berichten Land in kaart Bij het zien van de tentoonstelling Land in kaart ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van de Topo- grafische Dienst gingen mijn gedach ten terug naar 1965, toen op de 'Oude plakkerij' in het gebouw aan de Westvest in Delft een tentoonstel ling was ingericht ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de dienst. Destijds een met beperkte middelen en ruimte, maar met veel zorg en liefde door het eigen perso- neel ingerichte tentoonstelling, nu een professioneel ingericht geheel met fraaie panelen, videofilms, mo derne apparatuur en met als achter- grondmuziek liedjes door Barbra Streisand. De Directie Voorlichting van het Ministerie van Defensie heeft er veel aan gedaan om het door de Topografische Dienst aange- leverde materiaal smaakvol en goed overzichtelijk in thema's te pre- senteren. Voor de officiele opening op 21 juni 1990 hield de direkteur van de jubi- lerende dienst, drs P.W. Geudeke, een körte inleiding over de doeleinden waarvoor kaarten werden en worden gemaakt. Daarnaast gaf hij een aan- tal voorbeelden waarbij kaarten wor den gebruikt als 'plaatje', bijvoor- beeld op postzegels, bankbiljetten, de Amsterdamse tram en de zeker interessante affiche voor deze ten toonstelling. Tot slot kondigde hij aan dat de dienst hoopt in 1998 digi tale bestanden beschikbaar te hebben van de drie belangrijkste kaartseries (1:10.000, 1:50.000 en 1:250.000). Mogelijk kan dat feit dan een offi- cieel tintje krijgen omdat het op 10 Oktober 1998 precies 200 jaar gele- den is dat Krayenhoff werd belast met de eerste systematische kaarte- ring van Nederland. De opening werd verricht door de Staatssekretaris van Defensie, mr B.J.M. baron van Voorst tot Voorst, door het wegtrekken van een zwarte plastic folie, welke een op de vloer onder plexiglas gemonteerde kaart onthulde. De montage was een kom- plete facsimile van de Topographi sche en Militaire Kaart van het Ko- ningrijk der Nederlanden (TMK 1:50.000), uitgegeven tussen 1850 en 1864, en leverde een uniek beeld op van het Nederlandse grondgebied. De tentoonstelling zelf geeft een goed overzicht van alle fasen in de moderne analoge en digitale kaart- vervaardigingstechnieken van de dienst. Daarbij is gebruik gemaakt van kaarten op panelen, transparen ten met achterverlichting, kaarver- vaardigingsschema's en foto's. Twee videofilms met als titels 'Land en zee in kaart' en 'Oneindige kaarten' tonen respektievelijk de moderne opname- en vervaardigingstechnie- ken van topografische kaarten en zeekaarten, en de geschiedenis van het kaartenmaken. Verschillende voorbeelden laten het gebruik van topografische kaarten en digitale bestanden zien, voor zowel militaire als civiele toepassingen. Apart aandacht krijgt de opname en kaartvervaardiging bij de de Dienst der Hydrografie, eveneens een onder- deel van het Ministerie van Defensie, waarmee de Topografische Dienst nauwe banden onderhoudt. Enkele partikuliere bedrijven waren ook op de tentoonstelling aanwezig als makers en verwerkers van topo grafische bestanden, onder andere voor een elektronisch navigatie- De Staatssekretaris van Defensie, mr B.J.M. baron van Voorst tot Voorst, opent met hulp van drs P.W. Geudeke de tentoonstelling Land in kaart door het wegtrekken van een zwart plastic dat de montage van de TMK bedekte. (Foto: Hans van Pijkeren, Audio-visuele Dienst, Kon. Marine) 6 KT 1990.XVI.3

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 10