de doorgaande wegen binnen de bebouwde kom in het bestand opgenomen. Momenteel worden ook alle Stra ten binnen de bebouwde kom gedigitaliseerd. Op dit moment (juni 1990) zijn van alle kaartbladen (102 stuks) de spoorwegen, de assen van alle wegen buiten de bebouwde kom en de assen van alle doorgaande we gen binnen de bebouwde kom beschikbaar. Van 61 kaartbladen zijn tevens de kontouren van de hiervoor genoemde wegen gereed. Tevens is van deze 61 kaartbla den een groot deel van de arceringen digitaal vastge- legd. Van 14 kaartbladen zijn inmiddels de assen en kontouren van Straten binnen de bebouwde kom in het bestand opgenomen. Tenslotte zijn van 17 kaartbladen nagenoeg alle Symbolen digitaal als puntobjekt vast- gelegd. Het digitaal maken van de Straten binnen de bebouwde kom is aangegrepen om de voorstellingswijze van de huizenblokken enigszins te wijzigen. Tot nu toe werden de roze huizenblokken op de kaart 1:50.000 omsloten door rode kontouren. Bij de nieuwe werkwijze krijgen de Straten zwarte kontouren, onafhankelijk van het feit of ze de begrenzing vormen van een huizenblok of iets anders. De overblijvende huizenblokkontour (zijnde geen straatkontour) blijft wel rood (figuur 3, p. 52). De werkwijze voor de produktie van de kaartserie ver ändert aanzienlijk. Er is evenwel gekozen voor een ge- leidelijke overgang. Momenteel wordt, zoals vermeld, de reeds digitaal opgenomen informatie met de teken- automaat verwerkt, de rest wordt nog handmatig ver werkt. Betraf dit aanvankelijk alleen de spoorwegen, wegen buiten de bebouwde kom en hoofdwegen binnen de bebouwde kom, later zijn daar reliefarceringen en Symbolen en Straten binnen de bebouwde kom bijgeko- men. In de volgende fase zal ook de overige topografie kompleet worden gedigitaliseerd, zodat de gehele kaart in de rasteromgeving tot een eindprodukt kan worden verwerkt. Bijgaand overzicht toont de fasen waarin de overgang van handmatig naar geheel digitaal zal ge schieden (figuur 4). Verdere ontwikkelingen Om de reeds opgebouwde bestanden te kunnen onder- houden en om een verdere invulling van de bestanden te laten plaatsvinden zal het aantal werkstations sterk worden uitgebreid. De nieuwe werkstations zijn niet voorzien van een digitizer. Het is de bedoeling om het generalisatiemodel op de schaal 1:25.000 te scannen en op het scherm af te beeiden. Met behulp van een muis wordt vervolgens op het scherm gedigitaliseerd. Het digitale inwinningsproces zou versneld kunnen wor den door gebruik te maken van raster/vektor-konversie- programmatuur. Tot nu toe werd deze konversie geken- merkt door te veel vöör- en nazorg. Tevens leverde het uiteindelijke produkt bij kruisingen en T-splitsingen een kartografisch onacceptabel beeld op. In de loop van 1990 zullen proeven worden gedaan om de laatste stand der techniek te onderzoeken. De raster/vektor- 1 Figuur 4. De gefaseerde overgang van handmatig naar geau- tomatiseerd. konversie zou toegepast kunnen worden op het blauwe lijnwerk (water). Deze figuratie bestaat uit een relatief eenvoudig beeld van lijnen van 0,1 en 0,2 mm. De te verwachten voorbereidingsduur vöör het vektoriseren zal gering zijn. Het achteraf automatisch aanbrengen van koderingen lijkt voor het blauwe lijnwerk eenvou dig. Een probleem vormt de onvolledigheid van het blauwe beeld. De bekende sloot onder de weg Staat bij- voorbeeld niet op de kaart evenals een waterbegrenzing die tevens wegkontour is. Tevens moet het gevektoriseer- de blauwe lijnwerk nog geknoopt worden met de overi ge topografie. Volgend op het volledig digitaal beschikbaar komen van de lijninformatie van de kaartserie 1:50.000 zullen ook kleur en schrift volledig met behulp van rastertechnie- ken worden vervaardigd. Het streven is er op gericht de volledige kaartinhoud in vektoriele vorm beschikbaar te krijgen. Een andere oplossing zou kunnen zijn dat de belangrijkste informatie in vektoriele vorm beschikbaar komt en de overige informatie (zoals bebouwing, Sym bolen, arceringen) in rastervorm. Nadeel van deze me- thodiek is de verminderde verkoopbaarheid van het be stand, daar de klant dan zowel vektor- als rasterdata moet kunnen verwerken. De kaartproduktie wordt op dit moment gekenmerkt door een mengvorm van automatische en handmatige produktie. Voorzover de informatie digitaal beschikbaar is, wordt hiervan een gravure of een belichte film door de tekenautomaat vervaardigd. De gravure wordt door de kartograaf verder handmatig bewerkt voor die de menten die nog niet digitaal zijn, zoals de kleurkontou- KT 1990.XVI.3 43 produktie 1:50.000 tot ca. 1986 vanaf 1991 - generalisatie op blauwgids 1:25.000 - kleurmodel - schriftmodel generalisatie op blauwgids 1:25.000 kleurmodel schriftmodel HANDMATIG - graveren - peelcoaten - schriftmontage digitaliseren wegen, Symbolen ~T- generalisatie interactief m.b.v. beschikb. vector- informatie en gescande basiskrt of herziene basisbestand eindcombinaties per drukkleur graveren door tekenautomaat wegen, Symbolen kleurmaskers wegen m.b.v. fotokop kaartschrift selecteren en invoeren via beeldscherm m.b.v. gescande 1:25.000 en/of namenlijsten druk 1:50.000 HANDMATIG: - graveren rest - overige peelc. - schriftmontage selectie/definitie - kaartinhoud - Symbolen - kleuren - maatvoering - lay-out - eindcombinaties - eindfilms m.b.v. per drukkleur foto laserplotter druk 1:50.000 druk 1:50.000 digitaal bestand 1:50.000 levering deelbestanden conform wensen gebruikers

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 47