het inzicht in de leesbaarheid van de kaart. Het kolommenkarakter is slechts door een respondent expliciet genoemd. Dit kan worden veroorzaakt door het feit dat de legenda voor dit gebied vrij leeg was. Het kolommenkarakter, en daarmee de struktuur van de legenda, kan worden versterkt door de kolommen te scheiden met een (stippel)lijn en de koppen 'te handha- ven', 'te verbeteren' en 'aan te leggen' wat vetter af te beeiden. Een duidelijke uitspraak over de grijze omgeving is niet verkregen. Deze werd echter zeker niet negatief beoor- deeld. Een van de boeren merkte op dat hij het jam- mer vond dat de uiterwaarden niet bij de ruilverkave- ling werden betrokken. Op inspraakbijeenkomsten was juist gebleken dat niet iedereen deze konklusie (op ba- sis van de gangbare kaart dus) had kunnen trekken; dit zou een indikatie kunnen zijn voor de orienterende werking van de grijze omgeving. We hebben tevens wel aanwijzingen gekregen dat door de grijze omgeving de kaart aantrekkelijker wordt gevonden. Het blijkt dat niet alle termen uit de legenda voldoen- de duidelijk zijn. Dit geldt met name voor 'natuurtech- nische voorziening', 'structuurlijn', 'relief', de termen 'korting 142.1b' en 'taakstelling' uit de tabel. De term 'natuurtechnische voorziening' is inmiddels vervangen door 'natuurontwikkeling', 'relief' is 'hoogteverschil' geworden. Voor 'structuurlijn' is (nog) geen andere term bedacht. De termen 'korting 142.1b' en 'taakstel ling' verwijzen naar de Landinrichtingswet en dienen ongewijzigd op de kaart vermeld te worden. Tenslotte: Op de vraag welke kaart men zou gebruiken om de inhoud van het plan aan derden duidelijk te maken werd unaniem gekozen voor de aktiviteiten- kaart. Ook bij voorlichtings- en inspraakbijeenkomsten bleek de kaart al veelvuldig gebruikt te worden. Deskundigen In zijn algemeenheid kan worden gesteld dat de des kundigen de aktiviteitenkaart als een verbetering zien ten opzichte van de gangbare kaart. Dit positieve oor- deel heeft voornamelijk betrekking op het benadruk- ken van aktiviteiten en op de systematiek en struktuur van de legenda. Men veronderstelt de bestaande voor- zieningen bekend te zijn. De nadruk op de aktiviteiten is een goede keuze, want het rapport is 'grotendeels een beschrijving van welke zaken aangepakt gaan worden'. De wijze van weergeven van aktiviteiten door middel van volle tinten wordt erg duidelijk gevonden: "Je ziet in een oogopslag waar zaken gaan veranderen". Een persoon zei pas uit de aktiviteitenkaart gelezen te heb ben hoeveel dementen in het gebied aangelegd en ver- beterd gaan worden. De struktuur van de legenda heeft tot gevolg dat de overzichtelijkheid is toegenomen. De oude legenda werd als zeer 'opsommerig' gekwalificeerd. Bovendien vond men dat het onderbrengen van de verwijzing naar korting en taakstelling in een aparte tabel voor een minder drukke, en daardoor beter leesbare legenda zorgt. Men pleit er wel voor het kolommenkarakter van de legenda meer te benadrukken. Hoe dit mogelijk is, is hiervoor reeds vermeld bij de resultaten van de groepsinterviews. Over de grijze omgeving waren de meningen zeer ver- deeld. Enerzijds is er een groep die vindt dat het land- inrichtingsgebied er mooi uitspringt; de voorzieningen beperken zieh tot dat gebied, dus een duidelijke be- grenzing is goed. De grijze omgeving accentueert bo vendien de ondergrond enigszins, zodat er meer sprake is van een relatie met de omgeving dan in de gangbare kaart. Anderzijds is er een groep die vindt dat het landinrich- tingsgebied kompleet gei'soleerd wordt van de omge ving. Tot de eerste groep behoren de meeste technici, tot de tweede groep de beleidsmensen en de mensen uit de natuurhoek. Om toch relaties met de omgeving te kunnen zien pleitte men voor het opnemen van struk- tuurkaartjes in het rapport (echter te kostbaar) en het 'ophalen' van enige struktuurbepalende dementen door middel van een kleur (bijvoorbeeld de rivieren in blauw). Het meer benadrukken van relaties houdt een keuze in. De huidige opzet van de kaarten is primair gericht op de inrichting van het landinrichtingsgebied. Indien ook elementen buiten het gebied benadrukt gaan worden, bestaat de kans dat de aandacht van de inrichting van het gebied wordt afgeleid. Een soortgelijk argument geldt ook voor een ander kri- tiekpunt van de deskundigen. Zij betreuren het ontbre- ken van strukturen in het gebied (de struktuur van de waterbeheersing is slechts met zeer grote moeite uit de kaart af te lezen). Knelpunten in de strukturen zijn aanleiding tot bijvoorbeeld het aanleggen van een voorziening. Op dit punt wordt het verschil in interesse tussen belanghebbenden en deskundigen duidelijk. De eerste groep is primair gei'nteresseerd in de direkte om geving van hun woning of bedrijf, terwijl de tweede groep gebaat is bij een totaalindruk van het gebied. In de groepsinterviews met belanghebbenden is boven- staande kritiek dan ook niet gehoord. Aangezien de belanghebbenden als de belangrijkste gebruikers wor den beschouwd zal deze kritiek dan ook niet in de Belanghebbenden bij de toekomstige ruilverkaveling worden geinformeerd. KT 1990.XVI.1 41

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 43