dunkt dat we, ondanks de vele pun- ten waarop het boek voor verbete- ring vatbaar is, erg blij kunnen zijn met dit eerste nederlandstalige remote-sensing-leerboek. In vele op- zichten is het gelijkwaardig aan z'n engelstalige tegenvoeters. Voor een relatief läge prijs wordt een keurig verzorgd boek geboden, met veel in- houd en veel illustraties, waarvan een twintigtal in kleur. Ik kan mij daarom aansluiten bij de slotopmer- king van de algemene inleiding van het boek, waarin wervend wordt op- gemerkt dat het boek niet mag ont- breken bij een ieder die zieh met re- mote sensing bezighoudt. Daaraan kan nog toegevoegd worden dat het ook voor de remote-sensing-novice een geschikte inleiding vormt. M.J.P.M. Lemmens Raper, J. (ed.), Three dimensional applications in Geographica) Infor mation Systems. London: Taylor Francis, 1989. 189 pp. ISBN 0-85066-776-3. Prijs £30,-. Ontwikkelingen op gebieden als Computer graphics, Computer tech- nology en de diverse geowetenschap- pen maken het momenteel mogelijk om studies van geowetenschappelijke aard uit te voeren inklusief het ge- bruik van de derde dimensie. Het gaat hierbij bijvoorbeeld om de Stu die van Processen, vormen, ruimtelij- ke relaties en de weergave van deze relaties. Het hier besproken boek behandelt deze nieuwe mogelijkheden vanuit het kader van de (driedimensionale) geografische informatiesystemen. De behandeling gebeurt echter niet op een wijze die een fundamenteel over- zicht geeft van de materie. Dat kan ook nog niet. Ontwikkelingen op het hier besproken gebied zijn slechts sinds kort ingezet en op vele plaat- sen vindt nog slechts orienterend on- derzoek plaats. Het boek bündelt een twaalftal papers op het gebied van de driedimensionale geografi sche informatiesystemen, die kort ge ledert op diverse kongressen zijn ge- presenteerd. De hoofdstukken in het boek kun nen gegroepeerd worden in een vijf- tal kategorieen. De eerste groep van twee papers heeft betrekking op een algemene introduktie van driedimen sionale geografische informatiesyste men. Vanuit een geologisch stand- punt worden driedimensionale weergavemethoden als oppervlakten, lagen, stereobeeiden, fence-diagram- men en hologrammen toegelicht. In het tweede verhaal wordt het kon- ceptuele model van een geoweten- schappelijk karterings- en modelle- ringssysteem voorgesteld, waarbij onder andere nader wordt ingegaan op de funktionaliteit van driedi mensionale ruimtelijke modellering. De tweede groep papers gaat over het gebruik van digitale terreinmo- dellen met als doel het modelleren van geowetenschappelijke gegevens. In de eerste bijdrage in deze groep wordt het probleem van oppervlakte- interpolatie, rekening houdend met ruimtelijke nabijheid, nader toege licht, waarbij gebruik wordt gemaakt van Delauney-triangulatie en Thiessen-polygonen. De tweede bij drage kombineert hoogtegegevens in een co-kriging proces ten behoeve van de kartering van zware metalen in de bovenlaag van de bodem. De laatste bijdrage bespreekt een me- thode waarbij digitale terreinmodel- len gebruikt worden om landvorma- nalyses uit te voeren in de geomorfologie. In de derde kategorie Staat de visua- lisatie van de geowetenschappelijke gegevens centraal, gezien vanuit het standpunt van Computer graphics en van de kartografie. In het eerste ge- val gaat het om de visualisatie van digitale terreinmodellen, waarbij af- hankelijk van de inhoud van de beei den en de mate van gewenst realisme meer of minder geavaneeerde computer-graphics-technieken wor den toegepast. Bij de kartografische benadering gaat het om de kombina- tie van driedimensionale pereeptie en de bestaande kartografische theorie. De vierde groep behandelt een aan- tal toepassingen van driedimensiona le geografische informatiesystemen. Hier komen aan de orde de onder- grondmodellering voor geohydrologi- sche applikaties, een bespreking van ruimtelijke gegevensstrukturen ge- schikt voor de modellering van on- dergrondse verschijnselen en de aan- maak van driedimensionale dwarsdoorsneden. Tot slot een beschrijving van het funktioneren van twee driedimensio nale geografische informatiesyste men. De eerste bijdrage gaat in op de voordelen van een driedimensio nale benadering in de geoweten- schappen, waarbij de noodzakelijke funkionaliteit wordt besproken. De laatste geeft een uitgebreid overzicht hoe in een geologische omgeving door toepassing van liniaire octrees in kombinatie met 'boundary'- representaties in een driedimensio- naal GIS aan vier fundamentele ei sen (objektdefinitie, visuele pereep tie, berekeningen van interne eigenschappen en informatie opvra- gen) kan worden voldaan. Het boek wordt gekompleteerd door acht kleurenpagina's met illustraties van de resultaten van de diverse in de papers besproken onderzoeken. Door de bundeling van de twaalf pa pers onstaan in het boek een aantal hiaten en ook overlappingen. Een dergelijke benadering is daarom niet altijd even suksesvol. Voor de poten- tiele lezer betekent dit vaak dat de veelal hoge prijs een boek biedt met een rommelige layout en een per hoofdstuk verschillend lettertype, terwijl de overgang van hoofdstuk naar hoofdstuk soms moeizaam ver- loopt. Een rommelige layout is met de huidige technieken niet meer no- dig. Door de inzet van de editor en de uitgever is in dit opzicht een ho- mogeen boek ontstaan, waarin al- leen de verschillende stijlen van il lustraties de mengelmoes van bronnen verraadt. Dat de uitgever een dergelijke aanpak ligt toont ook de recente uitgave Accuracy of spati- al databases met M. Goodchild en S. Gopal als editors. Inhoudelijk gezien biedt het boek waardevolle informa tie voor die geowetenschappers die, werkend met driedimensionale toe passingen aan de implementatie in een GIS-omgeving denken. Voor de overige geowetenschappers biedt het boek een overzicht over wat hen waarschijnlijk in de toekomst te wachten Staat. M.J. Kraak Festschrift voor Ernst Spiess Het februarinummer 1990 van het Zwitserse tijdschrift Vermessung- Photogrammetrie-Kulturtechnik heeft het karakter van een Festschrift voor Ernst Spiess, hoogleraar in de kartografie, tevens hoofd van het Kartografisch Instituut aan de Eid- 98 KT 1990.XVI.3

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 102