voor de militaire en een met het RD-net voor andere gebruikers. Nieuwe Produkten In 1951 kwam de toestemming om een kaart 1:10.000 te gaan vervaardigen. De tekenstukken 1:16.666 die in pot- lood waren getekend, werden in inkt gecalqueerd waar- bij de vertekening ongedaan werd gemaakt. Daarna kon men na fotografische vergroting de kaart in een kleur, grijs, drukken. Ieder blad kreeg de grootte van een half blad 1:25.000, formaat 100 X 62,5 cm. De kaartserie kwam in 1961 geheel gereed. Op verzoek van de NAVO werd een kaart op schaal 1:100.000 met een UTM-net en een met een RD-net ge- publiceerd. De kaart voldeed echter niet, noch bij de militairen noch bij de andere gebruikers. De eerste uit- gave is nooit herzien en later uit de handel genomen. In 1954 werd door de Stichting Wetenschappelijke Atlas de produktie van de Atlas van Nederland aan de Topo- grafische Dienst opgedragen. Een redaktiekommissie bepaalde welke kaarten moesten worden vervaardigd; een bureau met kartografisch tekenaars maakte de mo delten en voerde de kartografische werkzaamheden uit. De Topografische Dienst verzorgde de reproduktie en het drukken. In hetzelfde jaar werd door het ministerie van Land- bouw, de Rijksplanologische Dienst en het CBS een op- dracht verleend voor de oppervlaktebepaling van het grondgebruik, later gevolgd door het uitgeven van de grondgebruikskaart 1:10.000. Op een aparte afdeling werd het grondgebruik op de kaart 1:10.000 ingetekend en daarvan werd de oppervlakte bepaald. De resultaten werden afgeleverd aan de afdeling Bodemstatistiek van het CBS. In 1977 nam het CBS het werk geheel over. Het ministerie van Overzeese Rijksdelen gaf in 1954 opdracht Nederlands Nieuw-Guinea te karteren op de schaal 1:100.000 met behulp van luchtfoto's gemaakt door de Amerikanen gedurende de Tweede Wereldoor- Figuur 9. Gebouw aan de Westvest in Delft. KT 1990.XVI.3 log, met gebruikmaking van alte in Nederland beschik- bare gegevens. Veldverkenning behoefde niet te worden gedaan, de autoriteiten in Nieuw-Guinea zouden alleen hulp geven bij het vaststellen van de namen. De Meet- kundige Dienst van de Rijkswaterstaat vervaardigde de fotogrammetrische plot en de Topografische Dienst ver zorgde het interpretatiewerk, het tekenwerk en de repro duktie. De kartering is nooit voltooid, want toen circa 75% klaar was werd in 1962 de souvereiniteit over Ne derlands Nieuw-Guinea overgedragen aan Indonesie. Gezien al deze opdrachten naast het eigen karterings- programma telde de dienst in de jaren vijftig meer dan 300 personeelsleden; meer ruimte werd in 1956 verkre- gen door de bouw van een nieuw verbruiksmagazijn annex kaartenmagazijn met daarboven een ruime teken- zaal, gelegen naast het gebouw Westvest 9. Nieuwe produktiemethoden Het tekenen op astralon werd achterhaald door nieuwe graveertechnieken; na een aantal proeven werd in 1959 voor het tekenen van de basiskaart overgestapt op het graveren op stabilene. Met de 2 jaar eerder aangeschafte ontschranker Zeiss SEG V werden de luchtfoto's na de puntsbepaling en radiaaltriangulatie, ontschrankt op de schaal 1:12.500. Deze beeiden werden, samen met uitgetekend terrein uit de Wild Autograaf A8 (in 1955 gekocht) gemonteerd en daarna via lichtdruk overgebracht op het graveermateri- aal. Met behulp van de verkenningsgegevens werden de bladen gegraveerd en vervolgens vergroot tot 1:10.000 en verkleind tot 1:25.000. De kaart 1:10.000 was aldus snel drukklaar. De verkleining naar de schaal 1:25.000 gaf een uitstekende gids voor het verdere kartografische proces: het graveren van de deelgravures zwart, blauw en rood voor deze kaartserie; ook diende de verkleinde basiskaart als uitgangspunt voor de generalisatie ten be- hoeve van de kaartserie 1:50.000. In deze tijd werd een samenwerking gestart met de Meetkundige Dienst van de Rijks waterstaat voor de vervaardiging van de hoogtekaart van Nederland op de schaal 1:10.000. Door vele diensten werd al jarenlang in het land gewaterpast. De Meetkundige Dienst begon de beschikbare waterpassingen en de plotkaarten op te vra- gen. De gekontroleerde hoogtegegevens werden op een topografische kaart 1:10.000 in potlood gekarteerd, met een dichtheid van 1 punt per hectare. De werkbladen kwamen bij de Topografische Dienst en de hoogtecij- fers werden daar in boekdrukschrift op een doorzichtig polyestervel gemonteerd. Deze montage werd gekombi- neerd met een gerasterd lijnenbeeld van de kaart 1:10.000 en op bestelling voor gebruikers gelichtdrukt. Bij de NAVO was behoefte ontstaan aan een kaartserie op de kleinere schaal 1:250.000. Men besloot deze kaart in de UTM-projektie samen te stellen en in verband met de uniformiteit gebruikten alte partners dezelfde le- genda. Deze kaart wordt ook nu nog herzien. In 1964 besloot de NAVO de kaart 1:25.000 uit de mili taire behoefte te schrappen. Men vond de kaart 31

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 35