De Geo Geardenc^ffi Het Nederlandse JjjfhQQ laildschap voorhavo/vwo Meulenhoff Ei Figuur 4. Omslag Geo Geordend katern Het Nederlandse Landschap. Hieronder valt een breed skala van aktiviteiten met kaarten die de gebruiker op enigerlei wijze genoegen verschaffen. Dit kan zijn het kijken naar de tram die in de inleiding is genoemd, het zomaar bekijken van een kaart of bladeren in een topografische atlas om het woonhuis of geboortehuis van zichzelf of bekenden op te zoeken, of zieh te verwonderen over de vaak vreemde toponiemen die men tegenkomt op topografische kaar ten. Een ander tracht zieh een beeld te vormen van het landschap dat op de kaart wordt afgebeeld. Veel voor- komend is het gebruik van kaarten als wandversiering, met name van oude kaarten. Vormen van kaarigebruik Een volgende wijze om het gebruik van topografische kaarten te benaderen is naar vormen van gebruik die we in kartografiehandboeken aantreffen. Men onder- scheidt in het algemeen drie hoofdvormen van kaartge- bruik, namelijk kaartlezen, kaartanalyse en kaartinter- pretatie. De eerste vorm betreft in feite de vorm van kaartgebruik waar alle kaartgebruikers mee beginnen en voor veel kategorieen gebruikers betekent dit ook het eindpunt. Het betreft het herkennen van de aard van de kaart, zieh orienteren in een gebied, het lezen van de le- genda en herkennen van de Symbolen op de kaart. De meeste gebruikers genoemd in de kategorieen algemene orientatie, inventarisaties, rekreatie en leunstoelkaartge- bruik beoefenen deze vorm van kaartgebruik. Meer intensief wordt er gebruik gemaakt van de topo grafische informatie bij kaartanalyse, men gaat meten in de kaart. Deze vorm noemt men ook wel kartome- trie; hieronder vallen het bepalen van afstanden, opper- vlaktes, richtingen, hellingen, dwarsdoorsnedes, statisti sche analyse en dergelijke. Dikwijls gebruikt men hierbij hulpmiddelen als een li neaal, curvimeter, planimeter en gradenboog. Een bekend voorbeeld van oppervlaktebepaling is de door het CBS samengestelde Bodemstatistiek. Op basis van het op de topografische kaart 1:10.000 ingetekend bodemgebruik in meer dan 30 kategorieen worden alle ontstane oppervlakten planimetrisch opgemeten en ver werkt in tabellen per kaartblad, per gemeente of andere aggregaties. Met het ontstaan van digitale bestanden zijn de hierbo- ven genoemde hulpmiddelen bijna uit de tijd. Deze toe- passingen zijn tegenwoordig ingebouwd in kartografi- sche Software (GIS-pakketten). Het aantal analyse- mogelijkheden is bovendien sterk uitgebreid en de be- nodigde rekentijd is teruggebracht tot sekonden. Bij de hierboven genoemde kategorieen militair ge bruik, navigatie en routeplanning, landinrichting/kul- tuurtechniek en leidingaanleg en -beheer vormt deze wijze van kaartgebruik de hoofdmoot. De derde gradatie van kaartgebruik is de kaartinterpre- tatie. Dit geschiedt onder meer door kaartvergelijk, bij- voorbeeld in de tijd (historische ontwikkeling), van kaartfragmenten onderling, bijvoorbeeld om een typo- logie te ontdekken (perceelsvormen, nederzettingstypen, bebouwingstypen) en tenslotte door het onderzoeken van de relaties tussen de gekarteerde dementen onder ling (zoals landschapstypen). De kaartgebruikers naar deze vorm vinden we vooral in de bovengenoemde kate gorieen aardwetenschappelijk onderzoek, kulturhisto risch onderzoek, landschappelijk onderzoek, ruimtelij- ke ordening en onderwijs en edukatie. Kaartgebruik naar fysiek voorkomen A. De meeste kaarten gaan als gedrukte al dan niet ge- vouwen kaart over de toonbank bij de Topografische Dienst of winkels van wederverkopers. De meest gele- verde vorm is gedrukt op papier. Gezien de kwetsbaar- heid van papier, bij gebruik in het terrein onder vochti- ge omstandigheden, levert de dienst op aanvraag ook steviger kaarten. Tientallen jaren betraf dit op linnen geplakte kaarten, gesneden naar kleine vouwfacetten. Het handmatige en dus kostbare opplakken heeft er, tot verdriet van veel afnemers, toe geleid dat deze werk- wijze verlaten is. Momenteel kunnen de kaarten twee- zijdig geplastificeerd geleverd worden. Dit geeft een pri ma bescherming tegen vocht, maar de soepelheid en vouwbaarheid is minder dan bij de op linnen geplakte kaarten. In deze kategorie kunnen ook genoemd worden de wel op papier gedrukte, maar in een andere uitsnede sa mengestelde uitgaven van de topografische kaarten. In- cidenteel betreft dit speciale uitsneden die voor een be- 60 KT 1990.XVI.3

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 64