Wijzigingen in de bladindeling van de serie 1:50.000 Daar de topografische kaart in schetsvorm als onder- grond dient voor diverse systematische karteringen, legt de bladindeling aan die gebruikers een keurslijf op voor de samenstelling van die thematische kaarten en in eni- ge mate aan de werkplanning van de betreffende diensten. De vier meest bekende karteringen zijn de Waterstaatskaart, de Geologische kaart, de Bodemkaart en de Geomorfologische kaart van Nederland, alle op de schaal 1:50.000. Afgaande op de door de makers van deze kaarten ge- bruikte bladindelingen kan gekonstateerd worden dat de bladindeling van de serie 1:50.000 niet in alle opzich- ten voldoet. Men wijkt er om verschillende redenen van af. De figuren 4, 5 en 6 tonen de betreffende bladwijzers. De bladindeling 1:50.000 heeft sinds de invoering van de stereografische projektie nog geen wijzigingen on- dergaan met betrekking tot de bladindeling. Een effi- cientere produktie heeft ons toch genoopt deze bladin deling aan te passen. Met name op de kaarten van Zuid-Limburg en Zeeland wordt veel buitenland respek- tievelijk water afgebeeld. Ook vanuit de militaire hoek werd, ondanks het feit dat men zieh in het algemeen te- rughoudend opstelt ten aanzien van wijzigingen in de bladindeling, bepleit de bladindeling aan te passen. Dit heeft er uiteindelijk toe geleid dat de bladgrenzen van de bladen gelegen ten zuiden van de Y-koördinaat 350 in Zuid-Limburg 10 km in westelijke richting zijn ver- legd en dat in Zeeland de bladen, gelegen westelijk van de X-koördinaat 60 met 6,25 km naar het zuiden zijn verlegd. Voorts zijn een zestal bladen in de breedte uitgebreid met een strook van 6 km. Door deze aanpassing kon het aantal te produceren kaartbladen op de kaartschaal 1:50.000 van 110 teruggebracht worden naar 102. Deze op het oog zo gunstige oplossing, heeft wel verve lende konsekwenties voor de bladnummering. Kunnen bij het samenvoegen van twee kaartbladen tot een kaart een van de bestaande nummers, of desnoods beide, aan de nieuwe kaart gegeven worden, nu is er sprake van verschuivingen längs de X-as en de Y-as, waardoor er gedeelten, die voorheen tot verschillende bladen be- hoorden, samen op een nieuw kaartblad komen. De Problemen werden nog versterkt door het feit dat ook de bladindelingen 1:10.000 en 1:25.000 zijn afgeleid van de 1:50.000, zodat daarvoor ook een passende oplos sing gekozen moest worden. Het was om die redenen noodzakelijk de bestaande nummers geheel te verlaten en nieuwe te kiezen, ondanks de problemen die daar- door opduiken voor klanten en kaartgebruikers. Diverse oplossingen zijn de revue gepasseerd, zelfs het invoeren van een geheel nieuwe nummering voor geheel Nederland. Daar de wijzigingen maar betrekking heb- ben op een beperkt deel van Nederland (in de nieuwe bladindeling omvatten Zuid-Limburg en Zeeland totaal 9 kaartbladen) is uiteindelijk besloten deze delen nieu we bladnummers te geven en overig Nederland te laten zoals het is. Samengevat komen de wijzigingen neer op het volgen- 80 OTniaoi £=^1 N TERSCH .1 Vi 37 0 E 1DAM- SCHOUV /EN-f WALC (eren Z [EÜWSCI- -VLAANDERa (W iSf BLAD) (O.OST- JLADlj ,59/60 w/oJ versehenen kaarten Figuur 4. Bladwijzer van de Geologische kaart van Nederland 1:50.000. Figuur 5. Bladwijzer van de Bodemkaart van Nederland 1:50.000. KT 1990.XVI.3

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 84