guur 1 vindt men de traditionele komponenten van een informatiesysteem (de hard- en Software). De buitenka- ders, met de (ruimtelijke) gegevens en de organisatie (de mensen) maken het geografisch informatiesysteem kompleet. Hieruit volgt dat PC Arc/Info in deze op- vatting op zichzelf slechts een onderdeel is van een gis. In de literatuur is overigens een grote diversiteit aan Gis-definities te vinden. Enkele daarvan zijn: een sys- teem dat ruimtelijke gegevens verwerkt (marble et al, 1983), een computergesteund systeem voor het verza- melen, opslaan, opvragen, bewerken en weergeven van ruimtelijke gegevens (clarke, 1986), een set gereed- schappen voor het verzamelen, opslaan, opvragen, transformeren en weergeven van ruimtelijke gegevens uit de reele wereld (burrough, 1986), een systeem dat gebruik maakt van een ruimtelijke database voor het beantwoorden van vragen van geografische aard (good- CHILD, 1985). De keuze van een definitie is afhankelijk van de manier waarop men de materie benadert. Bovengenoemde de- finities zijn in een viertal kategorieen in te delen (co- wen, 1988): proces-georienteerde benadering: het systeem bestaat uit een aantal gei'ntegreerde Subsystemen die ruimte lijke gegevens omzetten in bruikbare informatie; applikatiegerichte benadering: het type gegevens dat verwerkt wordt bepaalt de definitie; gereedschapskist benadering: het systeem bevat een serie uitgekiende computer-georienteerde procedures en algoritmen voor de verwerking van ruimtelijke gegevens; database benadering: het systeem wordt gezien als een set gespecialiseerde routines die over een stan- daard relationeel data management systeem heen liggen. Wil men PC Arc/Info als een volwaardig gis beschou- wen dan moet men kiezen voor een definitie die past in de gereedschapskist benadering. De struktuur van PC Arc/Info Arc/Info is een software-produkt van het Environmen tal Systems Research Institute (esri) uit Redlands (CA) in de Verenigde Staten. Het kent versies voor main- frame en minicomputers, Workstations en personal Computers. In deze bespreking gaat het om de PC- uitvoering van Arc/Info, versie 3.3 uit begin 1989. Het pakket is modulair opgebouwd en bestaat uit de vol- gende modulen: PC Arc/Info Starter Kit, PC Overlay, PC Data conversion, PC Arcplot, PC Arcedit en PC Network. Daarnaast behoort ook het relationele database pro- gramma Info tot de set modulen. Dit pakket wordt echter geproduceerd door Henco Software Inc. De ge- bruiker kan na aanschaf van de PC Arc/Info Starter Kit, die geleverd wordt met een hardware key, zelf be palen welke funktionaliteit aan het pakket wordt toe- gevoegd. De handleiding van de Starter Kit begint met de vol- gende beschrijving: "PC Arc/Info is een geografisch informatiesysteem (gis) gebruikt voor de automatise- ring, manipulatie, analyse en weergave van geografische gegevens in digitale vorm. Het wordt gekarakteriseerd door: het gegevensmodel, de Gis-funkties die het uit- voert, het modulaire ontwerp, de mogelijkheid om ver- schillende gegevenssoorten te integreren, de mogelijk heid om applikatiegerichte gebruikersinterfaces te ontwikkelen, de eigen macrotaal (SML) en de moge lijkheid om op verschillende typen Computer met een grote diversiteit aan grafische hardware te werken. Nu volgt een körte beschrijving van de verschillende modulen die worden aangeboden. PC Arc/Info Starter Kit Dit is de basiseenheid van PC Arc/Info. Alle overige modulen funktioneren slechts in kombinatie met deze Starter Kit. De belangrijkste ingredienten van deze mo- dule zijn, naast een digitaliseersysteem, procedures om in gedigitaliseerde bestanden topologie aan te brengen en procedures om in een relationele database attribuut- gegevens te koppelen aan de gedigitaliseerde Objekten. Ook beschikt men over manipulatiemogelijkheden als kaartprojekties en transformaties, evenals eenvoudige uitvoermogelijkheden. Interessante mogelijkheden wor den geboden door de macrotaal (SML), waarmee het mogelijk is een serie basiskommando's tot een proce dura te verwerken. PC Overlay De waarschijnlijk belangrijkste ruimtelijke analysetech- niek van een geografisch informatiesysteem betraft de overlay-operatie. Tijdens een dergelijke operatie worden twee of meer bestanden geometrisch met elkaar gesne- den. Dit resulteert in een bestand met nieuwe entiteiten en ruimtelijke relaties die de attribuut-eigenschappen uit de oorspronkelijke bestanden hebben overgenomen. Een andere belangrijke analysetechniek die in de overlay-module is ondergebracht betraft de mogelijk heid tot het genereren van buffers rond punten, lijnen en vlakken. De PC overlay-module biedt hiermee een skala van mogelijkheden zoals later uit de voorbeelden zal blijken. PC Data conversion Het belang van deze module is de mogelijkheid om ge gevens uit te wisselen tussen PC Arc/Info en andere pakketten die ruimtelijke gegevens kunnen verwerken. Naast de konversie van Arc/Info naar een zestal ver schillende rasterformaten (onder andere in het format van Erdas), bestaat de mogelijkheid gegevens in te le- zen uit of om te zetten naar de volgende vektorforma- ten: DIME, DLG, DXF, ETAK, IGES, MOSS en TIGER. PC Arcplot Met Arcplot kan men kartografische uitvoer verzorgen voor beeldschermen, plotters en printers. Het pakket kent faciliteiten om op een interaktieve wijze kaarten op een beeldscherm te kreeren of te bekijken. Deze 44 KT 1990.XVI.1

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 46