het DLMS gebruikt voor toepassingen in computeron- dersteunde kommandopost-oefeningen ('Wargaming'). Hierbij worden kommandovoeringsprocedures beoefend in interaktieve trainers: Simulatoren waarmee de tankbe- manning (chauffeur, schutter en kommandant) optre- dend in teamverband, geoefend worden. De Duitse eenwording en de in snel tempo voorschrij- dende ontspanningsprocessen zullen ertoe leiden dat de oefenfaciliteiten buiten de militaire oefenterreinen tot een minimum beperkt zullen worden. Om eenheden toch adekwaat op te leiden zal het gebruik van Simula toren op allerlei gebied een grote vlucht gaan nemen. Het gebruik van digitale geografische informatie van Nederland en de bondgenoten is hierbij een noodzaak. Ook zal het operatiegebied niet meer zo duidelijk als nu gedefinieerd zijn buiten onze landsgrenzen, hetgeen tot gevolg zal hebben dat ook de behoefte aan karto- grafische Produkten van dat gebied sterk zal afnemen. De invoering van Simulatoren en digitale Systemen voor 'Command and Control' ter ondersteuning van de besluitvorming en bevelvoering op hogere staven, waar- voor digitale geografische informatie noodzakelijk is, en het gebruik van deze informatie in nieuwe geavan- ceerde wapen- en navigatiesystemen zullen eerder leiden tot een uitbreiding dan tot inkrimping van het assorti- ment analoge en digitale kartografische Produkten dat de Topografische Dienst onder gebruikmaking van digi tale technieken vervaardigt voor de krijgsmacht. Noot Adjudant G.L. Weerd is verbonden aan de sektie Militaire Geografie van de Landmachtstaf in Den Haag. Vervolg van p. 68: J.J. Krijnders - Topografische kartering in West-Europa wing nu een indeling in gesloten bebouwing, vrijstaande hoge bebouwing, läge bebouwing, be bouwing voor rekreatieve doeleinden en industriele bebouwing; toeristische informatie, die nu opvallend wordt weer- gegeven met een paarse kleur, terwijl voor allerlei sportterreinen Symbolen zijn gekozen; de weergave van de wegen. Binnen de bebouwde kom worden de ontsluitingswegen door een dubbele lijn weergegeven, de buurtwegen door een zwarte lijn. Daarbij zijn minder wegen geselekteerd dan in de voorgaande editie. De hoofdwegen kennen een of twee bruine lijnen die parallel aan de hartlijn wor den getekend. Opvallend is dat hierbij geen verplaat- sing van aangrenzende Symbolen heeft plaatsgevon- den. De vorm van kruisingen (al dan niet gelijk- vloers, aansluitwegen) is bij deze weergavemethode moeilijk te herkennen. De Noorse kaart maakt een sterk 'amerikaanse' in- druk. Vergeleken met de konventionele produktiewijze is er aan de kaart weinig veranderd. Konklusie De veranderingen bij topografische karteringen voltrek- ken zieh momenteel in hoog tempo. Daarbij is op het eerste gezicht eerder sprake van divergentie dan van konvergentie. De reeds lang bestaande verschillen in de wijze van karteren blijven bestaan: men tracht in de meeste gevallen het bestaande produktieproces efficien- ter te maken door middel van automatisering om daar bij een aantal nieuwe Produkten te kunnen leveren. Welke informatie verzameld en opgeslagen wordt Staat minder ter diskussie, we zien alleen een tendens naar meer detail en een meer op funkties gebaseerde inde ling. Van europeanisering van de topografische karte ring is echter nog geen sprake. Noot Drs J.J. Krijnders is als assistent verbonden aan de Vakgroep Kartografie, Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen, Rijks- universiteit Utrecht, waar hij een promotie-onderzoek uitvoert naar de mogelijkheden tot internationale uitwisseling van topografische gegevens. Literatuur Böhme, R. (1989), Inventory of World Topographie Mapping, Vol. 1, Western Europe, North America and Australasia. Barking. Kraak, M.J. (1985), Vergelijking van de Nederlandse en West- duitse topografische kaart 1:50.000. Kartografisch Tijdschrift XI.1, pp. 54, 56. Parry, R.B. GR. Perkins (1987), World Mapping Today. Butterworth co. Sevenoaks. Tuokko, J. M. Häkkinen (1989), The automated generaliza- tion methods used in the produetion of the new topographic map 1:50.000. Proceedings of the 14th International Carto- graphic Conference, Budapest. KT 1990.X VI.3 71

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 75