De ontwikkeling van digitale geografische informatiesystemen voor militaire toepassingen E. Kolk Inleiding Na 175 jaar gaat het roer echt om. De kartering van to- pografische gegevens längs manuele weg heeft zijn längste tijd gehad. De digitale technieken komen steeds beter van de grond: zowel qua mogelijkheden van bestandsopbouw, prijzen en prestaties van hardware en Software alsook, en zeker niet in de laatste plaats, wat betreft de mogelijkheden om op een aanvaardbare wij- ze een kaart uit een bestand te produceren. Tegelijker- tijd zijn de kosten van het digitaliseren en de gegevens- verwerking sterk gereduceerd. De gegevensverwerking mag dan drastisch veranderen, de vraag is in hoeverre het kaartgebruik of, in breder verband, de toepassing van geografisch gerelateerde ge gevens, zal veranderen. Verderop in het artikel zal dit aspekt nader worden belicht. Wat is de rol van de militaire wereld in deze nieuwe ontwikkelingen? Historisch bezien waren het de gewa- pende horden die de aanzet hebben gegeven tot de to- pografische kaartering. De belangen van de militaire ge- bruikers zijn tegenwoordig niet wezenlijk anders dan die van hun civiele tegenvoeters. Het euvel van vroegere tijden, namelijk dat de horden sneller oprukten dan de kaartenmakers kaarten konden maken, gaat ook nu weer speien. De inwinning en verwerking van topografi- sche gegevens vergt, zelfs voor een land als Nederland, vele jaren. De Topografische Dienst schat een kleine 10 jaar nodig te hebben om haar huidige Produkten in di gitale (vektoriele) vorm voorhanden te hebben. Niet elke gebruiker kan zolang wachten zodat zieh nu een soort wildgroei voordoet, waarbij gebruikers noodge- dwongen zelf de digitalisatie ter hand nemen. Als ge- volg hiervan zullen dezelfde gegevens meerdere malen gedigitaliseerd worden. De Topografische Dienst rekent het tot haar taak zelf tot een voor de gebruikers ade- kwate inwinning, verwerking en distributie van gegevens te komen. Anno 1990 is dat voor deze dienst niet zo- zeer een kwestie van technische (on)mogelijkheden en geld, maar vooral een kwestie van produktiekapaciteit en het aanpassen van de organisatie aan de vereiste werkwijze. Digitale geografische informatie De voortschrijdende technologie leidt tot een nieuwe benadering van bestaande toepassingen en ook tot voorbij de horizon reikende nieuwe toepassingen. Om dat laatste te bereiken is inzicht nodig in zowel de hui dige technieken en toepassingen alsook in de nieuwe technologieen om beide te kombineren tot een hecht nieuw bouwwerk, van waaruit de horizon inderdaad verlegd kan worden. De mogelijkheden die het computertijdperk ons vakge- bied biedt, zouden in drie groepen verdeeld kunnen worden, te weten: kaartvervaardiging längs geautomatiseerde weg. Dit is het vervaardigen van het bekende kartografische Produkt maar dan volgens een andere methode. afbeelding van een gescande kaart op een beeld- scherm. Het kaartprodukt wordt in de Computer op- genomen en dient in die omgeving uitsluitend als geografische ondergrond. kombinatie van topografische gegevens in digitale vorm met relevante attribuutgegevens. Afhankelijk van de keuze van attributen en de Software die voor handen is om de onderdelen tot een zinvol geheel te kombineren, zijn er diverse vormen van intelligent gebruik van een dergelijk systeem die alle worden aangeduid met het begrip Geografisch Informatie- systeem. De afkorting GIS, in deze betekenis, is een term die al- leen in de civiele wereld gebruikt wordt. De afkorting GIS betekent in de Nederlandse defensiewereld Ge- vechts Inlichtingen Systeem. De militaire term voor geografie in digitale vorm is DGI. In het Nederlands betekent deze afkorting 'Digitale Geografische Infor matie'. In het Engels is de afkorting eveneens DGI. Een militair equivalent voor GIS bestaat eigenlijk niet omdat geografische informatie gezien wordt als een on- derdeel van een systeem voor een operationele toepas sing. GIS komt impliciet voor maar niet als zelfstandig onderdeel, net als de kaart die ook altijd een schakel in het geheel is. Uit het bovenstaande zou men kunnen afleiden dat de inbreng vanuit de geodetisch-geografische hoek tot op heden niet geleid heeft tot een erkenning van deze vak- gebieden als een zelfstandige grootheid in het militaire denkpatroon. Alle tekenen wijzen er echter op dat er op dit punt een aanpassing in het denken plaatsvindt waarbij DGI een steeds belangrijker rol wordt toe- bedeeld. Internationale ontwikkelingen Het zijn de grotere landen die het voortouw nemen om 72 KT 1990.XVI.3

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 76