Fragment van de speciaal voor de BCS-symposiumdeelnemers gemaakte wandelroute door Cambridge. het gevaar van ongekontroleerde groei. In een dergelijke situatie van snelle verandering zou een GIS uit- komst kunnen bieden, mede door het gemak waarmee de gegevens steeds kunnen worden herzien. Pro blemen zijn echter een gebrek aan geld en goed opgeleide mensen, ter- wijl ook de technologische diskre- pantie tussen de industrie- en ont- wikkelingslanden steeds groter wordt. De lezing van de heren Deve- reux en Mayo had een veel meer theoretisch karakter. Op de Universi- teit van Cambridge doen zij onder meer onderzoek op het gebied van scanning en de daaraan gerelateerde raster-vektor-konversie. Deze metho- de blijkt ongeveer 30% efficienter te zijn dan het digitaliseren met de hand, maar zou nog sneller moeten kunnen worden door het gebruik van hulpprogramma's bij het vekto- riseren. Een tweetal lezingen besloot de ses- sie over Kartografie GIS. De eer- ste lezing, door I.V. Smith, had als onderwerp het militaire gebruik van GIS, met vooral aandacht voor het standaardisatieprobleem. In de ande re lezing behandelde BCS-voorzitter Ralph Robbins een ook in Neder- land zeer aktuele kwestie: het ver- vaardigen en testen van een gege- vensbestand ten behoeve van navigatiesystemen voor weggebrui- kers. In een samenwerkingsverband van de Britse Automobile Associati on, de Ordnance Survey, Philips en Bosch wordt een prototype van een gegevensbestand gemaakt voor delen van London en Birmingham, en met verschillende Systemen, waaronder CARIN, worden daar dan proeven mee gedaan. GIS-enthousiastelingen konden ook op de zaterdagmiddag hun hart op- halen bij een van de weer gelijktijdig plaatsvindende series voordrachten (onder de titel Terreinanalyse <6 GIS). De andere sessie had als the- ma het nut en gebruik van kaarten. Het door majoor Wood gepresen- teerde militaire terreinanalysesysteem bood maar weinig kartografische aanknopingspunten, evenals de le zing van Robert Evans over de mo- gelijke toepassing van het GIS- koncept bij het opslaan en analyse- ren van uiteenlopende informatie over bodemerosie. Interessanter was de demonstratie door Robert Coote van digitale karterings- en GIS-faciliteiten op ba- sis van Autocad. Het hoogtepunt van de serie voor drachten over het Nut en gebruik van kaarten werd ongetwijfeld ge- vormd door de lezing van Alistair MacDonald. De Direkteur 'Survey and Production' van de Ordnance Survey (en voorzitter van de Britse Fotogrammetrische Vereniging) gaf een provocerende kijk op toekomsti- ge trends in zowel stijl als inhoud van kaarten, als in de typen gebrui- kers. Hij Steide dat in elk geval de traditionele opvattingen van kaarten en gebruikers op de helling moeten: kaarten kunnen nu bijvoorbeeld veel meer aktueel zijn en veel beter toe- gespitst op de specifieke gebruikers (voor wat betreft ontwerp, schaal, inhoud en uitsnede). Er is ook steeds meer sprake van 'onzichtbare' kaar ten in bijvoorbeeld navigatie en geo- grafische informatiesystemen. De andere twee lezingen in deze ses sie gingen eigenlijk niet over het ge bruik van kaarten (zoals in de titels wel werd gesuggereerd), maar meer over het gebruik van kaartbibliothe- ken. Zo deed James Elliot verslag van de Britse uitkomsten van de LIBER-enquete, die in 1988 werd ge- houden. Als gebruiker van oude kaarten van vöör 1900 vertelde Da vid Smith daarna van zijn persoon- lijke ervaringen ten aanzien van de toegankelijkheid van studiemateriaal in kaartbibliotheken en archieven. Zoals gebruikelijk bij BCS-symposia werd op de zondagochtend een reeks aktiviteiten in de buitenlucht georga- niseerd, vooral als geneesmiddel te- gen de gevolgen van de net zo tradi tionele uren in de bar op de avond daarvoor. Enigszins opgefrist verzamelden de deelnemers zieh daarna voor de laat- ste serie lezingen met als thema Re mote sensing. Hoewel op zieh inte ressant eindigde het Symposium daarmee in kartografisch inhoudelijk opzicht veel minder spektakulair dan het begonnen was. De meteoroloog lürner werkt tijde- lijk voor de 'British Antarctic Sur vey'. Satellietbeelden zijn een wäre uitkomst op de Zuidpool en worden niet alleen gebruikt voor het bestu- deren van het weer maar ook voor ander onderzoek, zoals dat naar ijs- bewegingen. Een GIS voor dit we- relddeel wordt wel wenselijk geacht, maar de voorbereidingen daarvoor en de diskussies daarover zijn nog maar net begonnen. De laatste lezing van het Symposium werd gehouden door Bird. Hij gaf aan hoe luchtfoto's worden gebruikt KT 1990.XVI.3 9 Castle mound Area 1 St Peter s Kat t les Yard ^HAMPTON Benson Court Magdalena Bridge Merton Hall A selective Walking guide to the centre of the city The guide is designed to a//ow you to se/ect any area in which you have a particular mterest or time permitting. choose a /arger area Anything from half an hour to a whole day Please note Access to some Colleges is at times restricted Mervtion of a feature does not always rnean that the buildmg is accessible to the public. R.E.Glasscock and M.Young^ Department of Geography University of Cambridge

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 13