en systematische kartografische inventarisatie van min of meer bestendige Objekten en kenmerken van het ter- rein, met de daarbij behorende toponiemen en koördi- naten, en met funktie-aanduiding van Objekten van groot algemeen belang. Topografie, terrein en landschap In het voorgaande, en ook in het KV, komt tot uitdruk- king dat de topografische kaart een terreinkaart is, en gezien de betekenis van de term terrein, geldt dit in het bijzonder voor de middelschalige topografische kaart. Enerzijds wijst de term terrein immers op een afgeba- kend stuk grond met beperkte afmetingen en een be- paalde bestemming, zoals in de samenstelling kampeer- terrein, anderzijds zoals in samenstellingen als terreinmodel of terreinrit, wordt er de materiele toe- stand van onbebouwd gebied mee bedoeld: relief, grondsoort, begroeiing. Dergelijke kenmerken hadden vroeger voor het leger te velde veel betekenis, en de aanduiding terreinkaart verwijst dus mede naar de mili- taire herkomst van de topografische kaart. Voor de hui- dige verstedelijkte gebieden is deze benaming echter minder toepasbaar dan voor de landelijke gebieden die de TMK domineren; de vroegere eendenkooien doen immers eerder aan een terreinobjekt denken dan de hui- dige hoogbouw (figuur 10). Ondanks deze nuancering kan men de topografische kaart in algemene zin toch wel als terreinkaart beschouwen, maar een bewering als zou zij het landschap afbeelden zou onjuist zijn (te- recht bevat het KV wel diverse terreintermen, doch geen enkele landschapsterm). Het terreinkarakter komt tot uitdrukking in de inventa- riserende weergave van het grote aantal en de verschei- denheid der terreinobjekten en van de frequente wisse- ling van de terreingesteldheid. De kaart krijgt daarmee een wat fragmentarisch karakter, verwijst nergens naar geografische samenhang tussen Objekten, en trekt geen grenzen tussen landschappen. Wanneer men bij kaartgebruik de overgang tussen het rivierkleilandschap en het stuwwallenlandschap her- kent, dan berust dit inzicht op de theoretische kennis van deze landschapstypen; de kaart moet daartoe wel de essentiele terreinobjekten en kenmerken bevatten, de interpretatie blijft de taak voor de kaartgebruiker. Begrijpelijkerwijs kan kaartinterpretatie tot verschillen- de inzichten leiden, zowel wat betreft de grens tussen de landschapstypen, alsook ten aanzien van de aard der landschappen. Zo identificeert men, uitgaande van hoogtegegevens, oppervlaktewater en andere terreinge- gevens karakteristieke landschapsonderdelen als stroom- ruggen, kommen, dijken en uiterwaarden, en daarop voortbouwend het rivierkleilandschap. Gaat men echter uit van verkaveling en nederzettingen, dan komt men voor hetzelfde gebied uit bij 'inkomplete esdorpen, type rivierklei'. Hoe men de topografie ook interpreteert, bij elk landschapstype sluit men ook de Processen in die het landschap vormden, in stand houden en het weer doen veranderen; landschap is dynamisch, en in die zin KT 1990.XVI.3 is het de toegevoegde waarde van topografie. Bestendigheid der topografie, dynamiek van het landschap Deze toegevoegde waarde is niet alleen theorie, het geestesprodukt van de kaartgebruiker; zij is ook de overbrugging van de kloof tussen de meer bestendige topografie en het landschap met zijn dynamiek. De kartografen van de Alpen zijn zieh van die kloof be- wust; daarom maken zij naast de traditionele topografi sche kaart, met daarop de 'onroerende', bestendige to pografie ten behoeve van het toerisme ook speciale kaarten van de zomer- en de wintertoestand van het bergland, dus al dan niet met een sneeuwdek. Zij bren- gen daarmee tot uitdrukking dat landschap, in tegen- stelling tot topografie, wisselt met de seizoenen, met eb en vloed, met het weer, met dag en nacht. Termen als winterlandschap, 'landschap bij avondzon' spreken hier voor zieh. Bosch Figuur 10. Deel van de legenda van de TMK. 39 Bouwlajld niet hegten Hoope weide. Lage weide rnjd meterwp en s/noLen fendenMooi Moeras Lang'- veen juet reenputten Ontgonnen la ag'-veen Hooge beide Lage heide met wenplas of reo Hoog'-veen niet veenputte.n Veenontgmmng> Schorren

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 43