afbeelden van talloze thema's treffen we aan in de ruimtelijke plannen. Een op de topografische kaart 1:25.000 gebaseerde serie wordt gevormd door de Basiskaarten Ruimtelijke Struc- tuur, samengesteld door de Rijksplanologische Dienst in het kader van het Informatiesysteem Ruimtelijke Or- dening Nederland (vanaf 1975). Op provinciaal en gemeentelijk niveau dient de topo grafische kaart op verschillende schalen als ondergrond voor diverse inventarisaties en plankaarten. Een andere aktiviteit die in dit kader genoemd kan worden is de Bodemstatistiek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 1953 is in samenwerking tussen de Topografische Dienst en het CBS de vervaar- diging begonnen van de bodemgebruikskaarten op de schaal 1:10.000. Werden deze gegevens aanvankelijk door de dienst zelf gemeten, in 1976 is de daarmee be laste afdeling overgegaan naar het CBS. Momenteel le- vert de Topografische Dienst de kaart 1:10.000 met een speciale opdruk van telvakken en nummers. De kaarten werden door de gemeenten ingekleurd volgens de ver eiste klassifikatie en vervolgens door het CBS opgeme- ten (figuur 3). Momenteel onderzoekt men of de gege vens kunnen worden aangevuld door middel van luchtfoto-interpretatie. H. Landinrichting en kultuurtechniek Bij landinrichtingprojekten wordt intensief gebruik ge- maakt van topografische kaarten. Bij de aanvang van iedere ruilverkaveling wordt, met behulp van de topografische kaart 1:10.000 en kadastra- le gegevens, een nieuwe ondergrond getekend die de ba- sis vormt voor diverse inventarisaties ten behoeve van de planvorming, zoals bodem, grondwatertrappen, ve- getatie, hoogte en technische kaarten van wegen en wa- terlopen. In een later Stadium worden ten behoeve van de voor- lichting een Plan van wegen en waterlopen en een Landschapsplan vervaardigd en in druk uitgegeven met de kaart 1:25.000 als ondergrond. Momenteel worden ten behoeve onder meer de landin richting onderdelen van de 1:10.000 gedigitaliseerd door de firma RAET/LUM. I. Leidingaanleg en -beheer Hoewel de topografische kaart qua schaal niet bij uit- stek geschikt is voor het gedetailleerd weergeven van lei- dingen, wordt deze er toch wel voor gebruikt. In be- paalde gevallen dient de tot de schaal 1:5000 vergrote kaart 1:10.000 als ondergrond voor het intekenen van leidingen. Voorts dient de kaart als overzichtskaart/ bladwijzer voor grootschaliger kaarten. Nutsbedrijven, gemeenten, waterschappen, PTT en Gasunie behoren tot de vaste afnemers van filmcalques. Een bijzonder produkt vormen de zgn. KLIC-atlassen, samengesteld in opdracht van de Kabel- en Leidingen Informatie Centra in Nederland. Deze atlassen bevatten de schetsuitgaven op de schaal 1:50.000 en worden ge bruikt voor het melden van graafwerkzaamheden. J. Thema-inventarisaties Een op het bovenstaande gelijkende atlas wordt ge- Figuur 3. Fragment CBS-calque met speciale opdruk ten behoeve van de Bodemgebruiksstatistiek. 50 KT 1990.XVI.3

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 54