berichten Verslag Kartografendag 27 Oktober 1989 Op 27 Oktober werd in Apeldoorn de Kartografendag gehouden met het thema Zakelijke aspekten van karto- grafische dienstverlening. Door het onverwacht grote aantal van meer dan 100 deelnemers was de oorspronkelijk gereserveerde ruimte te klein en moest worden uitgeweken naar het kongrescentrum Orpheus in Apeldoorn. Na de opening door drs P.W. Geude- ke en een welkomstwoord door mr J. Bezemer, plaatsvervangend hoofddi- rekteur van het Kadaster, werd de ochtendzitting Ruimtelijke informa- tievoorziening geleid door mw drs W. Hoogendoorn-Beks. Vier sprekers resp. van buiten het vakgebied, de overheid en het parti- kulier bedrijf behandelden het on- derwerp. Mw drs A.W. Wamsteker-Meijer on- derzocht vorig jaar voor het ministe- rie van Economische Zaken in hoe- verre de overheid databestanden aan derden kan aanbieden. In het onder- zoek kwam de ruimtelijke informatie niet goed uit de verf, zodat daarvoor een tweede onderzoek nodig was. Zij ervaarde dat het niet eenvoudig is te onderkennen wat er precies op het gebied van de ruimtelijke informatie gebeurt. De overheid is niet alleen een grote afnemer, maar vooral ook producent van ruimtelijke informatie. Er wordt weinig over nagedacht wat anderen eventueel met de verzamelde informatie kunnen doen. Gestandaar- diseerde basisregistratie in het kader van het overheidsbeleid gebeurt al leen uit hobby en interesse. Dat er geen apart ministerie of ministeriele afdeling voor ruimtelijke informatie bestaat kan op den duur tot een knellend gebrek leiden. Bij het Kadaster is officiele groot- schalige informatie aanwezig. Het be- schikbaar zijn van aktuele kleinscha- lige topografische informatie van Nederland is echter ook een voor- waarde voor vele ruimtelijke toepas- singen. Immers, zij is van belang voor het funktioneren van de over heid en voor bedrijven die met die informatie een rol vervullen. Ir J. Polman ging na een uitleg over de werkzaamheden van het Kadaster in op de kostenaspekten. Bij het Ka daster wordt nu niet alleen kosten- dekkend gewerkt maar wordt ook de overhead doorberekend, zelfs voor andere onderdelen van de overheid. Auteursrechten worden nu reeds op bepaalde Produkten en zullen binnen afzienbare tijd op alle Produkten worden geheven in verband met de toenemende zakelijke exploitatie. Bij de Topografische Dienst speien volgens drs P.W. Geudeke ook steeds meer zakelijke en kommerciele aspek ten een rol. Door het berekenen van auteursrechten en bijdragen in de overheadkosten kan de kontinui'teit en de konsistentie van de kaartpro- duktie beter worden gegarandeerd. Ir J.B. van Reij gaf aan dat Tele At las International bv is ontstaan uit een behoefte aan informatie van de transportwereld. De Tele Atlas van Nederland kwam tot stand door het toevoegen van meer gegevens dan voor het oorspronkelijke doel beno- digd was, omdat daarvoor een markt bestond. Belangstellenden voor die informatie werden gevonden bij ge- meenten, voor marketing, in de kar- tografie, voor verkeer en vervoer, bij het onderwijs. Tele Atlas heeft drie bestanden: NL-net 10 (Nederland 1:10.000) is gereed en wordt bijgehouden; E-net 1000 (Europa 1:1.000.000) is dekkend voor Europa, maar uiter- aard minder gedetailleerd dan Ne derland; video en geometrie voor Neder land is in bewerking en gereed voor circa 20%. Klanten kunnen zelf gegevens aan de bestanden toevoegen en daarmee ook de markt opgaan, zgn. 'value added resellers'. NL-net 10 is gebaseerd op de topo grafische kaart 1:10.000 waarop eerst de aslijnen van wegen worden ge- konstrueerd en gedigitaliseerd; overi ge informatie van de topografische kaart wordt niet gebruikt. Met de To pografische Dienst is men in overleg over de auteursrechten. In verband met mogelijke Problemen heeft Tele Atlas juridisch advies ingewonnen. Uit de diskussie over de ochtendle- zingen kwamen als belangrijkste pun- ten aan de orde: Het Tele Atlas NL-net 10 is in maart 1990 beschikbaar met in real time voor wat betreft alle A-, N- en wij kontsluitingswegen. De herzieningscycli van de topogra fische kaarten zijn, afhankelijk van de topografische wijzigingen, nog 5, 7 of 10 jaar. Er wordt gewerkt aan een verkorting van de herzieningstijd waarbij onder meer de terreinverken- ning op een andere leest moet wor den geschoeid. Het Kadaster streeft er naar de ka- dastrale kaart en de GBKN (Groot- schalige Basiskaart van Nederland) niet ouder te laten zijn dan 1 2 jaar. Kadaster en Topografische Dienst zijn in overleg over samenwerking ten aanzien van het gebruik van gelijk- soortige elementen voor de kaarte- ring. Zo onderzoekt de Topografische Dienst in hoeverre de GBKN in digi tale vorm gebruikt kan worden voor de topografische kaart. De Topografische Dienst nam ook een proef met TeleSurveyor-gegevens van Tele Atlas, maar dat werkte niet. Tele Atlas is bezig technieken te ont- wikkelen om de TeleSurveyor te ver- beteren door gebruik te maken van GPS (Global Positioning System). Mogelijk zullen die gegevens door de hogere nauwkeurigheid wel voor de Topografische Dienst bruikbaar zijn. KT 1990.XVI.1 5

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 7