Australie, Canada en Groot- Brittannie. Vergeleken met het programma in 1982 werd ditmaal aanzienlijk meer aandacht besteed aan de computer- bewerking van geografische namen en het gebruik daarvan in geografi sche informatiesystemen, onderwer- pen die werden verzorgd door spre- kers uit Australie en Groot-Brittan- nie, terwijl de direkteur van Bako- surtanal, prof. Jacub Rais, het pro gramma voor een computergestuurde nationale gazetteer van Indonesie ontvouwde. De voordrachten werden afgewisseld door 'technical visits'. Eerst werd de in de jaren zeventig met Nederlandse ontwikkelingshulp opgerichte school voor de opleiding van kartografische en fotogrammetrische technici te Bandung bezocht. Vervolgens kwa- men, eveneens te Bandung, twee par- tikuliere karteringsbedrijven aan de beurt aan wie door Bakosurtanal kontraktueel de kartering 1:50.000 van grote delen van Sulawesi en Ka- limantan was uitbesteed. De experti- se op het gebied van geografische namen was zowel bij beide contrac- tors als op de kartografenschool te- leurstellend. De verrichtingen in de tweede week waren gericht op de praktijk. Aan de deelnemers werd een driedaagse oe- fening opgedragen in het verzamelen van namen in het terrein. De oefe- ning vond plaats op geringe afstand van de basis in een gebied met een grote verscheidenheid aan topografi- sche verschijnselen. Voor de uitvoe- ring werden de deelnemers verdeeld in groepen van 3-4 personen, elk met een gids, die dagelijks per VW- bus naar hun werkterrein werden vervoerd. De groepen werden uitge- rust met fotokopieen van blinde kaarten, recentelijk door Bakosurta nal opgenomen, maar nog niet gepu- bliceerd, terwijl aan de gidsen, ter orientatie, oudere 1:50.000 bladen werden uitgereikt. Voorts ontving elke deelnemer een geschreven in- struktie en een woordenlijst ter ver- klaring van generieke termen in het Soendanees. Beide dokumenten wer den van te voren uitvoerig toegelicht. Er was overeengekomen dat dorps- besturen tijdig van de verwachte in- vasie van de 'name collectors' op de hoogte zouden worden gebracht. In de praktijk ontbrak daar wel eens wat aan, waardoor vertragingen ont- stonden. Bovendien Spraken niet alle gidsen Soendanees hetgeen kontak- ten met de bevolking bemoeilijkte. De veertiendaagse bijeenkomst werd besloten met een evaluatie. Hoewel met name het veldwerk beter had ge- kund was men unaniem van mening dat op een geslaagd Seminar kon worden teruggezien. Voor de docen- ten waren de positieve betrokkenheid van de deelnemers en de levendige diskussies interessante ervaringen. Opvallend was voorts de kritiek op Bakosurtanal die geen kans had ge- zien de regering te bewegen tot in- stelling van een 'National Names Authority', krachtig aanbevolen door de bijeenkomst in 1982. Voor de tweede maal werd daarom in een zorgvuldig voorbereide resolutie Ba kosurtanal met klem verzocht bij het Mimstede van Binnenlandse Zaken aan te dringen een dergelijk lichaam in het leven te roepen. De sluiting van het seminar ging met enig ceremonieel gepaard waarbij aan elke deelnemer een 'certificate of attendance' werd uitgereikt. Bo vendien werd door Bakosurtanal de publikatie in kleine oplage van de gezamenlijke voordrachten (24 stuks) in de vorm van proceedings in het vooruitzicht gesteld. F.J. Ormeling sr Verslag historisch-kartografisch kongres in Oldenburg Van 22 tot 24 maart 1990 werd in het Staatlichen Museum für Natur kunde und Vorgeschichte in het Westduitse Oldenburg voor de vijfde maal een duitstalige konferentie ge- houden gewijd aan de geschiedenis van de kartografie. Eerdere bijeen- komsten werden georganiseerd in Bayreuth (1982), Lüneburg (1984), Wenen (1986) en Karlsruhe (1988). Het thema van de konferentie was Oldenburg en het water. Er waren zeventig aanwezigen, waaronder vijf Nederlanders. In totaal werden er, inklusief de feestrede van Hans Harms onder de titel Wege Olden burgischer Kartographietwintig pa- pers gepresenteerd. Nederlandse bijdragen waren er van P.G.M. Mekenkamp (Die Entwick lung einer neuen Methode für die Bestimmung der Genauigkeit von al ten Karten) en van ondergetekende (Repräsentativität und Funktionalität von alten holländischen Polder- und Deichgenossenschaftskarten). Met name de voordracht over de nauw- keurigheidsbepaling van oude kaar ten door Peter Mekenkamp oogstte veel reakties. Deze varieerden van uiterst sceptisch tot (zeer) positief. Verscheidene aanwezigen lieten blij- ken dat zij een verdere uitwerking en uitbouwing van de methode wense- lijk achtten. (Voor nadere informatie zie: Geodesia mei 1986, pp. 171-175 en Caert-Thresoor 1986, nr. 3, pp. 45-52). Persoonlijk sprak de inhoud van de voordracht van J.B. Haversath over de kartografie in het kader van het in de 18e en 19e eeuw in kultuur brengen van Duitse moerasgebieden mij sterk aan. Dit gold ook voor de drie Oostenrijkse bijdragen. Deze le- zingen werden gepresenteerd door I. Kretschmer, J. Dörflinger en C. Murhammer. Alle drie behandelden zij een aspekt van de geschiedenis van de thematische kartografie. De eerste voordracht ging in op de me thodenleer. De tweede behandelde de ontwikkeling van het symboolge- bruik op ekonomische produktkaar- ten. De derde bijdrage nam de kaar ten onder de loep die gemaakt werden in het kader van verkiezin- gen, die in de tweede helft van de 19e en het begin van de 20e eeuw in zowel Oostenrijk als Hongarije ge- houden werden. Een zeer recent en nog nimmer tij- dens een konferentie over de geschie denis van de kartografie besproken onderwerp behandelde J. Lafrenz uit Hamburg. Hij behandelde de stads- kartografie van het Hitleriaanse der de rijk. Uit kaarten is op te maken dat de Duitse pianologen uit de ja ren dertig en veertig van deze eeuw aan een vergelijkbare grootheids- waanzin leidden als hun roerganger. Gekonkludeerd werd dat indien het duizendjarige rijk enkele decennia langer geduurd had, de meeste oude Duitse binnensteden met de grond gelijk gemaakt waren, en dat onder andere prestigieuze Stadions en pom- peuze gemeenschapshuizen het aan- zicht van deze stadscentra zouden zijn gaan bepalen. Tijdens de konferentie werd in het Staatlichen Museum für Naturkunde und Vorgeschichte de tentoonstelling Oldenburg und das Wasser geopend. Een gelijknamige, fraai uitgevoerde KT 1990.XVI.3 11

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 15