De heer C. de Leth, oud-medewerker van de Topografische Dienst, neejt de Staatssekretärs zojuist een 'verse' druk van een lithografische steen aangeboden. (Foto: FI ans van Pijkeren, Audio-visuele Dienst, Kon. Marine) systeem in voertuigen. Op een steendrukpers werden tijdens de opening drukken vervaardigd door de heer C. de Leth, oud- medewerker van de Topografische Dienst die, hoewel al in de VUT, be- schikbaar was om deze oude tech- niek te demonstreren. De tentoonstelling was tot 14 Sep tember te zien in het Defensievoor- lichtingscentrum in Den Haag. Daarna werd de tentoonstelling ver- plaatst naar de Topografische Dienst in Emmen. A.J. Kers BCS Cambridge 1989 De Apple Macintosh is de micro- computer die nu in Groot-Brittannie duidelijk favoriet is voor toepassing in de kartografie. De rol van de kartografie in de hui- dige, snelle ontwikkeling van geogra- fische informatiesystemen (GIS) be- hoeft snel verduidelijking. Dit zijn de hoofdpunten die naar vo- ren kwamen tijdens het 26e jaarlijk- se technische Symposium van de Britse Kartografische Vereniging (BCS), dat dit keer werd gehouden op de Universiteit van Cambridge, en wel van 8 tot en met 10 Septem ber 1989. De Universiteit van Cambridge stamt al uit de 13e eeuw. Downing College, waar een deel van de maar liefst 370 deelnemers verbleef, is gesticht in 1800 en schijnt als de eerste campus ter wereld te worden beschouwd. De verschillende Colleges van de univer siteit vormen ook de voornaamste kulturele en bouwkundige attrakties van het mooie Cambridge, met wel- licht de King's Chapel van King's College als hoogtepunt. Het Symposium zelf kende verschil lende hoogtepunten, zoals vooraf al mocht worden verwacht. Het grote aantal deelnemers kwam af op een aantrekkelijk programma, dat op vrijdagmiddag begon met een aantal voordrachten over het gebruik van personal Computers (pc's) in de kar tografie. De eerste lezing van Craig Whitehead en Rachel Reimann Her shey van de London School of Eco- nomics was meteen al zeer interes sant. Er werd namelijk verslag gedaan van een systematische evalu- atie van kartografische en geografi- sche Software voor de Apple Macin tosh. Softwarepakketten als MapMaker, MacChoro, GeoQuery, MapGrafix en MapII werden inge- deeld in verschillende kategorieen en het potentiele gebruik ervan werd aangegeven. Dat gebruik kan worden samengevat onder de term 'desktop mapping', waarbij de eindgebruikers (onderzoekers, politici e.d., niet noodzakelijkerwijs kartografen) door hardware en zeer interaktieve Softwa re in Staat worden gesteld om ruim- telijke gegevens te onderzoeken en - waar gewenst - een kartografisch Produkt tot stand te brengen. In de laatste lezing van de middag (door Grafton) werd een aardig voorbeeld gepresenteerd van 'desk top mapping' (soms aangeduid als DTM, niet te verwarren met digitaal terreinmodel). In dit geval werd een MS-DOS pc gebruikt voor marktanalyse-doeleinden. De soms beängstigend gedetailleerde informa- tie over huishoudens wordt hierbij op efficiente wijze in kaart gebracht om een antwoord te geven op de vraag waar potentiele klanten zieh bevinden. Twee andere voordrachten boden een leuke praktijkillustratie van de toe passing van pc's in situaties waarin kartografen nog wel expliciet inge- schakeld worden bij de kaartvervaar- diging. Chris Holcroft en Jane Pugh gaven een beeld van de automatise- ring van de kartografische tekenka- mer van de London School of Eco- nomics, met als doel een toename van de produktie en een verbetering van de kwaliteit. Robin Harvey deed verslag van zijn ervaringen met de automatisering van een klein kom- mercieel kartografisch bedrijf, dat zieh met name toelegt op de vervaar- diging van kaarten voor de 'orientee- ring' sport. In beide gevallen werd gekozen voor toepassing van een Ap ple Macintosh konfiguratie. Statistikus Trevor Bailey daarentegen koos voor IBM pc's voor verschil lende GIS-toepassingen in het INFO-MAP systeem, dat in karto grafisch opzicht weinig te bieden heeft, maar op het gebied van de geografische informatie-analyse des te meer. Behalve door middel van deze voor drachten konden de deelnemers aan het Symposium nog veel meer te we- ten komen over de toepassing van pc's in de kartografie tijdens de- monstraties en praktika, die gedu- rende het gehele weekend in de Af- deling Geografie van de Universiteit werden gehouden. Na de traditionele Sherry op vrijdag middag en het diner werd het Sym posium in een geografisch perspek- tief geplaatst. In een tweetal aardige lezingen werd Cambridge zowel van- KT 1990.XVI.3 7

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 11