vormd door de Inventarisatieatlas voor Flora en Fauna van Nederland, samengesteld in opdracht van het Staatsbosbeheer. In deze atlas zijn alle kaarten van Nederland opgeno- men op de schaal 1:80.000 (verkleind van de 1:50.000) in bruine druk met daarop groene opdruk van zgn. uurhokken of Sovonblokken, door floristen en veldor- nithologen gehanteerde terreinblokken van 5x5 km. Deze atlas wordt gebruikt door met name duizenden vrij willigers die gegevens verzamelen over planten en dieren. Een gelijksoortige atlas is in gebruik bij de PTT Radio- controledienst met een opdruk van honingraatvormige blokken ten behoeve van het toewijzen van kanalen voor mobilofoonverbindingen. In het Handboek van Natuurreservaten en wandelter- reinen in Nederland wordt op een andere wijze gebruik gemaakt van de topografische kaart. In het handboek wordt na een körte beschrijving van de terreinen de plaats nader aangeduid met het nummer van de topo grafische kaart 1:25.000. Aldus worden topografische kaarten door talloze ge- bruikers gehanteerd als werkkaart en inventarisatie- ondergrond of als dokumentatie-legger voor het vast- leggen van gegevens voor latere raadpleging. K. Rekreatie Voor rekreatief gebruik worden door veel wandelaars en fietsers de normale uitgaven van de topografische kaar ten gebruikt. Door het ontbreken van specifieke toe- ristische informatie zijn er diverse speciale kaarten uit- gekomen. De meest bekende zijn de fietskaarten die door uitgeve- rij Dwarsstap op de markt worden gebracht. Deze kaar ten, meestal in een set van vier bladen uitgebracht, zijn speciale uitsneden van de kaartserie 1:50.000. De bladen hebben een 'eenvoudige' kleurstelling en zijn voorzien van een opdruk van fietsroutes in rood. Kleinere kaartfragmenten vinden hun weg naar diverse wandelgidsen en -routes. Enkele voorbeelden: Brabants Kempen- en Vennenpad (Nivon wandelrou- te 's-Hertogenbosch-Luyksgestel); Knapzakroutes, uitgegeven door de Vereniging Brede Overleggroep Kleine Dörpen in Drenthe; Voetwijzers voor Nederland, een serie historisch- geografische wandelgidsen, uitgegeven door uitgeve- rij Terra te Zutphen; Elmar Wandelgidsen, uitgebreid toegelichte wande- Iingen in verschillende regio's. Voor sportvissers zijn enkele speciale topografische kaarten versehenen: een viswaterkaart van Zuid- Holland op de schaal 1:50.000, een uitgave van de geza- menlijke hengelsportverenigingen van Den Haag, Delft en Rotterdam en een viswaterkaart van Amsterdam en omgeving op de schaal 1:25.000, met daarop aangege- ven de visplaatsen. In samenwerking met de VW Holten is onlangs uitge geven de toeristenkaart en dorpsplattegrond Holten met de Holterberg. De basis hiervan wordt gevormd door de kaart op de schaal 1:25.000 met als extra informatie o.a. campings, wandelroutes, paddestoelen en restaurants. L. Onderwijs en edukatie In het onderwijs komen we steeds meer topografische kaarten tegen. Zowel voor direkt gebruik in de aard- rijkskundeles als voor het uitzetten van exkursies, als- ook voor kaart- en landschapsanalyse. De Bosatlas gebruikt de topografische kaarten op ver schillende plaatsen. De standaardlegenda is voor dit doel zelfs integraal opgenomen. Als eerste kennisma- king treffen we enkele kaartfragmenten aan in de serie van grootschalige luchtfoto naar kleinschalige over- zichtskaart, waarin de begrippen schaal en generalisatie centraal staan. Een tweede serie betreft kaartsoorten, waarin naast een topografisch kaartfragment op de schaal 1:50.000 fragmenten van de waterstaatskaart, de geomorfologische kaart, de bodemkaart en de geologi sche kaart staan afgebeeld van hetzelfde gebied en steeds met een al dan niet uitgedunde topografische on- dergrond. De derde serie omvat 12 kaartfragmenten op de schaal 1:25.000, waarmee 12 typen van kultuurlandschappen worden getoond. Een andere instantie die veelvuldig in publikaties ge bruik maakt van fragmenten van topografische kaarten is het Informatie- en Documentatiecentrum voor de Geografie van Nederland (IDG). Dit centrum stelt zieh ten doel buitenlandse geografen te informeren over Ne derland en geeft daartoe uit: exkursiegidsen in vele ta- len, IDG-Bulletins, de Kleine Geografie van Nederland, de Foto-atlas van Nederland en een boekje dat vrijwel geheel uit topografische kaartfragmenten bestaat Chan- ge in de Netherlandscape. In het middelbaar onderwijs is de topografische kaart als edukatief hulpmiddel volledig doorgedrongen. De meest gehanteerde aardrijkskundemethode Geo Ge- ordend hanteert in haar lesboeken diverse fragmenten topografische kaarten. Het kaartgebruik dat in de meeste methoden aan de orde komt betreft de relatie terrein-kaart waarbij via een vogelvluchtluchtfoto, een vertikaalopname en een kaartfragment de begrippen kaart en schaal worden duidelijk gemaakt. Voorts wor den kaarten gebruikt om het begrip generalisatie duide lijk te maken in een kaartserie van groot- naar klein- schalig. In het katern Het Nederlandse Landschap van Geo Ge- ordend is ook als omslag de topografische kaart geko- zen, naast een 12-tal kaarten in het katern (figuur 4). In de 20-delige Atlas van Nederland nemen de topogra fische kaarten, ondanks het thematische karakter van de atlas, een belangrijke plaats in. In totaal wordt in 160 kaarten de topografische kaart als ondergrond ge bruikt voor een themakaart. Daarnaast zijn nog eens 60 kaartfragmenten opgenomen waarbij de topografie zelf het onderwerp is. M. Leunstoelkaartgebruik Onder deze kategorie versta ik het, meestal binnens- huis, zonder direkt doel, gebruik maken van kaarten. KT 1990.XVI.3 59

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 63