inventarisatieatlas uit dit bestand afkomstig en met de tekenautomaat ver- vaardigd. De verdere kartografische afwerking met be- trekking tot de kleuren, Symbolen en het kaartschrift is door de afdeling Kartografie van de ANWB verzorgd. De atlas is gedrukt bij de Topografische Dienst. Mogelijk verschijnen er in de toekomst meer van deze regionale wateratlassen. Noot Drs N.J. Bakker is werkzaam bij de Topografische Dienst te Emmen als hoofd van de Kartografische Afdeling. Deze atlas wordt gebruikt door met name duizenden vrij willigers die gegevens verzamelen over planten en dieren (le druk 1981, 2e druk 1987). Een gelijksoortige atlas is in gebruik bij de PTT Radio- controledienst met een opdruk van honingraatvormige blokken ten behoeve van het toewijzen van kanalen van de mobilofoonverbindingen (uitgave 1982). Tenslotte is kortgeleden de ANWB Wateratlas Gronin- gen-Noord-Friesland versehenen. Deze atlas is samengesteld met gebruikmaking van de digitale bestanden van de topografische kaart 1:50.000. Zowel de wegen, de bebouwing als de waterlopen zijn voor flora en fauna van nedeiiand Vervolg van p. 86: G.G. Evers - De topografische kaartserie op de schaal 1:250.000; toelichting bij de gekleurde kaartfrag- menten. Uitbundige weergave van waterlopen (Amerikaanse visie van Nederland als waterland?). Veel gehuchten zijn verdwenen ten opzichte van de vorige uit gave. De weergave van dorpen gebeurt door middel van plaatscirkels en van Steden door middel van plattegronden. Dieptelijnen in vadems; hoogtelijneninterval: 20 m; geen hoogtetinten. Universele Transversale Mercatorprojektie. Figuur 4. Serie 1501, Joint Operations Graphics. Fragment van blad NN31-12 Amsterdam, editie 1-AMS/TDN, 1969. Het duingebied is weergegeven d.m.v. schaduwering. Längs de kust is een verlopend raster gebruikt van raster landblauw naar wit voor de zee. Hoogspanningsleidingen, vliegvelden en obstakels zijn in paars weergegeven. De kaart is uitgevoerd volgens de toenmalige speeifikaties voor de serie De groei van de Steden neemt een grote vlucht: Beverwijk, IJ- muiden, Haarlem, Heemstede, Amsterdam enz., evenals de groei van Schiphol. Dieptelijnen in meters; hoogtelijneninterval: 20 m; geen hoog tetinten. Universele Transversale Mercatorprojektie. Figuur 5. Serie 1501 NL-RM, Wegenkaart van Nederland. Fragment, militair, editie 1-TDN, 1988. Duidelijk zichtbaar is de groei van de infrastruktuur: auto- snelwegen, verkeerspleinen, tunnels, Schiphollijn, rondwegen enz. Klassifikatie van wegen vindt niet alleen plaats naar breedte en verharding, maar eveneens naar primary en secun- dary roads. Er is een toename van oppervlak bebouwd gebied (groeisteden) zichtbaar. Er is een nieuwe generalisatie toegepast t.b.v. de automatise- ring van deze kaartserie. Het duinterrein is als een verkleining van de serie 1:50.000 op- genomen. Hoogtelijneninterval: 25 m; geen hoogtetinten. Land- en zeeblauw volgens nieuwe grenzen. Universele Transversale Mercatorprojektie. KT 1990.XVI.3 91 mensv.

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 95