lijk altijd gebaseerd zijn op selekties uit de feature at- tribute tables. Het is dan ook zaak dat, voordat wordt overgegaan tot die ruimtelijke operaties, alle attributen waarop men denkt te gaan selekteren ook daadwerke- lijk aanwezig zijn in een feature attribute table. Dit kan betekenen dat via een relationele join, eerst een attri- buut uit een look-up table 'overgeheveld' moet worden naar een feature attribute table. Een wat omslachtige handeling, waaraan ook de Cumbrische bestuurders niet ontkomen. Het geheel van operaties dat leidt tot oplossing van het geschetste probleem is weergegeven in het stroomsche- ma van figuur 6. Uitsluitend worden hierbij komman- do's van de PC Overlay-module gebruikt. Globaal be- staat de analyse uit drie onderdelen. Eerst vinden, wanneer dat nodig is, selekties plaats op de oorspronkelijke coverages. In figuur 6 zijn deze te zien tussen de eerste en tweede laag. De kaartelemen- ten, die voor het verdere verloop van de analyse rele vant zijn, worden uit de basis-coverages gelicht. Zo worden uit C-ROAD, C-TOWN, C-USE, C-R1VER respektievelijk de A66, de plaatsen Workington en Brough, bosgebied en alle rivieren minus de kustlijn van Cumbria geselekteerd. Tijdens de tweede fase worden de echte bewerkingen uitgevoerd. De oorspronkelijke kaartelementen verande ren nu werkelijk van vorm of er vindt snijding met an dere coverages plaats. In figuur 6 geven de comman- do's Buffer, Union, Identify en Intersect deze bewerkingen aan. De drie laatstgenoemde kommando's vertegenwoordigen de echte overlay-analyse. Ze ver- schillen in Output. Bij Union worden alle attributen van beide overlay-coverages behouden in het resultaat, terwijl bij Identify en Intersect het resultaat een deel- verzameling van alle attributen is. In overeenstemming met de randvoorwaarden wordt door het genereren van buffers rond de twee eerderge- noemde plaatsen (10 km) en alle rivieren (500 meter), vastgesteld waar de grenzen liggen tussen wel en niet geschikt gebied. De twee verkregen coverages (C-BUF2TO en C-BUFRIV) worden vervolgens met el- kaar gekombineerd tot een coverage C-BUFALL. Via een reeks van dit soort snijdingen van deze coverage en andere, wordt de coverage C-ALL verkregen. Deze be- vat enerzijds gedeeltelijk overlappende gebieden waar- binnen de voorziening niet en anderzijds gebieden waarbinnen de voorziening wel gesitueerd kan worden. In de derde fase van de ruimtelijke analyse vindt een laatste selektie plaats op het uiteindelijke resultaat van de overlays, coverage C-ALL. Alle gebieden, waarbin nen situering van de voorziening is toegestaan, staan nu in een aparte coverage C-OK. Stap 4 en 5 Een verdere statistische analyse blijkt niet nodig te zijn om het probleem verder op te lossen. De gebieden waarbinnen de voorziening gesitueerd kan worden zijn in de vorige stap al geidentificeerd. 8. Vervaardig de uiteindelijke kaarten en tabellen met de resultaten 5. Voer statistische analyse uit 2. Bereid de gegevens voor op de 7. Verfijn wanneer nodig de analyse Bepaal doelstelling en randvoorwaarden van de ruimtelijke analyse i. Voer de ruimtelijke operaties uit 4. Bereid de afgeleide gegevens voor op statistische analyse 6. Evalueer en interpreteer de resultaten Figuur 5. De aanpak van een ruimtelijke analyse. (Bron: pa- gina 3-2 van de PC Overlay handleiding.) Voor de bestuurders van Cumbria is inmiddels wel dui- delijk geworden waar de voorziening ten opzichte van haar omgeving gerealiseerd zou kunnen worden. Er blijkt heel veel plaats te zijn in Cumbria voor iets der- gelijks. De vraag is echter: hoe moet de voorziening ge legen zijn ten opzichte van de A66, want een voorzie ning is aardig, maar dan moet deze niet mijlen ver van de weg af liggen. De bestuurders zullen derhalve de analyse moeten verfijnen. In tweede instantie wordt dus bepaald dat de voorzie- ningenplaats binnen een reikwijdte van 300 meter van de A66 moet liggen, maar zieh over beide zijden van de weg mag uitstrekken. Voor een verdere verfijning van de analyse terug naar stap 3 in het Schema uit figuur 5. Uit de wegen-coverage C-ROAD wordt de A66 geselek teerd en daarna voorzien van een buffer van 300 meter (zie de meest rechtse kolom in figuur 6). Uit de lijnco- verage onstaat zo een polygooncoverage C-BUFA66. Deze wordt weer gesneden met de reeds eerder verkre gen coverage C-OK. Uit het resultaat (C-RESULT) 48 KT 1990.XVI.1 Stap 3 Stap 6 Stap 7 Stap 3

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 50