Gebruik van militaire kaarten G.L. Weerd Inleiding Het behoeft geen betoog, terugkijkend op de historie van de kartografie, dat zeker bij militaire aangelegenhe- den kaarten onmisbaar zijn. Voor het plannen en uit- voeren van militaire operaties is het kunnen beschikken over kartografische Produkten, die aan specifiek militai re eisen voldoen, een noodzaak. In het begin van deze eeuw beschikte alleen de legerlei- ding over zgn. "tot veldgebruik ingerichte stellen kaar ten"; daarna drangen de kaarten door tot steeds lagere niveaus. Tot voor de Tweede Wereldoorlog was iedere kompagnie in het bezit van een volledige bedekking kaarten van Nederland op de schaal 1:50.000. Ook op dit gebied zorgde de 1\veede Wereldoorlog voor een omwenteling. Het gebruik nam naar oude begrippen gemeten werkelijk astronomische vormen aan. Voor de invasie in Normandie lagen 184 miljoen kaarten gereed. Na de oorlog stapte men af van het systeem van kom- plete bedekkingen en kreeg ieder onderdeel twee bedek- kingen per peloton van het gebied waarin volgens het operatiebevel zijn opgedragen taak uitgevoerd dient te worden. Tegenwoordig hangt het gebruik van kartogra fische Produkten sterk samen met internationale sa- menwerkingsverbanden. Nederland heeft in het kader van het bondgenootschappelijk optreden binnen de NAVO, het legerkorps en de taktische luchtstrijdkrach- ten onder bevel gesteld van respektievelijk de 'Com mander Northern Army Group' en 'Commander Sec- ond Allied Tactical Airforce'. Hierdoor is zowel het operatiegebied als het gebied van interesse gedefinieerd tot buiten de landsgrenzen. Dit heeft ertoe geleid dat kartografische produkten van een ruimer gebied dan het eigen grondgebied ter beschikking moesten komen. De behoefte aan kartografische Produkten Binnen de NAVO zijn de partners overeengekomen om de nationale, militaire maar ook civiele kartografische Produkten aan elkaar ter beschikking te stellen. Het in de 'Nato Geographie Community' gehanteerde pakket van eisen ten aanzien van onder meer de kwaliteit van de nationale kartografische Produkten wordt door NAVO standaardisatie-overeenkomsten (zgn. Stanags) gegarandeerd. De behoefte aan kartografische produkten bedraagt voor de Nederlandse krijgsmacht een jaarlijks aantal van 1,6 miljoen kaartprodukten. De landsvoorraad be- staat uit een viervoud daarvan. In de behoefte aan kartografische produkten van het Nederlands grondgebied wordt voorzien door de Topo- grafische Dienst. De benodigde kartografische Produk ten van gebieden in het buitenland worden verworven door middel van bilaterale uitwisselingsverdragen, ge- sloten met Navo-partners of, in sommige gevallen, mid- dels kontante betaling. De Topografische Dienst levert per jaar aan onze krijgsmacht circa 700.000 kaarten en aan onze bondge- noten circa 550.000 kaarten. De bondgenoten leveren circa 900.000 kaarten aan onze krijgsmacht. Dit betref fen voornamelijk land- en luchtvaartkaarten. Indeling van kartografische produkten De door de krijgsmacht gebruikte kartografische Pro dukten worden vrijwel op eenzelfde wijze ingedeeld als daarbuiten. Naar schaal onderscheidt men: kleine schaal: kleiner dan 1:1.000.000 middelbare schaal: 1:100.000 tot en met 1.000.000 grate schaal: 1:100.000 en groter. Naar bestemming en gebruik onderscheidt men: algemene overzichtskaarten op kleine schaal: 1:5.000.000, voor stafdoeleinden, veelal voorzien van een GEOREF-net; topografische overzichtskaarten op middelbare schaal: 1:1.000.000, 1:500.000 en 1:250.000, voor het voorbereiden van operaties met inbegrip van ver- plaatsingen en bevoorrading, afhankelijk van de schaal voorzien van een GEOREF- of UTM-net; topografische kaarten op grate schaal: 1:100.000 en 1:50.000, voorzien van een UTM-net voor taktische en verzorgingsdoeleinden; thematische kaarten: o.a. begaanbaarheidskaarten en terreinmeetstafkaarten (soms uitgevoerd als opdruk op de reeds bestaande topografische kaarten van die schaal). Deze kaarten zijn in de regel voorzien van een UTM-net. Luchtvaartkaarten zijn kaarten met een topografische ondergrond voorzien van luchtvaartnavigatiegegevens. Ze worden uitgevoerd in de schalen zoals hierboven genoemd. In de al eerder genoemde standaardisatie- overeenkomsten zijn onder andere de volgende standaard-kaartschalen vastgelegd: 1:1.000.000, 1:500.000, 1:250.000, 1:100.000 en 1:50.000, waarbij de KT 1990.XVI.3 69

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 73