Grote Historische Atlas van Nederland in vier delen Historische provincie-atlassen Als historische tegenhanger van de kaartserie 1:25.000 kwam de uitgeverij Robas in 1989 met de historische provincie-atlas op de markt. Net als de oude TMK, de eerste geheel Nederland bedekkende kaartserie op de schaal 1:50.000, die zieh steeds in grote belangstelling kon Verheugen bij historisch-geografen, kartografen en vele anderen, waren de zgn. Bonne-bladen voor onder- zoek ook zeer geliefd. Deze kaarten werden door de toenmalige Topographische Inrigting geprodueeerd van- af 1877 op de schaal 1:25.000. Een enigszins hierop ge- lijkende uitgave verscheen aan het begin van deze eeuw onder de titel Chromo- Topographische kaart van het Koninkrijk der Nederlanden, schaal 1:25.000. Deze in twee delen versehenen atlas, of eigenlijk verzameling losse kaarten in leren band, bevatte slechts 182 Bonne- bladen. Een deel van deze kaartserie was overigens op dat moment nog niet beschikbaar. Momenteel zijn de oude Bonne-bladen slechts op een beperkt aantal plaatsen in bibliotheken in te zien. Ro bas heeft besloten ze als provincie-atlas te bundelen en ze voor een relatief läge prijs voor een groot publiek toegankelijk te maken. 1989 1989 1989 1989 1989 1989 1989 Grote Historische Atlas van Nederland 1:50.000 In het najaar van 1990 zal weer een nieuwe atlas in vier delen op de markt komen. Wolters-Noordhoff introdu- ceert dan in samenwerking met de Topografische Dienst de Grote Historische Atlas van Nederland 1:50.000. Deze atlas in vier delen bevat de oorspronkelijke net- tekeningen in kleur, samengesteld in de periode 1836-1859, welke het uitgangspunt vormden voor het op steen graveren van de hierboven vermelde TMK. Het zijn letterlijk tekeningen 'in het net' van de zogenaam- de veldminuten waarop de militaire verkenner de ter- reingegevens in het veld aantekende. De vier atlasdelen volgen qua indeling de reeds ge- noemde Grote Topografische Atlas van Nederland 1:50.000 met recente topografische kaarten, zodat op eenvoudige wijze de situatie van 150 jaar geleden verge- leken kan worden met de huidige. Atlas van Nederland 1 en 2 De Wetenschappelij ke Atlas van Nederland kent al een lange traditie bij de Topografische Dienst. Vanaf het begin van de eerste uitgave, die verscheen tussen 1962 en 1978, is de dienst betrokken geweest bij de produk- tie. Een deel van de produktie werd aanvankelijk uitge- voerd door de dienst, in 1960 werd het Bureau Weten schappelij ke Atlas van Nederland ingesteld en ondergebracht bij de Rijksdienst voor het Nationale Plan, de voorganger van de huidige Rijksplanologische Dienst. Het Bureau verzorgde vanaf dat moment het kartografische werk, terwijl de reproduktie en de druk steeds plaatsvonden bij de Topografische Dienst. Als uitgever trad de Staatsuitgeverij op. Dezelfde werkwijze werd gehanteerd bij de uitgave van het Supplement op de Atlas (1979-1982). Bij de aanvang van de tweede uit gave van de Atlas van Nederland werd besloten om het Bureau bij de Topografische Dienst onder te brengen. De gegevens voor de 20 delen werden geleverd door een 60-tal auteurs, werkzaam bij overheidsinstituten, uni- versiteiten en enkele andere instellingen. Een redaktie- kommissie samengesteld uit deskundigen, met name kartografen en geografen, voerden de redaktie ten aan- zien van de tekst en de kaarten. De kaartproduktie vond vrijwel geheel bij de Topografi sche Dienst plaats. De SDU uitgeverij verzorgde de lay-out, de fotografie, de marketing en de verkoop. Het drukken vond bij di verse drukkerijen plaats. KT 1990.XVI.3 89 Tabel 3. De Historische Provincie Atlas 1:25.000 deel Groningen Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg verschijnt 1990 verschijnt 1990 1990 verschijnt 1990 Historische Atlas van Nederlancl jaar van uitgave Wolters-Noordhoff Atlasprodukties

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 93