ingezonden FRANK: samenwerkingsovereen- komst getekend Op 17 mei 1990 is te Vught door ir J. de Boer (Dienst Stedelijk Beheer Gemeente Amsterdam), prof. dr ir M.J.M. Bogaerts (Faculteit der Geo- desie, TU Delft), drs L.G.M.R. Gee- ris (Geeris Holding Nederland bv), ir J. Polman (hoofddirektie KADOR) en ir C. Zeillemaker (Dienst Ge- meentewerken Rotterdam) een sa- menwerkingsovereenkomst getekend inzake het uitvoeren van experimen- ten met een nieuw systeem voor Computer aided surveying: frank. De overeenkomst voorziet in samen- werking bij FRANK-experimenten in twee fasen, waarvan de eerste reeds is aangevangen. In die eerste fase van experimenten zullen in een drie- tal gebieden in Nederland foto's worden genomen en uitgewerkt tot data benodigd voor grootschalige kaartproduktie. Tijdens de experi menten worden FRANK-metingen ver- geleken met tachymetrische me- tingen. Mac World Expo '90 In mei j.l. werd Mac World Expo '90 in de RAI in Amsterdam gehou- den met de moderne en laatste snuf- jes (internationaal) op het gebied van de Apple Computer. In de meer dan 250 Stands kon men informatie krijgen over: software- pakketten voor alle doeleinden (za- kelijke produktiviteit, edukatie, elec tronic Publishing, CAD/CAM en Case-gereedschappen), uitbreiding en vernieuwing op het gebied van grafi sche presentatie, analyse, animatie, kommunikatie- en aansluitingsmoge- lij kheden, presentatieverbetering door verfijning van de resolutie van monitoren en beeldschermen, Scan ners en (laser)printers. Daarnaast waren er enkele nieuwe presentaties zoals de toegesproken Computer die op (mondeling) bevel zijn program- ma uitvoert; aansluiting op de gewo- ne Apple kost ca 4.000,-. Bij een open dag van de Koninklijke Land macht te Nunspeet zag ik dat deze apparatuur reeds in gebruik is en goed voldoet. Chr.J. Snabilie PC Arc/lnfo Reaktie op PC Arc/lnfo, GIS- software door M.J. Kraak en A.A. van der Veen in KT 1990.XVI.1 Een artikel in een kartografisch vak- blad waarin niet veel kritiek valt te lezen over een softwarepakket dat wordt toegelicht als voorbeeld van een geografisch informatiesysteem roept uiteraard weinig weerstand op bij de distributeur van zo'n pakket. Dit laatste is zeker het geval bij het artikel van de heren Kraak en Van Veen, waarin voornamelijk positief over PC Arc/lnfo wordt geschreven. Bovendien geven zij enkele uitsteken- de voorbeelden van de toepassing van geografische informatiesystemen in de praktijk. Toch een ingezonden brief van de distributeur van (PC) Arc/lnfo om- dat de nieuwe 3.4D versie ook de weinige punten van kritiek van de schrijvers teniet zal doen. De 3.4D versie heeft als belangrijkste vernieu wing dat er geen gebruik meer zal worden gemaakt van PC INFO als relationeel data base management systeem, maar van dBASE. Dit heeft enkele grote voordelen als gevolg: snellere responsetijden door betere ruimtelijke en tabulaire indexe- ringstechnieken in dBASE en een doelmatiger gebruik van de attri- buuttabellen. ESRI heeft besloten over te stappen op dBASE vanwege de veel wijdere verspreiding van dit pakket en door het optimale gebruik dat dBASE maakt van MS-DOS 4.0. In de konklusie van het artikel (p. 52) wordt gewag gemaakt van het 'omslachtige verplaatsen van attri- buutwaarden van een look-up table naar een feature-attribuut table'. Als gevolg van de dBASE-implementatie zal het in het vervolg mogelijk zijn om een direkte relatie te leggen tus- sen beide tabellen waardoor het ver plaatsen niet meer nodig is. Een an der gevolg van het gebruik van dBASE is het halveren van het totale volume van PC Arc/lnfo naar onge- veer 11 MB. Dit heeft een optimaler gebruik van de disk tot gevolg. In de konklusie wordt tevens een op- merking gemaakt over de op het eer ste gezicht misschien onlogische rangschikking van de kommando's in de diverse modules. Deze verde- ling is echter zeer weloverwogen ge maakt waarbij aspekten als overeen- komstige grootte van de modules, programmatische koppelingen in de source code en kommerciele belan gen een rol hebben gespeeld. Op p. 47 wordt opgemerkt dat er te weinig statistische en landmeetkundi- ge funkties in PC Arc/lnfo aanwezig zijn. Logisterion onderkent deze te- kortkomingen en heeft besloten om in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam de statistische funk- tionaliteit te verbeteren en om zelf de landmeetkundige funkties uit te breiden. Dit laatste is van groot be lang voor het toepassen van (PC) Arc/lnfo in vastgoed informatie systemen. In September 1990 zal de ontwikkeling van deze laatste funk ties afgerond moeten zijn. Wij wensen de heren Kraak en Van der Veen (en de overige Arc/Info- gebruikers) nog meer werkplezier toe met de vernieuwde versie van PC Arc/lnfo. Namens Logisterion, drs F.J. Holsmuller, comm. manager GIS-groep KT 1990.XVI.3 15

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 19