Kaartgebruik en kaartgebruikers lälu N.J. Bakker Inleiding Sinds midden 1988 rijdt er door Amsterdam een tram vermomd als topografische kaart. Kunnen we hier spre- ken van kaartgebruik? Zeker, de kaart is hier bedoeld als kunstuiting, geen alledaagse doelstelling overigens. Wie zijn in dit geval de kaartgebruikers? Alle Amster- dammers en passanten die de tram längs zien komen. Zo ook ondergetekende die gedurende een meerdaags verblijf in Amsterdam vanuit de ontbijtzaal in het hotel meermalen de rijdende topografische kaart längs zag komen (figuur 1). Is er echter wel sprake van kaartge bruik in de zin zoals we deze in kartografiehandboeken tegenkomen? Nauwelijks, we komen net toe aan de eer- ste fase van kaartlezen: identifikatie of herkennen van wat er op de kaart Staat. Bij nadere beschouwing her kennen we overigens duidelijk bekende plaatsen en stre- ken uit de omgeving van Amsterdam. Ze staan echter als losse fragmenten door elkaar, zodat het geheel als routekaart of overzichtskaart niet voldoet. Als kunst- werk een opvallende verschijning en dat was de be- doeling. Topografische kaarten worden voor talloze doeleinden gebruikt en vinden daardoor een ruime verspreiding bij overheidsdiensten, nutsbedrijven, ingenieursbureaus en partikulieren. Toch zijn niet alle potentiele gebruikers op de hoogte van de verkrijgbaarheid en de mogelijk- heden van topografische kaarten en digitale bestanden. Enerzijds treft men bij partikulieren dikwijls nog de verbazing aan omtrent de verkrijgbaarheid van de kaar ten (dat zijn toch geheime stafkaarten waarmee men ooit in diensttijd kennis heeft gemaakt?) (figuur 2), an- Figuur 1. De kaart als kunstuiting op de Amsterdamse tram. KT 1990.XVI.3 derzijds zijn veel vaste afnemers van papieren kaarten nog niet op de hoogte van de digitale toepassingen. Kijken we naar het kaartgebruik dan kunnen topografi sche kaarten kortweg beschouwd worden als multifunk- tionele kaarten, die aanvankelijk voor militair gebruik werden vervaardigd, maar allengs een vaste plaats heb- ben gevonden in de civiele sektor. Het begrip kaart dient wel ruimer geinterpreteerd te worden. Het gebruik van digitale bestanden wordt steeds belangrijker, vaak zonder dat een kaart het eindprodukt is. Het aantal toepassingen van kaarten en bestanden is zeer divers. In dit artikel worden de kaartgebruikers en het kaartge bruik vanuit verschillende invalshoeken belicht. In de eerste plaats bezien we de afnemerskatego- rieen: zijn de gebruikers partikulieren, bedrijven of overheidsinstellingen? De tweede benadering betreft het doel waarvoor de kaarten gebruikt worden, zoals rekreatie, inventarisa- tie, beheer, wetenschappelijk onderzoek. De katego- rieen zijn overigens niet zo duidelijk te onderschei- den, omdat een gebruiker de kaart vaak voor meerdere doeleinden hanteert. Als derde invalshoek is gekozen voor de indeling naar vormen van kaartgebruik die we aantreffen in kartografiehandboeken: de driedeling in kaartlezen, kaartanalyse en kaartinterpretatie. Het fysieke voorkomen van de topografische infor- matie vormt de vierde ingang om het kaartgebruik te benaderen. Het gaat tegenwoordig niet meer alleen om analoge kaarten op papier of in de vorm van filmcalques, de digitale topografische informatie neemt een steeds belangrijker plaats in. Tenslotte kunnen we de vraag stellen: wie gebruikt wat? Dit laatste wil ik gebruiken als aanzet voor een nieuw onderzoek naar het gebruik van topografische in formatie. De afnemers Een indeling die binnen de Topografische Dienst gehan- teerd wordt, betreft de verdeling naar afnemers: (semi-) overheid, onderverdeeld naar Rijk, provincie en ge- meenten en nutsbedrijven; partikuliere bureaus (archi- tekten, stedebouwkundige en ingenieursbureaus), boek- handel en overige partikulieren. Hoewel de gegevens nog niet kontinu worden bijgehouden en er enige over- 47

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 51