blijkt dat het 'beschikbare' gebied sterk in omvang is afgenomen. Slechts een klein deel van de toch al smal- le zone van 300 meter längs de A66 blijft over voor de voorziening. Stap 4, 5, 6 en 7 Tot de gebieden die geschikt lijken te zijn voor de voorzieningen-plaats behoren ook 'snipper-gebieden' met een te verwaarlozen oppervlakte. In Info kunnen de gebieden in de feature attribute table van de covera- ge C-RESULT op grootte van oppervlakte gesorteerd worden. Na deze statistische bewerking kunnen de bestuurders snel beoordelen in welke gebieden daad- werkelijk ook plaats is voor een voorziening. De analy- se is hiermee nog verder verfijnd. Stap 8 Van de resultaten kan met behulp van de PC Arcplot- module een kaart gemaakt worden die het keuzebeleid van de Cumbrische bestuurders moet gaan ondersteu- nen. Het kaartbeeld kan opgebouwd worden uit meer- dere coverages en voorzien worden van tekst, symbo- liek en legenda. Netwerkanalyses Een probleem van heel andere aard is het volgende. Een transportbedrijf moet per vrachtauto een grote hoeveelheid chemisch afval vervoeren van de haven- plaats Barrow-in-Furness in het zuiden van Cumbria naar een verwerkingsfabriek bij Carlisle. Vanwege het explosiegevaar mag het vervoer niet plaatsvinden door gebieden met een hoge bevolkingskoncentratie (Steden en grote dorpen). Gestreefd wordt naar een zo snel mo- gelijk transport, maar men dient zieh vanzelfsprekend aan de geldende snelheidslimieten te houden; maximaal 50 km per uur binnen het National Park en maximaal 80 km per uur daarbuiten. De snelste route van Barrow naar Carlisle, rekening houdend met bovenstaande randvoorwaarden moet worden bepaald. De gevonden route moet tegen de kortste route worden afgezet. Dit om de kosten van de extra kilometers, die gemaakt worden als gevolg van het ontwijken van de Steden, te berekenen. Het trans portbedrijf mag die kosten namelijk deklareren bij de county. Voor het oplossen van bovenstaand vraagstuk kan het programma Route uit de PC Network-module gebruikt worden. In dit programma kan de 'weg van de minste weerstand' tussen twee of meer punten van een lijn- netwerk bepaald worden. De gebruiker kan zelf bepa len wat die weerstandsfaktor is. Dit kan zijn: afstand, tijd (als een funktie van snelheid en afstand), breedte enzovoort. In dit geval moeten in de reeds eerder ge- noemde lijn-coverage C-ROAD, met het wegennet van Cumbria, twee routes bepaald worden: ten eerste de in tijd snelste route tussen Barrow en Carlisle, gegeven de snelheidslimieten en verboden doorgang bij Steden en ten tweede de in afstand kortste route, ten behoeve van berekening van de extra gemaakte kilometers. Voordat beide routes berekend kunnen worden dient de wegen-coverage eerst aangepast te worden tot een netwerk-coverage. Dit gebeurt zowel buiten als binnen de Network-module. Net als bij de vorige analyse zit in deze voorbereiding een zekere systematiek, die bestaat uit een aantal stappen. Stap 1: het verkrijgen van de juiste lijn-coverage De coverage met de wegen in Cumbria voldoet nog niet aan de eisen. Van elke arc is nog niet bekend of deze al dan niet gedeeltelijk binnen het National Park valt. Dit onderscheid in arcs moet er wel zijn, want er gelden immers verschillende snelheidslimieten. Om het onder scheid te bereiken wordt een overlay van de C-ROAD en C-NP-coverage uitgevoerd. Sommige arcs worden daarbij in tweeen gesplitst door de grens van het Na tional Park. In de feature attribute table van het resul- taat (coverage C-NPROAD) is nu voor iedere arc vast- gelegd of deze wel of niet in het National Park ligt. Stap 2: het sequentieel maken van nodes Bij bepaalde bewerkingen in PC Network is het vereist dat de node-nummers van de te gebruiken coverage se quentieel zijn. Een Clean- of Build-bewerking kan hier- voor zorgen. Stap 3: het toevoegen van relevante attributen aan de AAT In Route is er de mogelijkheid om voor iedere arc van een coverage een attribuut tot weerstandsfaktor te defi nieren. Om nu de kortste route van Barrow naar Car lisle te bepalen dient die weerstandsfaktor gelijk te zijn aan de lengte van elke arc. De attribuut-lengte is stan- daard aanwezig in de AAT van elke lijn-coverage. An ders ligt dat met het bepalen van de snelste route. In dat geval moet voor iedere arc de benodigde tijd aan- gegeven worden. Daartoe wordt aan de AAT van C- NPROAD het attribuut Time toegevoegd en in Tables gevuld met het aantal minuten dat het afleggen van ie dere arc kost. Die waarde is een funktie van de maxi- mum toegestane snelheid en de lengte van de arc. Stap 4: het definieren van Turntables Bij route-analyse in PC Network kan niet alleen de weerstandsfaktor van iedere arc, maar ook die van ie dere node betrokken worden, met andere woorden voor alle mogelijke richtingsveranderingen (het gaan van de ene arc naar de andere) in een node kunnen de 'kos ten' aangegeven worden. In het geval van Cumbria is dit bruikbaar om vast te leggen dat op ongelijkvloerse kruisingen niet van richting veranderd kan worden. Er wordt daarom een zogenaamde Info-turntable ge- kreeerd, waarin alle richtingsveranderingen van de ge- hele coverage C-NPROAD als records worden opgesla- gen. In deze tabel wordt het 'weerstand-attribuut' Time toegevoegd, waarna voor alle gevallen, waar af- slaan onmogelijk is, dit ook aangegeven wordt. 50 KT 1990.XVI.1

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 52