paald gebied worden samengesteld zoals een gemeente of een waterschap. In uitzonderingsgevallen wordt ander materiaal ge- bruikt om op te drukken. Zo is er een experimentele militaire uitgave op kunststof (Syntosil), evenals een mi- litaire kaart 1:250.000 op textiel, welke te gebruiken was in overlevingspakketten. Meer opvallend zijn de in samenwerking met Wolters- Noordhoff uitgegeven topografische atlassen. Versehe nen zijn de topografische atlassen 1:50.000 in vier delen en momenteel is een groot deel van Nederland al uitge- bracht in de vorm van provincie-atlassen op de schaal 1:25.000. B. In aantal duidelijk minder, maar wat betreft ge- bruikstoepassing zeer belangrijk is de levering van film- calques. Deze filmealques worden vooral afgenomen door (semi-)overheidsinstellingen. Deze calques worden gebruikt als ondergrond voor eigen karteringen door gemeenten, provincies, waterschappen, nutsbedrijven, PTT, Landinrichtingsdienst, oliemaatschappijen en vele anderen. Allerhande inventarisaties vinden er op plaats en ze worden voor intern gebruik en rapporten als lichtdruk of in offsetdruk vermenigvuldigd (zie ook tabel 1 onder afnemers). C. Een derde mogelijkheid om topografische informatie te verkrijgen is als digitaal bestand. Momenteel zijn be- schikbaar de lijninformatie van de kaarten op de schaal 1:250.000 en de wegen van geheel Nederland, zoals deze voorkomen op de kaartserie op de schaal 1:50.000. In de körnende 3 4 jaar zal de rest van de informatie welke voorkomt op deze serie digitaal beschikbaar kö rnen, terwijl omstreeks 1997 het topografische basis bestand gereed moet zijn waarin opgenomen de detail- informatie welke nu op de schaal 1:10.000 voorkomt. Het betreft hier vooralsnog vektorinformatie. Mogelijk zullen binnen afzienbare tijd ook rasterbestanden lever- baar zijn, die weer speciale toepassingen kennen als achtergrond op het beeldscherm voor thematische ge- gevens. Het aantal gebruiksmogelijkheden neemt aanzienlijk toe met het beschikbaar komen van de digitale in formatie. Momenteel worden de gegevens geleverd op magneet- band of floppy. In de toekomst zijn andere media zoals CD-ROM denkbaar. Wie gebruikt wat? Van oorsprong is de topografische kaart gemaakt om een goed herkenbare weergave van het terrein te verkrij gen voor militair gebruik; de kaart is echter even zolang in gebruik voor vele civiele toepassingen. De topografische kaarten geven een min of meer volle- dig beeld van het landschap voor zoveel mogelijk ge- bruikers. We kunnen spreken van een multifunktionele kaart. Daar iedere gebruiker zijn eigen eisen steh zal de kaart nooit voor iedereen voor de volle honderd pro- cent voldoen. Er moeten keuzen gedaan worden om aan zoveel mogelijk wensen tegelijk tegemoet te komen. Dit betekent echter dat de individuele gebruiker een deel van de informatie als overlast beschouwt en tegelij- kertijd een stuk informatie mist. De basisinformatie wordt gevormd door wegen, water- wegen en bebouwing, relief, bodemgebruik/vegetatie en toponymische informatie. In 1969 is een uitgebreid onderzoek gedaan naar de wensen van de gebruikers, met name de overheid. Het ging toen vooral om de inhoud van de kaart op de schaal 1:25.000, die voor militair gebruik niet meer ge- produeeerd behoefde te worden, maar die voor civiel gebruik onmisbaar was. Voldeed de kaart nog wel aan de eisen van de gebruikers? Door de Topografische Dienst waren wijzigingsvoorstellen uitgewerkt met ver- schillende alternatieven en deze zijn middels een enque- te bij een groot aantal gebruikers uitgezet. Naar aanlei- ding van de antwoorden is een hoorzitting gehouden en vervolgens zijn enkele subkommissies ingesteld die en- kele deelthema's verder hebben geanalyseerd. Dit betraf bebouwing, wegen, bodemgebruik en rekreatie. Hoewel een aantal van de destijds gedane aanbevelin- gen ook in de kaart en legenda zijn ingebracht (met name de wegenklassifikatie en enkele bodemgebruiks- aspekten) is er nu een nieuw motief om de gebruikers opnieuw te benaderen. Immers de reeds gestarte op- bouw van digitale bestanden blijkt een breed skala van nieuwe mogelijkheden te openen. Het zal niet lang meer duren of een ieder kan zijn ei gen ideale kaart van Nederland samenstellen. Een digi taal bestand op de schaal 1:250.000 is reeds beschikbaar en het bestand op de schaal 1:50.000 is in opbouw. De Topografische Dienst werkt de körnende 7 jaar aan het opbouwen van een topografisch gegevensbestand dat geschikt zal zijn voor, globaal, het schaalbereik van 1:5000 tot ca 1:25.000. De niet-gegeneraliseerde infor matie maakt het mogelijk dat de gebruiker in de eerste plaats zelf bepaalt welke topografische elementen hij wil gebruiken, en vervolgens deze zelf van de door hem gewenste symboliek en kleuren voorziet en zonodig de eigen geo-informatie eraan toevoegt. Er ontstaat een heel skala nieuwe mogelijkheden van het gebruik van geo-informatie waarvan we de topografie als basiskom- ponent kunnen beschouwen. Dit alles zal zieh groten- deels in Computersystemen afspelen en veelal geen ge- drukte kaart als uitvloeisel hebben. De vraag rijst echter wat de inhoud van een dergelijk bestand moet zijn. Is dit domweg de huidige kaartin- houd of dient de kaart- c.q. bestandsinhoud grondig herzien te worden? Ik denk het laatste. In de nabije toekomst is een onderzoek onder de belangrijkste afne- mers/gebruikers te verwachten. De lezers van dit artikel, die denken hierbij ook een bijdrage te kunnen leveren, zou ik nu reeds willen oproepen met ons in kontakt te treden, zodat een uitgebreider gebruikersonderzoek gestart kan worden. KT 1990.XVI.3 61

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 65