tekst is vaak wel af te leiden of een bepaald objekt een fabriek is, maar of het een modern kantoorgebouw is (met naam in grote neonletters) is niet te achterhalen. De nieuwe editie van de Zweedse kaart geeft een funkti- onele indeling van de bebouwing, iets wat op geen en- kele andere kaartserie tot nu toe te vinden is. Bij de bespreking van de nieuwe Zweedse kaart wordt hier ver- der op ingegaan. Toeristische informatie De meeste kaarten stammen duidelijk uit een periode dat de hoofdgebruiker het leger was. Doordat een aan- tal karteringsdiensten genoodzaakt wordt (een deel van) de produktiekosten terug te verdienen, probeert men zijn afzetmarkt te vergroten door toeristische informa tie aan te bieden. De Angelsaksische kaarten zijn hiervan een duidelijk voorbeeld door toeristische informatie (kampeerterrei- nen, jeugdherbergen, uitzichtpunten, picknicktafels, in- formatiekantoren, toeristisch interessante plaatsen) op een hoog leesniveau weer te geven. Op deze kaarten staan bovendien de 'public footpaths' aangegeven, ook al zijn die in het terrein niet terug te vinden. Bovendien vinden we hier de busstations, telefooncellen en toi- letten! De Duitse kaart kent voor de toerist een speciale editie, waar deze informatie ook snel te vinden is. Daarnaast zijn er partikuliere bedrijven die topografi- sche kaarten met een opdruk voor toeristische informa tie leveren. Generalisatie In tabel 1 is getracht om aan de hand van 19 kenmer ken inzicht te geven in de mate van generalisatie. Hier- bij is geen onderscheid gemaakt naar de soort generali satie, er is alleen gekeken of er een bepaalde mate van vereenvoudiging van de werkelijkheid optrad, vergeleken met de kaart die op dit punt het minst generaliseerde. We kunnen daarbij drie groepen landen onderscheiden: Oostenrijk, Duitsland en Spanje, die betrekkelijk weinig generaliseren. Voor wat betreft Spanje is dit niet zo vreemd: de kaart 1:50.000 van het Instituto Geografico Nacional (IGN) is een verkleining van de kaart 1:25.000 (de kaart van de kollega's van het In stituto Geografico Militär is niet direkt afkomstig van de 1:25.000); Groot-Brittannie, Portugal, Zweden, Noorwegen en vooral Ierland die in hevige mate generaliseren; een groep landen daar tussenin. De digitale weg Vrijwel overal worden inmiddels proeven gedaan met de digitale produktie van de topografische kaart. In een paar landen zijn inmiddels een aantal kaarten geheel digitaal vervaardigd. Hierbij is sprake van grote ver- schillen in aanpak. Bij de ene aanpak gaat men uit van het digitaliseren van het bestaande produkt teneinde daar opnieuw een kaart van te maken, zonder aan verdere toepassingen te denken. Bij de andere aanpak gaat men uit van het op- bouwen van een digitaal bestand, waaruit eventueel de eindfilms voor een te drukken kaart gegenereerd kun nen worden. De eerste aanpak vinden we met name in Zwitserland: daar wordt voor de schaal 1:25.000 een scan gemaakt van alle eindfilms (met uitzondering van die voor de schaduwering) die bij de produktie gebruikt worden. Alleen de hoogtelijnen komen uit een vektorbestand. De hierdoor ontstane rasterfile wordt op een Scitex- station bewerkt, waarna nieuwe eindfilms ontstaan. Aan het bewerken wordt zeer veel tijd besteed, men schat per blad 1:25.000 9 maanden nodig te hebben. Het eindresultaat is een produkt dat zoveel mogelijk op de manueel vervaardigde kaart lijkt. De andere aanpak vinden we bij de Ordnance Survey in Southampton. Daar wordt de grootschalige kaart (schaal 1:1250, 1:2500 of 1:10.000) naar een vektor bestand geconverteerd. Uit dit bestand wil men in de toekomst ook de kleinschaliger kaarten gaan vervaardi- gen, maar konkrete plannen hiervoor zijn er nog niet. Het ene proefblad dat men enige jaren geleden ge maakt heeft door digitalisering van het l:50.000-blad Sheffield, is ook het laatste geweest; de kosten waren te hoog. In de Bondsrepubliek is van een vergelijkbare aanpak sprake; de Grundkarte (schaal 1:5.000) wordt gedigitali- seerd volgens het ATKIS-systeem. Dit houdt in dat men een objektgeorienteerd bestand opbouwt waaraan zeer veel attribuutinformatie wordt toegevoegd. Dit bestand Tabel 1. Mate van generalisatie van Westeuropese topografi sche kaarten. 8 s 8 KT 1990.XVI.3 67 - niet gegeneraliseerd gegeneraliseerd n verschijnsel komt niet in betreffende land voor niet na te gaan* INFORMÄTIECATEGORIE BEBOUWING - standaard vorm - standaard richting - aantal namen bebouwing - percelen bij bebouwing - binnenplaatsen HOOGTELLJNEN - rechte lijn bij weg/rivier - doortrekken bij rols/grocve - in bebouwde gebicdcn SAMENGESTELDE OBJECTEN: interne structuur - kampeerterrein - begraafplaats - sportierrein begrenzing: - kampeerterrein - sportlerrein WEGENNET - naam aansluitpunt snelwcgen - standaard wegbreedle in bebouwde kom - tocgangsweg naar vrijstaandc huizen SPOORWEGEN - topografie Station - naam van het Station TOTAALSCORE 5; O m CC P Q n a 6 -5 -5 -1 0 0 0 3 3 5 5 7 7 7 7 14 op de tot onze beschikking staande kaarten van de meest recente editie van de kaartserie, komt element niet voor.

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 71