uit historisch-geografisch als vanuit modern ekonomisch-geografisch oogpunt beschouwd. Erg leuk was in dit verband ook de speciaal voor de symposiumdeelnemers gemaakte wandelroute door Cambridge, welke rijkelijk voorzien was van (historisch-)geografisch kommentaar en routekaartjes. Wandelaars konden zelfs uit verschillende afstanden kiezen. Op de zaterdag vonden zowel 's morgens als 's middags gelijktij- dig twee verschillende series lezingen plaats. In het ochtendprogramma konden deelnemers kiezen voor het onderwerp Kartografie GIS of voor Onderwijs en Opvoeding voor de Kartografische toekomst. Het laatstgenoemde thema was vaag genoeg om de Organisatoren de gele- genheid te bieden om onder deze ti- tel een aantal lezingen met verschil lende onderwerpen onder te brengen. Zij maakten het zelfs zo bont, dat in deze sessie een lezing en een diskus- sie waren opgenomen, die ondubbel- zinnig thuishoorden in de tegelijker- tijd plaatsvindende serie lezingen over Kartografie GIS. Dit was misschien wel de reden waarom de als 'The Great Debate' aangekondig- de diskussie over de Stelling 'Karto grafie is in de toekomst alleen nog maar een onderdeel van GIS' nau- welijks interessante gezichtspunten opleverde. Het was ook jammer voor mw Visvalingam, die een prima le zing hield over ontwikkelingen op het gebied van (digitale) kartografie en geografische informatiesystemen en de relatie daartussen. Het blijkt dat er een grote behoefte bestaat aan een betere koördinatie van de ont wikkelingen op beide gebieden. De band met onderwijs was wel dui- delijk in de voordrachten van Bill Pick en Jacqueline Anderson. Pick probeerde aan te geven wat er nu ge- daan moet worden met kinderen om later goede kaartgebruikers van hen te maken. Het bleek dat hij erg goed op de hoogte is van de eigenschap- pen van kinderen, maar toch bood hij maar weinig konkrete aankno- pingspunten voor de praktijk. Zijn pleidooi voor een betere kennis van kaartgebruik was ons echter wel uit het hart gegrepen. Mw Anderson deed hierop aansluitend verslag van een onderzoek naar de doelmatig- heid van een door haar ontworpen methode om kinderen onder de Ze ven jaar het gebruik van een alfanu- meriek gridsysteem aan te leren. Maar deze sessie begon met een inte ressante voordracht van David For rest over het ontwerp van kaarten, die via beeldplaten en compact discs onder de aandacht van het grote pu- bliek worden gebracht. Door uiteen- lopende faktoren is er sprake van grote verschillen met het ontwerp van gedrukte kaarten. Het lijkt er ons inziens overigens wel op dat de toepassing van deze moderne tech- nologie in Groot-Brittannie verder is voortgeschreden dan in Nederland. In Groot-Brittannie hebben niet al leen veel mensen bijvoorbeeld al kennis gemaakt met het Domesday Projekt, maar ook komt het grote publiek al veelvuldig in aanraking met toeristische informatiesystemen, waarbij door aanwijzen op een kaart op een scherm de gewenste informa- tie (eventueel weer in kaartvorm) kan worden opgevraagd. Het grote voor- deel van kaarten op beeldplaat of CD is uiteraard de snelheid waarmee ze kunnen worden opgeroepen. Richard Newell, de eerste spreker in de serie over Kartografie GIS, heeft bijna twintig jaar praktijkerva- ring in het ontwerpen van CAD- en, later, GIS-systemen. Hij kon dus met veel kennis van zaken een inte ressante lezing houden over tien moeilijk oplosbare Problemen bij het opzetten van een GIS. Deze zijn: de kostbare invoer en het op peil houden van de kwaliteit van de zeer uiteenlopende gegevens; de enorme hoeveelheid gegevens; het mogelijk maken van een wil- lekeurige gebiedsuitsnede; veel gelijktijdige gebruikers; de bijhouding; de relatie met bestaande GIS- gegevens, vaak raster en vektor door elkaar; mogelijke fouten bij het op el kaar leggen van veel ruimtelijke eenheden; grote polygonen met lange en in- gewikkelde grenslijnen; het struktureren en in een compu- tertaal vertalen van mogelijke ge- bruikersvragen; het toegankelijk maken van het GIS voor de gebruiker. Het werd in ieder geval duidelijk, dat de meeste Problemen in de toe komst meer op het gebied van het beheer en de relatie met de gebruiker zullen liggen dan op het gebied van de techniek op zieh. De volgende lezing was interessant voor met name het ITC, aangezien Josie Smith een voorbeeld uit de praktijk gaf van de beperkte moge- lijkheden van GIS in ontwikke- lingslanden. Mw Smith was tijdelijk als adviseur verbonden aan de afde- ling ruimtelijke ordening van Harare, de hoofstad van Zimbabwe. Door een grote toeloop van mensen van het platteland naar de stad bestaat De King's and Queen's Colleges in Cambridge fmidden boven: King's Chapel). 8 KT 1990.XVI.3

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 12