technisch nieuws katalogus begeleidde deze (Isensee Verlag te Oldenburg, 76 pp., ISBN 3-920557-87-5). De lezingen van deze konferentie zullen gebundeld worden uitgegeven door Dietrich Reimer Verlag te Berlijn. M. Hameleers Herdenking Sir George Everest Ter gelegenheid van de 200e herden- king van de geboortedag van Georg Everest (1790-1866) organiseert de Royal Geographical Society te Lon- den in samenwerking met het Royal Institute of Chartered Engineers op 8 november a.s. een eendaags Sym posium tijdens hetwelk een aantal sprekers leven en werk van de 'Fa- ther of Indian Geodesy' zal be- handelen. George Everest ging in 1806 als jongmaatje van 16 naar India, des- tijds nog onder beheer van de East India Company, waar hij werk vond bij de militaire triangulatie, de op- meting van het land door middel van driehoeksmeting. Hij maakte snel promotie en klom op tot as- sistent van de Surveyor General, het hoofd van de in 1815 door samen- voeging van regionale opmetings- diensten gevormde Survey of India. In 1923 werd hij zelf tot vervulling van deze hoge funktie uitverkozen. Gedurende zijn 20-jarige ambtsperi- ode als Surveyor General ging Eve rest zeer voortvarend te werk. Hij voerde een aantal verbeteringen van de opmetingsmethoden in waardoor voortaan een grotere nauwkeurigheid werd verkregen. Voorts slaagde hij er in ondanks talloze moeilijkheden de door zijn voorganger aangevangen 'Great Trigonometrie Survey' over praktisch het gehele subkontinent uit te breiden, waardoor de grondslagen voor een topografische kartering werden gelegd. In 1840 Steide zijn opvolger Andrew Waugh voor als erkenning van Eve rest's Verdiensten een bergtop in de Himalaya, die hoger bleek te zijn dan enige andere top ter wereld, naar hem te vernoemen, een voorstel dat, ofschoon niet zonder bedenkin- gen, door Londen werd aangeno- men. Na zijn pensionering en repa- triering maakte Everest zieh verdienstelijk als bestuurder van we- tenschappelijke organisaties, onder andere van de Royal Society. In 1861 werd hij in de adelstand verheven. Ter gelegenheid van de herdenking geven de Britse posterijen een eerste- dag-envelop uit met de beeltenis van Sir George Everest tegen de achter- grond van het vermaarde bergkom plex. Op de envelop is de 'penny black' afgedrukt, de eerste postzegel voor algemeen gebruik die in 1840, dus 150 jaar geleden, in Engeland in omloop werd gebracht. Aldus wor den twee historische gebeurtenissen tegelijkertijd herdacht. Filatelisten kunnen zieh vervoegen bij A.G. Bradbury, 3 Link Road, Leicester LE2 3RA, United Kingdom. F.J. Ormeling sr Thematische kaarten op de pc Atlas*Graphics is een 'desktop map- ping' produkt dat in Staat is choropleeth- of chorochromatische kaarten te maken op een IBM com- patible pc. Hiervoor zijn 16 kleuren en 26 arceringspatronen beschikbaar. Twee verschillende thema's kunnen door elkaar heen geareeerd worden. Legenda's, additionele tekst en punt- symbolen zijn vrij te plaatsen. Atlas*Graphics kan omtrekken van gebieden (polygonen) importeren in DIF- of ASCII-formaat met een Im port module. Met Atlas*Draw kun nen ze ook zelf aangemaakt worden. Met behulp van bij de gebieden be- horende attribuutwaarden kunnen geareeerde of gekleurde kaarten ge- maakt worden. Deze waarden kun nen met de hand worden ingevoerd, of eveneens via DIF of ASCII wor den geimporteerd. De huidige versie 3.0 draait op pc's met 512K intern geheugen en is me- nugestuurd. Door het bedieningsge- mak is het ook geschikt voor minder ervaren pc-gebruikers. De distribu- teur in de Benelux is Oasis DSS b.v., Lekstraat 4, 3433 ZB Nieuwegein, tel. 03402-66336 (Carianne Fooij). Agenda 24 Oktober 1990 - Kartografendag NVK. Thema: Topografische infor- matievoorziening (t.g.v. 175-jarig be- staan van de Topografische Dienst). Plaats: De Muzeval, Emmen. 14-16 november 1990 - Nederlandse Geografendagen. Thema: Ruimtelij- ke kwaliteit. Plaats: Amsterdam. In- lichtingen: De Nederlandse Geogra fendagen, ISG/FRW kamer 2317, Universiteit van Amsterdam, Joden- breestraat 23, 1011 NH Amsterdam, tel. 020-5254088. 28 november 1990 - NexpRI GIS- dag. Plaats: NexpRI Centrum, Fa- culteit Ruimtelijke Wetenschappen, Heidelberglaan 2, Utrecht. Informa- tie: NexpRI Bureau, D. Ondaatje, tel. 030-534261/3206. 6 december 1990 - Studiedag werk- groep Automatisering in de Karto- grafie. Thema: Standaardisatie en uitwisseling van kartografische gege- vens. Plaats: Aula TU Delft. 13 december 1990 - Studiedag werk- groep Opleiding en Onderzoek. The ma: Onderzoek in de kartografie; met het oog op morgen. Plaats: Rijksuniversiteit Utrecht. 2-5 april 1991 - 2nd European Con ference on geographic information Systems. Plaats: Brüssel, Belgie. In- formatie: EGIS Bureau, Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen, Postbus 80.115, 3508 TC Utrecht, D. Ondaat je, tel. 030-534261/3206. 22-25 april 1991 - GIS '91 Conferen ce (IGU). Thema: Geographic Infor mation Systems: multiple representa- tion and multiple uses. Plaats: Brno, Tsjechoslowakije. Informatie: Dr. Milan Koneöny, Dept. of Geography, Masaryk University, Kotlärskä 2, 611 37 Brno, Czechoslovakia. 23 september-1 Oktober 1991 - 15e ICA-konferentie. Plaats: Bourne- mouth, Engeland. Voorlopige re- gistratie bij Conference Services Ltd., Congress House, 55 New Ca- vendish Street, London WIM 7RE, Engeland. Nadere informatie over de genoemde aktiviteiten is, voor zover niet anders vermeld, verkrijgbaar bij de sekreta- ris van de NVK, respektievelijk van de werkgroepen (voor adressen zie pagina 2). 12 KT 1990.XVI.3

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 16