Automatisering bij de Topografische Dienst G.A.M. Vrijkotte Inleiding Bij de Topografische Dienst zullen een viertal digitale bestanden worden opgebouwd en onderhouden. De in- houd van deze bestanden komt overeen met de kaartse- ries 1:10.000, 1:50.000, 1:250.000 en 1:500.000. De op- bouw is gestart in het midden van de jaren zeventig en zal naar verwachting omstreeks 1998 voltooid zijn. De bestanden zijn zowel voor militaire als voor civiele toe- passingen beschikbaar. In dit artikel wordt beschreven in hoeverre deze gege- vensbestanden reeds gevuld zijn, welke methodieken daarvoor gebruikt zijn en wat de plannen van de Topo grafische Dienst voor de naaste toekomst zijn. De automatisering en met name het digitaliseren is bij de dienst begin jaren zeventig gestart. Na een periode van voorbereiding en aanschaf van apparatuur werd be gonnen met het digitaliseren van de kaart 1:10.000 als proef. AI spoedig bleek dat het veel tijd en moeite zou gaan kosten om een goede basis te leggen voor een di- gitaal bestand. Er was nauwelijks Software voorhanden, veel diende zelf geprogrammeerd te worden. Het idee dat na de opbouw van een grootschalig basisbestand la- ter met behulp van Software de kaarten op kleinere schaal zouden kunnen worden afgeleid, werd al ras ver taten. In deze fase werd gewerkt met een digitizer zon- der beeldscherm, zodat er geen interaktieve kontrole op de verrichte werkzaamheden kon worden uitgevoerd. Gezien de inspanning en tijd die het zou vergen om Ne- derland op de schaal 1:10.000 digitaal te maken, werd besloten vanaf de andere kant van het schaalbereik te beginnen. Dit had de volgende voordelen. De kaarten zijn relatief eenvoudig en de te maken bestanden zijn aanzienlijk geringer van omvang dan van kaarten op grotere schaal. Voorts kon ervaring worden opgedaan en Software worden ontwikkeld. Het eerste projekt dat zieh goed leende voor deze experimentele fase was de Gemeentenkaart van Nederland op de schaal 1:400.000. Andere ontwikkelingen met betrekking tot de automati sering eisten de aandacht op. In de jaren 1976-1979 was dat de Start van de opbouw van het DLMS-bestand (Digital Landmass System, met gegevens over de vorm en de inhoud van het terrein) en begin jaren tachtig de werkzaamheden ten behoeve van het Project Bebou- wing (vaststelling van grondoppervlakten en inhouden van gebouwen uit luchtfoto's, als basis voor de vaststel ling van uitkeringen uit het Gemeentefonds). Als vol- gend projekt werd de kaartserie 1:250.000 aangepakt, waarvan de eerste digitale produktie tussen 1979 en 1984 werd gerealiseerd. De daarmee opgedane ervaring en ontwikkelde Software konden worden gebruikt voor de opbouw van het bestand 1:50.000, waarmee in 1983 werd begonnen. Vanaf heden zal gewerkt worden aan het bestand 1:10.000 dat in 1997 voltooid dient te zijn. Uit het bovenstaande blijkt dat na een aanvankelijke 'grootschalige' Start gekozen is voor een opbouw in fa- sen van kleinschalig naar grootschalig. De bespreking van de automatiseringsaspekten volgt deze opbouw. Gemeentegrenzenbestand Ten behoeve van de Gemeentenkaart van Nederland 1:400.000, maar ook voor andere toepassingen als de werkzaamheden voor het Project Bebouwing en de to pografische kaartseries 1:10.000, 1:25.000 en 1:50.000, is een digitaal bestand opgebouwd van de gemeentegren- zen van Nederland, inklusief provinciegrenzen en staatsgrens. Hiertoe zijn de grenzen gedigitaliseerd vanaf de kaart- bladen 1:10.000. Met de plaatselijke vertekening van de grens op die kaartserie is rekening gehouden, met dien verstände dat in het bestand de werkelijke (onverteken- de) grenzen zijn opgenomen. Dit was mogelijk omdat de dienst beschikt over leggers waarop de werkelijke plaats is aangegeven. Verder werd bij de verwerking ook gebruik gemaakt van kadasterplans. De mutaties in de gemeentegrenzen worden jaarlijks verwerkt. Eenmaal in de 2 3 jaar wordt hieruit een nieuwe Gemeentenkaart van Nederland samengesteld en wordt het benut ten behoeve van het Project Bebou wing. Sinds enige tijd wordt het bestand ook gebruikt voor het aanbrengen van de grensbiezen op de kaartse rie 1:25.000. Bestand 1:250.000 Het gebruik maken van automatiseringstechnieken bij de kaartproduktie is vervolgens operationeel gemaakt voor de kaartserie 1:250.000. Als basis voor het digitali seren zijn generalisatiemodellen op de schaal 1:125.000 gebruikt. Deze modellen zijn ontstaan door generalisa- tie van de (verkleinde) ondergrond 1:50.000 en aange- vuld met diverse gegevens benodigd voor de serie 1:250.000. Deze modellen zijn met behulp van een digitizer gedigi taliseerd waarbij alle lijninformatie van kodes is voor- KT 1990.XVI.3 41

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 45