Gelet op de interesse van de Japan ners voor deze materie is het volgens Van Reij nodig dat we het in Neder- land zelf en tezamen aanpakken. De ervaring heeft volgens hem geleerd dat de behoefte aan aktualiteit groter is dan uiterste nauwkeurigheid en perfektie. Als er een markt bestaat voor een produkt, maar de overheid maakt dat produkt niet, dan doet het bedrijfsle- ven het wel (Wamsteker-Meijer). Laten gemeenten die interesse heb- ben in samenwerking zieh melden (Polman); vooral bij grote gemeenten zijn veel bestanden aanwezig, maar het is geen eenvoudige zaak verschil- lende soorten gegevens zonder meer voor andere doeleinden te gebruiken. Een ruimere opdracht voor de RAVI (Raad voor Vastgoedinforma- tie), waarin dit jaar ook het be- drijfsleven deelneemt, zou meer koör- dinatie kunnen bevorderen. Kaarten in analoge vorm zullen ze- ker nog lange tijd blijven bestaan. Geudeke wijst op de grote belangstel- ling voor de topografische atlassen 1:25.000 en 1:50.000. Van Reij ver wacht in het verkeer een grote toena- me van het gebruik van digitale ge gevens. Na een uitstekende lunch in het hoofdkantoor van het Kadaster was de middagzitting onder leiding van drs P.W. Geudeke gewijd aan Auteursrecht en kartografie. Het NVK-bestuur had dit onderwerp, ge let op de ontwikkeling van digitale bestanden, al enige tijd op zijn wen- senlijstje staan. De lezingen van mr P.B. Hugenholtz (Universiteit van Amsterdam) en mr C.G.M. Berendsen (Stichting Beeid recht) zijn eiders in dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift op- genomen. De belangrijkste punten uit de geani- meerde middagdiskussie zijn: De grens tussen zaken die wel en niet volgens de uitleg van het au teursrecht zijn beschermd is in de kartografie niet eenduidig. De karto- graaf 'selekteert at garende' (Piket), terwijl 'garen' niet beschermd is en 'selekteren' wel. Informatie aanwezig op luchtfoto's is in Nederland niet beschermd, maar in de Bondsrepubliek wel door een zgn. naburig recht. Op satellietbeelden wordt Copyright uitgeoefend zoals voor SPOT, en Landsat (purchase license). Hoewel bij satellietbeelden (en luchtfoto's) veel kreativiteit is gesto- ken in de onderneming voor het ma- ken van de opnamen, kan aan de op- namen geen auteursrecht worden ontleend omdat het maken van een beeld niet kreatief is (Hugenholtz). De auteursrechten op het gebied van lucht- en ruimte-opnamen, en kartografische informatie zou inter- nationaal geregeld moeten worden (Hugenholtz). Het in facsimile uitgeven van oude kaarten mag zonder toestemming omdat door verjaring geen auteurs recht meer aanwezig is (Berendsen). Na de diskussie was het wel duidelijk dat: de exakte grenzen van het auteurs recht niet duidelijk zijn aan te geven; kartografen en niet-kartografen verschillende meningen hebben over wat nu eigenlijk oorspronke- lijk werk is. A.J.Kers Studiedag Kartografisch Onderzoek in Nederland Op 14 december 1989 vond er in Utrecht een studiedag plaats over kartografisch onderzoek, die was ge- organiseerd door de werkgroep On- derwijs en Onderzoek van de NVK. Er namen zo'n 25 personen aan deel, de leden van de werkgroep daarbij inbegrepen. De dagvoorzitter, De Wijs, meende dit betrekkelijk geringe aantal in verband te moeten brengen met de mate van belangstelling voor onderzoek, maar dit lijkt uw verslag- gever toch een wat te somber beeld. De spits van de sprekersrij werd afge- beten door Ormeling jr. Hij schetste het naar zijn mening belangrijkste doel van de bijeenkomst, namelijk de verbetering van de onderzoeksstruk- tuur zodanig dat ook de middelen voor onderzoek beter beschikbaar komen. In diverse landen bestaan er organisaties voor de koördinatie van kartografisch onderzoek, maar iets dergelijks ontbreekt in Nederland. Bij de universiteiten wordt onderzoek gefinancierd uit eerste en derde geldstromen; irrigatie vanuit de twee- de geldstroom (NWO, STW) vindt voor de kartografie niet plaats door- dat dit vakgebied overal tussen blijkt te vallen. Toch weten de universiteiten aan zo'n 22 personen onderzoeks- werk te verschaffen, waarvan 9 uit de derde geldstroom. Het onderzoeks- werk van diensten is op zo'n 5 perso nen te schatten. Ormeling pleitte voor verdere versterking door deel te nemen in de werkgemeenschap ruim- telijke analyse van de SRO. De volgende spreker was Van Elzak- ker van het ITC. Hij schetste de nieu- we organisatiestruktuur en de karto grafische aandachtsvelden. Het ITC doet sterk toepassingsgericht onder zoek, waarbij een centraal thema de ontwikkeling van kartografische ken- nissystemen is: de interface tussen Software en gebruiker, en edukatieve Systemen. Er is geen plaats voor historische en theoretische kartogra fie. Van Elzakker achtte het wense- lijk, aansluiting te zoeken bij geinte- greerde multidisciplinaire Projekten die zo konkreet mogelijk zijn. Het onderzoek van de Rijksuniversi- teit Utrecht werd geschetst door twee sprekers, Koop en Schilder. De eerste presenteerde het toekomstgerichte on derzoek: GISLA en IKS. Trefwoor- den waren daarbij dokumentatie, standaardisatie, 'knowledge enginee- ring' en intelligente generatie van meta-informatie. Schilder, die als eni ge van de sprekers geen overhead- sheets maar Stapels boeken toonde, kon heel triomfantelijk opmerken dat ook al dit moderne onderzoek eens onderzoek zal vormen van zijn vak gebied, de historische kartografie. Hij ging vooral in op de tot nu toe gele- verde prestaties bij het werken aan het verleden. Duidelijk werd, dat het verleden de toekomst heeft. De Technische Universiteit Delft was vertegenwoordigd door Tijssen in plaats van de door ziekte gevelde Kraak. De fakulteit der geodesie heeft een CCGM in huis, dat onder zoek uitvoert voor derden, onder an dere IBM. Zo af en toe wordt daar- voor weer de allernieuwste hard- en Software binnengedragen. Er wordt gewerkt aan 3D-kartografie en aan de dynamische presentatie van geo- grafische fenomenen. Ook computer- ondersteund kaartontwerp Staat op het programma. Het werk is overwe- gend gericht op automatisering in het kader van GIS, maar daarbij is de theoretische kennis van kartografen toch onontbeerlijk. De enige niet-kartograaf onder de sprekers, Van der Schans van de Wa- geningse Landbouwuniversiteit 6 KT 1990.XVI.1

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 8