waren er, naast de gespreksleider, drie medewerkers van de Landinrichtingsdienst aanwezig. De drie centrale punten, die bij het groepsinterview aan de orde moesten komen waren: 1. Wat verwacht men van de kaart? 2. Welke kaart voldoet het best aan deze verwachting? 3. Nagaan of het antwoord op punt 2 klopt. Om gegevens over deze punten te verkrijgen werd bij- voorbeeld gevraagd: Ontbreken er zaken op de kaart, die u er wel graag op aangegeven zou zien? Ik neem een kaart van u af; welke wilt u behouden? Kunt u aangeven waar beplanting aangebracht gaat worden? Naast dit soort vragen, die trachten bloot te leggen welke van de twee kaarten het best voldoet, is ook ge vraagd naar de betrokkenheid bij de ruilverkaveling, de plaats waar men woont en naar de betekenis van be- paalde termen in de legenda, om te komen tot een goe- de interpretatie van de reakties. Deskundigen Ook de deskundigen zijn geselekteerd door de dis triktsingenieur. Er zijn technici en bestuurders geinter- viewd, in totaal 17 personen. Allen waren op de een of andere manier betrokken bij de ruilverkaveling Over- betuwe-Oost. De interviews vonden plaats op de werk- plek van de respondenten. Zij beschikten reeds over de gangbare kaart. De aktiviteitenkaart is ruim van te vo- ren aan hen toegestuurd. Bij deze interviews ging het er niet zozeer om te ach- terhalen met welke kaart de informatie het best wordt overgebracht, maar ging het meer om hun mening over de nieuwe (aktiviteiten)kaart. Er werd bijvoorbeeld ge vraagd naar de verschillen tussen de twee kaarten en naar de mening aangaande deze verschillen. Bij te alge- mene antwoorden werd specifiek doorgevraagd. Resultaten van het onderzoek Belanghebbenden Men kiest overtuigend voor de aktiviteitenkaart als meest duidelijke kaart, zo bleek uit reakties op speci- fieke vragen daarnaar. Als argumenten werden bijvoor beeld genoemd: feilere kleuren, je kunt beter zien waar bos wordt aangelegd, deze kaart is veel duidelijker. Hoewel het onderzoek niet gericht was op de inhoud van het plan, kwamen oordelen daarover wel aan het licht. Daarbij bleek dat met name mensen uit de agra rische sektor zieh ergerden aan de grote nadruk die het plan zou leggen op rekreatie en natuur. Zij baseerden zieh bij hun oordeel vrijwel uitsluitend op de aktivitei tenkaart (deze lag bij bijna alle geinterviewden als eni ge kaart opengevouwen op tafel). Argumenten die wer den aangevoerd werden ondersteund met verwijzingen (met de vinger) naar de aktiviteitenkaart. De aan te leggen bossen werden door de agrariers als zeer störend ervaren. Hetzelfde geldt bijvoorbeeld voor het niet ver- beteren van een weg. Er was echter ook sprake van kritiek op de inhoud van de kaarten. Men vond de aktiviteitenkaart wel duidelij ker dan de gangbare kaart, maar voor een aantal de menten niet specifiek genoeg. Dit gold met name voor de toedeling en herverkaveling van de gronden. De ver- kavelingsstruktuur (welke grond wordt eigendom van wie?) Staat inderdaad niet op de kaart. Dat kan ook niet in dit Stadium van de procedure. De verkaveling wordt namelijk pas geregeld, in overleg met de betrok- kenen, nadat over het plan is gestemd. De argumenten van met name de agrariers kwamen erop neer dat men niet weet waarvoor men stemt. Hoewel aan deze kritiek niet tegemoet gekomen kan worden, zegt het wel iets over de leesbaarheid van de tabel 'Voornemens Herhaaldelijk werd namelijk aangevoerd dat blijkbaar wel al bekend was welke grond toegewezen en toebe- deeld zou worden aan Staatsbosbeheer en het Recreatieschap Overbetuwe (de gewraakte funkties na tuur en rekreatie) en aan de gemeente. In beide groepsinterviews trad een zekere polarisatie op, omdat de niet-agrariers juist erg te spreken waren over de aandacht voor natuur en rekreatie; zij probeer den eveneens hun gelijk te bewijzen met verwijzingen naar de kaart. Deze diskussie was zeer leerzaam voor 40 KT 1990.XVI.1

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 42