Gegevensmanagement geintegreerd gegevensbankbeheer. PC Arc/Info beschikt over de meeste van de hierboven genoemde eigenschappen. Sommige funkties zijn zeer goed ontwikkeld (zoals de ruimtelijke analysetechnie- ken), terwijl andere slechts in een zeer primitieve vorm aanwezig zijn (zoals generalisatie). Faciliteiten voor geavanceerde statistische analyse ontbreken, zoals ook een COGO-module (geometrische manipulaties) voor bijvoorbeeld het konstrueren van lijnen op basis van landmeetkundige veldwerkgegevens. Ook rasteropera- ties zijn niet mogelijk. Om te ervaren hoe een en ander in de praktijk werkt is hieronder een probleem geschetst, dat met behulp van de beschikbare technieken opgelost kan worden. Voorbeeld van een ruimtelijke analyse De bestuurders van de Engelse provincie Cumbria staan voor een probleem. Zij moeten längs een belang- rijke weg in het noorden van de county, de A66, de meest geschikte lokatie van een 'voorzieningen-plaats' aangeven. Wel gelden hierbij een aantal randvoorwaar- den. De voorzieningen-plaats moet op het trajekt tus- sen Workington en Brough komen te liggen, maar wel op een afstand van minimaal tien kilometer buiten deze plaatsen. De natuur mag ook niet te veel aange- tast worden. Zo mag de voorziening niet binnen het Lake District National Park vallen en dient ze ten- minste 500 meter verwijderd te zijn van een mogelijke rivier. Situering in een bosgebied is eveneens uitge- sloten. Bij het oplossen van een dergelijk probleem blijkt de kwaliteit van de theoriegedeelten van de bij het pakket geleverde dokumentatie. Zo wordt in de handleiding bij PC Overlay aangegeven hoe een ruimtelijke analyse uit- gevoerd moet worden. Figuur 5 geeft dit proces in acht stappen weer en dient als leidraad voor het oplossen van bovengenoemd probleem. Figuur 6 geeft voor Cumbria in een diagram met behulp van kaartjes de afzonderlijke stappen van de ruimtelijke analyse weer. Stap 1 In eerste instantie vinden de bestuurders van Cumbria dat de analyse moet resulteren in een overzicht van de geschikte lokaties voor de voorziening, gegeven de ge noemde randvoorwaarden. Stap 2 Voor de analyse zijn zes coverages benodigd, die elk een homogene groep kaartelementen bevatten. Ze zijn weergegeven in de bovenste laag van figuur 6. De zes coverages representeren respektievelijk de provincie- grens, het Lake District National Park, het grondge- bruik, de Steden, de rivieren en het wegennet. Alle co verages zijn gedigitaliseerd en daarna topologisch in orde gemaakt met de krachtige Arc/Info-kommando's Clean en Build. Automatisch zijn daarbij ook de feature attribute ta- bles aangemaakt, die op dat moment alleen nog maar lokatiegebonden informatie bevatten. Vervolgens is 'ei gen' niet-lokatiegebonden informatie toegevoegd, hetzij middels nieuwe kolommen in de bestaande feature at tribute tables, hetzij middels zelf te definieren tabellen (look-up tables), die relationeel gekoppeld kunnen wor den aan de feature attribute tables. In dit voorbeeld wordt aan de feature attribute table van coverage C-ROAD de kolom WEGNR toegvoegd. Elke arc van deze coverage krijgt nu het bijbehorende wegnummer. Een belangrijke opmerking hierbij is dat veel van de later uit te voeren ruimtelijke operaties (Stap 3) feite- Node A Polygon A 7 Arc number 7 Arc digitized in the direction of the arrow a Figuur 4. PC Arc/Info topologie: a) lijn-topologie b) vlak-topologie. (Bron: PC Arc/Info Starter Kit guide pp. 3-9 en 3-7.) KT 1990.XVI.1 47 1 Node number 1 Are #4 digitized in the direction of the arrow ARC FNODE TNODE 1 1 2 2 4 1 4 3 2 5 4 5 No. Polygon of Ares List of Ares A 3 -1, -2, 3 B 4 2, -7, 5, 0, -6 C 3 -3, -5, 4 D 1 6

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 49