program ma\s PC Arc/Info, GIS-software M.J. Kraak en A.A. van der Veen kclFtOgFclfiSChC Inleiding Lokatiegebonden of ruimtelijke gegevens kennen ge bruikers uit diverse vakdisciplines. Naast kartografen, geödeten en geografen zijn dit onder meer geologen, bodemkundigen, ecologen, remote-sensing-deskundigen en pianologen. In de fase, waarin de Computer in al deze disciplines als een belangrijk gereedschap ging fungeren, was het doel voornamelijk het inventariseren. De ruimtelijke gegevens werden waargenomen, geklassificeerd en op- geslagen. In een volgende fase kwam de nadruk te lig- gen op de ruimtelijke analyse van deze gegevens vanuit de vakdiscipline waarvoor de gegevens verzameld wa ren. Momenteel gaat de behoefte aan de ruimtelijke analyse echter over de vakdisciplinaire grenzen heen en streeft men naar een totaalbenadering. De mogelijk- heid hiertoe ontstaat door het gebruik van ruimtelijke informatiesystemen, veelal geografische informatie- systemen (gis) genoemd. Een dergelijke aanpak is mo- gelijk geworden doordat technische en konceptuele ont- wikkelingen vanuit de afzonderlijke disciplines naar elkaar toegegroeid zijn. In deze bespreking van het softwarepakket PC Arc/Info zal eerst enige aandacht besteed worden aan het begrip geografisch informatiesysteem. Het gaat hierbij om definities en in de literatuur voorkomende terminologie. PC Arc/Info zal hierna binnen dit kader geplaatst worden. Vervolgens volgt een omschrijving van de struktuur van het pakket en wordt de gis- funktionaliteit van PC Arc/Info beoordeeld. Dit laatste zal gei'llustreerd worden met enkele voorbeelden. Het doel van deze voorbeelden is het konkreet laten zien uit welke stappen een ruimtelijke analyse bestaat. In de laatste paragraaf bij deze bespreking kan men enkele technische wetenswaardigheden van de testomgeving vinden. Geografische informatiesystemen De ontwikkeling van gis is vooral gestimuleerd door de voortgang in een klein aantal disciplines, zoals de bos- bouw, kadasters en nutsbedrijven. Dit heeft onder an dere tot gevolg dat de betekenissen die aan de term gis worden toegekend sterk uiteenlopen. In de volgende paragraaf wordt nader op de definities en terminologie omtrent gis ingegaan. Echter, ongeacht de toepassing blijkt dat de nadruk steeds wordt gelegd op de analyse van ruimtelijke gegevens. De term ruimtelijk informatiesysteem (Spatial Informa tion System) kan men zien als de algemene term voor alle Systemen die ruimtelijke informatie verwerken. In de Engelse literatuur en ook in deze bespreking wordt hiervoor de term Geographica! Information System (verder aangeduid als gis) gebruikt. Daarnaast komt men in ongeveer dezelfde betekenis ook termen als geo- base information system, natural resource information System, geo-data system, geographical data System en zelfs lis (Land Information System) of multi-purpose cadastre tegen. Een lis of vastgoed informatiesysteem is echter meer gericht op de registratie en het manage- ment van kadastrale/vastgoedinformatie in de ruimste zin. Het gebruik van een gis heeft als doel te beschikken over een beslissings-ondersteunend systeem in een be- paalde omgeving. Het kenmerkende van een gis is de mogelijkheid om met de ruimtelijke gegevens op aller lei manieren te kunnen manipuleren en er een toege- voegde waarde aan te ontlenen. Om dit te kunnen ver- wezenlijken moet een gis minimaal de volgende ingredienten bevatten: de Software, de ruimtelijke gege vens, de hardware en de mensen (de organisatie) (fi- guur 1). Deze vier onderdelen kommuniceren met el kaar via een set procedures. In het dubbel omlijnde kader in het centrum van fi- uitvoer invoer gebruikers bewerking opslag management [ruimtelijke] gegevens organisatie Figuur 1. Algemene struktuur van een geografisch informa tiesysteem. (Bron: M.J. Kraak, Computerkartografie: Metho den en Technieken - in voorbereiding.) KT 1990.XVI.1 43

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 45