Atlassen in de lift N.J. Bakker De topografische kaarten eindelijk gebonden. Heel Nederland in een onvervangbaar standaardwerk in vier banden. Inleiding Als we over de produktie van atlassen spreken, wordt daarbij niet in de eerste plaats aan de Topografische Dienst gedacht. Toch zijn de meeste atlassen die de af- gelopen jaren zijn versehenen, gevuld met kaartmateri- aal dat door de dienst recentelijk of in een ver verleden is samengesteld. Met name de laatste vier jaar is er een wäre hausse van atlassen met topografisch materiaal. Atlasminnend Ne- derland kan zijn hart ophalen. Bij het uitbrengen van de atlassen speien met name de kommerciele uitgevers Wolters-Noordhoff en Robas een belangrijke rol. De marketing via 'direct mailing' wordt hierbij met sukses toegepast. Het startschot werd in 1987 gegeven door het verscho nen van de Grote Topografische Atlas 1:50.000 in vier delen, uitgegeven door Wolters-Noordhoff. Begin mei 1990 werd de Provincie-atlas van Zeeland 1:25.000, de achtste in de serie provincie-atlassen, aangeboden aan de Commissaris van de Koningin van Zeeland. In de- zelfde week ontving de Commissaris van de Koningin van Zuid-Holland het eerste deel van een serie luchtfoto-atlassen: de Luchtfoto-atlas van Zuid- Holland, uitgegeven door Robas. Eveneens in dezelfde week verscheen de Wateratlas Groningen-Noord- Friesland, uitgegeven door de ANWB. Atlassen op basis van de kaartserie 1:50.000 De vier delen van de Grote Topografische Atlas 1:50.000 kwamen in 1987 op de markt. We moeten vrij ver terug in de tijd om soortgelijke uitgaven tegen te komen. In het begin van deze eeuw werd de Chromo-Topo- graphische Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden, schaal 1:50.000 samengesteld. Het betraf een bundeling van in kleur uitgegeven kwartbladen van de kaart 1:50.000. De uitgave houdt overigens het midden tussen een atlas en een samengebonden verzameling losse kaarten in een fraaie leren band. Van meer recente datum is de faesimile uitgave van To pographische en Militaire Kaart van het Koningrijk der Nederlanden, oorspronkelijk vervaardigd in de periode 1850-1864, en opnieuw uitgegeven in 1983 door Unie- boek. Dit betraf geen atlas in de zin van een samenge bonden kaartenboek, maar wel een komplete kaartserie die als een geheel in een speciale kassette werd aange boden. De levering van losse bladen was belangrijker. De verkoop loopt tot op heden door. Daarna was het enige tijd tamelijk stil op atlasgebied, althans wat betreft uitgaven waaraan de Topografische Dienst een aanzienlijke bijdrage heeft geleverd. Wel kan genoemd worden de Atlas van de Nederlandse kasteien, waarin een aanzienlijk aantal (fragmenten van) topo grafische kaarten op de schaal 1:50.000 is opgenomen. De hoofdinhoud van deze atlas wordt gevormd door foto's en tekeningen van de Nederlandse kasteien met uitgebreide toelichtingen (uitgave A.W. Sijthoff, Alphen aan den Rijn, 1980). De uitgave van een atlas of atlassenreeks samengesteld uit de topografische kaarten 1:50.000 kwam regelmatig aan de orde. Hoewel de Topografische Dienst een der- gelijke risikodragende uitgave zelf niet kon aanpakken, was ze wel bereid de rechten voor publikatie te verko- pen. Met name de kartograaf M. de Smit ontwikkelde ideeen op dit terrein en bood het produkt bij diverse uitgevers aan. In het begin van de jaren zeventig zijn diverse proeven gedaan met het verkleinen van de kaarten 1:50.000 naar NIEUW! De Grote Topografische Atlas van Nederland 150.000 KT 1990.XVI.3 87

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 91