zien. Toentertijd is Software ontwikkeld om uit een ge- digitaliseerde hartlijn (as) van een weg vektoriele kontouren te genereren en de daaruit voortvloeiende Problemen bij kruisingen softwarematig op te lossen. Door de gekozen koderingsopzet is het mogelijk om uit het bestand deelbestanden af te leiden voor de te on- derscheiden kleurseparaties. Vanuit de deelbestanden werden met behulp van een vektorplotter gravures ver- vaardigd. Hierop konden zonodig handmatig nog aan- vullingen en wijzigingen worden aangebracht. Later, toen alle lijninformatie digitaal beschikbaar was, kon het maken van gravures worden vervangen door het ver- vaardigen van films met de fotokop. De verdere karto- grafische afwerking van de kaart (kleur en schrift) vond op klassieke wijze plaats. Uit het bestand 1:250.000 zijn een drietal produkten vervaardigd: kaartserie 1501 Ground, 1501 Air en de Militaire Wegenkaart 1:250.000. Het opgebouwde bestand 1:250.000 is te omschrijven als een kartografisch bestand. De gekozen opzet is, on- danks de chain-node struktuur, prima geschikt voor kaartvervaardiging. Het bestand schiet echter tekort in- dien men er een selektie uit wil maken. Gegeven bij- voorbeeld een sloot die onder een weg doorloopt. Het stuk sloot tussen de beide wegkontouren is niet in het bestand opgenomen. Het bestand is dus een pure kopie van de kaart, zonder dat met de fysieke terreinsituatie rekening is gehouden. Het bestand 1:250.000 is momenteel in zijn eerste her- zieningsfase. Naast de normale mutaties zullen ook de hierboven gekonstateerde 'gaten' in het bestand gedieht worden. Deze eerste herzieningsfase kan worden be- schouwd als een overgangsfase naar een volledig digi taal produktieproces. Sinds begin 1990 wordt gewerkt aan het operationeel maken van een werkmethode waarbij kleur en schrift längs digitale weg met het reeds voorhanden zijnde vektoriele lijnenbeeld zullen worden geintegreerd. Om dit te kunnen realiseren zal gebruik worden gemaakt van rastertechnieken. Daartoe is begin 1990 een groot formaat laserscanner/plotter aange- schaft. In figuur 1 wordt op eenvoudige wijze aangegeven wel ke de veranderingen zijn in de bestandsstruktuur mede door de introduktie van rastertechnieken. tuele stuk sloot en de as van de weg met elkaar ge- knoopt. Deze tussenoplossing van virtuele lijnstukjes geeft de mogelijkheid om bij de verdere produktie zo- wel in een volledige vektoromgeving als in een raster- omgeving te kunnen werken. Figuur lc laat zien hoe door het bewerken van de files met reeds voorhanden zijnde programmatuur alle virtuele lijnstukjes gepromo- veerd zullen worden tot reele lijnstukjes. Figuur 2 toont het genereren van kontouren uit de as van de weg hetgeen in een rasteromgeving zal plaats- vinden. Figuur 2. Flet genereren van kontouren uit de as van de weg. Als de gehele digitale produktiemethode operationeel is (bijhouding vektorbestand, aanbrengen van kleur en schrift) zal gestopt worden met het onderhouden van de vektoriele kontouren van de wegen. Nu de kleurvlakvullingen ook längs digitale weg gerea- liseerd kunnen worden, ontstaat op vrij eenvoudige wij ze de mogelijkheid om informatie over een vlak aan de lijnstukken te hangen welke het vlak begrensen. Het opnemen van vlakinformatie in het vektoriele lijnen- bestand zal hoogstwaarschijnlijk plaatsvinden bij de tweede herziening van het bestand 1:250.000 rond 1993/1994. Bestand 1:500.000 Thans wordt gewerkt aan de opbouw van het bestand 1:500.000. Als basis dient het bestand 1:250.000. Door selektie op kode en het interaktief generaliseren, wordt getracht te komen tot een bestand 1:500.000. Figuur 1. Aanvulling van het digitale bestand met virtuele lijnstukjes. Figuur la toont de bestandsstruktuur voor de eerste herziening; het stuk sloot onder de weg ontbreekt in het bestand. Figuur lb laat de huidige bestandsstruk tuur zien; het ontbrekende stuk sloot is als virtueel lijnstuk in het bestand opgenomen; tevens zijn het vir- Bestand 1:50.000 Na het gereedkomen van het bestand 1:250.000 is in 1983 begonnen met het digitaliseren van de kaartserie 1:50.000. Gezien het jaarlijks te produceren aantal kaartbladen (13 14) en het beperkte aantal beschikba- re werkstations, is besloten slechts een deel van het zwarte lijnenbeeld, namelijk de wegen, spoorwegen en een deel van de reliefarceringen te digitaliseren. Er wordt gedigitaliseerd vanaf een model op de schaal 1:25.000, dat is ontstaan door het handmatig generalise ren van de basiskaart 1:12.500. Analoog aan de 1:250.000 worden wegen en spoorwe gen vastgelegd door middel van hun as. Softwarematig worden daaruit de kontouren afgeleid. Aanvankelijk werden alle wegen buiten de bebouwde kom en slechts 42 KT 1990.XVI.3 2a 2b weg 1a 1b 1c

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 46