kaarten worden verwerkt. Voor de toekomst wordt nog wel gedacht aan monothematische zwart-witkaartjes in het rapport bij de kaart. Konklusies De gekozen methode, om bij het ontwerpproces van een nieuwe legenda meerdere Varianten vrij gedetail- leerd uit te werken, geeft een goed overzicht van de vergaande implikaties van bepaalde keuzen. Door deze Varianten voor te leggen aan diverse betrokkenen wordt een goed inzicht verkregen in hun wensen en wordt een diskussie op gang gebracht over de inhoud van de kaart. Hierbij moet rekening worden gehouden met de besluitvormingsprocedure: beleidsmakers (doorgaans niet-kartografen) nemen een beslissing over kartogra- fische keuzen. Een goede visualisatie van de Varianten geeft betere garanties voor een goede besluitvorming. Uit het leesbaarheidsonderzoek is gebleken dat de akti- viteitenkaart de voorkeur heeft boven de gangbare kaart. Dit blijkt zowel uit de groepsinterviews als uit de individuele gesprekken. De systematiek van de legenda werkt goed. Om sneller inzicht in de struktuur van de legenda te kunnen verkrijgen zal het kolommenkarak- ter worden versterkt. De rol van de grijze omgeving is niet precies achterhaald, de tabel 'Voornemens is goed te lezen voor de belanghebbenden en maakt de le genda overzichtelijker. Deze konklusies betreffen de hoofdzaken van het ge houden onderzoek, waartoe we ons in dit artikel beper- ken. Het onderzoek heeft ertoe geleid, dat vanaf Sep tember 1988 alle nieuwe landinrichtingsplannen vergezeld gaan van een aktiviteitenkaart. Konklusies staan of vallen met de gehanteerde methode van onderzoek. Er is al opgemerkt dat dit onderzoek geen harde gegevens oplevert, maar 'slechts' indikaties. Het is moeilijk te omschrijven wat precies de waarde is van de hier verzamelde gegevens. Deze hangt direkt Sa men met het gekozen onderzoeksdoel, dat in dit geval vrij bescheiden van opzet was. We accepteren hier indi katies, maar het is natuurlijk goed denkbaar dat daar- mee bij andere leesbaarheidsonderzoeken geen genoe- gen kan worden genomen. Voor de Landinrichtingsdienst voldoet deze onderzoeksmethode echter goed. Bij het houden van een groepsinterview is het belang- rijk dat de groep divers van samenstelling is. Een zeke- re mate van polarisatie werkt zeer verhelderend wat be- treft het begrip van de kaart. Juist doordat men verschillend oordeelde over de inhoud van het plan kwamen met name de leesbaarheid van de matrixlegen- da en van de tabel 'Voornemens goed aan bod. Het verdient aanbeveling de groepsgrootte te beperken tot 10 12 personen, omdat het anders erg moeilijk wordt de zaak in de hand te houden, zonder dat het 'schools' wordt. De gehouden groepsinterviews duur- den 2,5 uur, wat aan de lange kant bleek. De animo om aan dit onderzoek deel te nemen was erg groot, wat kan worden verklaard uit het feit dat het om een realistische kaartsituatie ging, een punt om in gedachten te houden bij andere leesbaarheidsonder zoeken. Samenvattend kan worden gesteld dat een groepsinter view in dit geval op een snelle manier tot bruikbare re- sultaten heeft geleid voor wat betraft de leesbaarheid van kaarten. Noot Henk Klootwijk studeerde kartografie aan de Rijksuniversi- teit Utrecht en heeft zijn vervangende dienstplicht vervuld bij de Landinrichtingsdienst. Peter Spoon studeerde kartografie aan de Rijksuniversiteit Utrecht en heeft stage gelopen bij de Landinrichtingsdienst. Literatuur Hoogendoorn, W.J.M. (1979), Kaarten bij ruilverkavelings- rapporten. Kartografisch Tijdschrift V, nr. 2, pp. 16-21. Hoogendoorn-Beks, W. (1983), Legenda's bij ruilverkave- lingskaarten. Kartografisch Tijdschrift IX, nr. 1, pp. 69-72. Door een fout bij de verzending zijn de kaartbijlagen bij dit nummer per abuis bij KT I989.XV.4 gevoegd. KT 1990.XVI.1 42

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 44