Topografie van Babylon tot Emmen J.J.C Piket De topografische kaart als oudste en meest bestendige kaartsoort Meer dan 4500 jaar na de vervaardiging van de oudst bekende topografische afbeelding, die van een Babylo nische stad, viert de Topografische Dienst Nederland haar 175-jarig jubileum. Op de tijdschaal der geschie- denis dus van beperkte betekenis, maar naar inhoud be- tekenisvol. En op de vraag of ook de tijd na het 150-jarig jubileum in 1965 veranderingen bracht die evenals toen een terugblik en een toekomstbeschouwing wettigen, dan luidt het antwoord: meer dan dat; im mers, ingrijpende maatschappelijke en politieke veran deringen en de snelle ontwikkeling van de informatie- voorziening en van nieuwe technieken van kaartvervaardiging betekenen, zoals zo vaak in het ver- leden, een wending in de topografische kartografie. Enkele van deze recente veranderende maatschappelijke omstandigheden en nieuwe kartografisch-technische mogelijkheden zijn: toenemende belangstelling voor topografische kaar- ten en topografische atlassen; ontsluiting van kaartenverzamelingen door effektieve inventarisatie, klassifikatie en de reproduktie van oude kaarten, hetgeen de vergelijking van oude en nieuwe topografie bevordert; versneide omvorming van terrein en landschap, zo- wel in stedelijk als landelijk gebied; bewustwording van de milieu- en landschapsproble- matiek; de Europese eenwording enerzijds, het opleven van regionale eenheden anderzijds en de mogelijk daar- mee samenhangende afname van de betekenis van nationale eenheden en nationale karteringen; de snel veranderende militaire verhoudingen en de gewijzigde betekenis van topografische kaarten als informatiebron voor het leger; de ontwikkeling van de satellietbeeldkartografie; groeiende behoefte aan grootschalige topografische kaarten ten dienste van vastgoedinformatie en leidin- genregistratie; beeindiging van de produktie van de Internationale Wereldkaart 1:1.000.000 als kleinschalige topografi sche overzichtskaart; de nieuwe vormgeving van de topografische kaart 1:25.000; de automatisering in de kartografie; omzetting, ook door de partikuliere kartografie, van grafische gegevens van topografische kaarten, lucht- foto's en satellietbeelden in digitale gegevens met de mogelijkheid de aldus opgeslagen gegevens snel te ordenen en met elkaar in verband te brengen. AI deze ontwikkelingen leiden opnieuw tot een wending in de topografische kartografie, zoals die in het verle- den vaker optrad bij belangrijke maatschappelijke wij- zigingen of nieuwe technische mogelijkheden. Door zieh telkens aan de veranderde behoeften aan te passen en door benutting van nieuwe technieken kon de topografische kaart zieh tot op heden handhaven en de oudste en meest bestendige kaartsoort worden: een kaart dus met een groot verleden, en naar verwachting ook met een grote toekomst. Groeiend begrip van topografie Het is wel zeker dat de makers van vroegere topografi sche kaarten nog niet het huidige begrip van topografie hadden; men moest de terreinobjekten nog leren onder- kennen en groeperen, en de methoden van weergave in woord en beeld op grote en kleine schaal bedenken en leren hanteren. Daarbij bleek de middelschalige topo grafie (het domein van onze topografische kaarten in engere zin) wel het moeilijkst. Immers het gebied van een middelschalig kaartblad, met al zijn gegevens was minder gemakkelijk voor de geest te halen dan het di rekt zichtbare terrein van de naaste leefomgeving, en zelfs dan de aarde geheel, waarvan men zieh volgens wiskundig of levensbeschouwelijk inzicht een beeld vormde, dat men al dan niet op basis van een koördi- natenstelsel, in hoofdlijnen afbeeldde. Het vergde al met al eeuwen eer men tot een helder begrip was geko- men van de topografische samenstelling van het aard- oppervlak en deze kartografisch kon weergeven. Vergelijking van enkele karakteristieke oude kaarten kan duidelijk maken hoe de topografie in de loop der tijd stapsgewijze groeide door toevoeging van bestand- delen en daarbij passende uitdrukkingsvormen. Het topografisch zieht op de aardbol volgens Eratos- thenes in de derde eeuw voor Chr. heeft men samenge- vat op een 19e eeuwse Franse wereldkaart (figuur 1). Deze toont op basis van geografische koördinaten de verdeling van land en water, de benaming van landen en zeeen, de loop van rivieren en bergruggen. Naast de kleinschalige topografie op wiskundige of le- vensbeschouwelijke grondslag kenden de Oudheid en de Vroege Middeleeuwen ook grootschalige terreinkaarten van de eigen leef- en werkomgeving. Het was de tijd 34 KT 1990.XVI.3

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 38