zo kan het.in aar zo kan het ook! Tijdsdruk zal er wel de oorzaak van zijn geweest dat de ontwerper van het kaartje Lidstaten van de Europese Ge- meenschap - aantal inwoners niet verder is gekomen dan een tabelmatige rangschikking van de gegevens. Het kaart je is als ontwerp wel geslaagd, maar visueel levert het niet het beloofde beeld van het aantal inwoners op. Ook de namen van de landen staan te ver af van de eigenlijke lig- ging van het land op de kaart waardoor direkte aflees- baarheid niet mogelijk is. De laatste tijd verschijnen er nogal eens kaartjes in de me dia waarvan de basiskaart grafisch fraai is uitgevoerd, maar waar de essentiele informatie niet is bewerkt tot een grafisch duidelijk beeld. Het hier afgebeelde kaartje is afkomstig uit het dagblad Trouw van medio juni 1989. Een beter beeld biedt het tweede kaartje dat, in tegenstel- üng tot het voorbeeldkaartje, niet op de grafische PC, maar op de traditionele manier met pen, plakraster en strippingfilm is vervaardigd. Ongetwijfeld is de kaarton- dergrond in het eerste kaartje fraaier door het gebruik van verschallende grijstinten. Het tweede kaartje geeft de lezer echter duidelijker en sneller een overzicht van de in de ti- tel van de figuur aangegeven informatie. G.W.J. van Omme LIDSTATEN EUROPESE GEMEENSCHAP Figuur 1. De oorspronkelijke kaart, Lidstaten van de Europe se Gemeenschap - aantal inwoners, uit Trouw van medio iuni 1990. Figuur 2. Een verbeterde versie van de kaart uit figuur 1. Wie maakt een betere kaart? In de prijsvraag van het vorige nummer is helaas een fout geslopen. Omdat het foutief opgegeven formaat wellicht velen heeft weerhouden te reageren, stellen we de vraag opnieuw: wie maakt een betere kaart, op het formaat 10 x 17,5 cm? U kunt uw oplossingen vöör 1 januari 1991 sturen naar: redaktie KT, Algemeer 28, 6721 GD Bennekom. LIDSTATEN EUROPESE GEMEENSCHAP^J KT 1990.XVI.3 93 Denemarken aantal inwoners "if 5.1 miljoen i Bondsrepubllek Duitsland 60.2 miljoen Nederland 14.7 miljoen Verenigd Koninkrijk 56.6 miljoen lerland 3.7 miljoen Belg!« 9.9 miljoen Luxemburg 369,000 55.8 miljoen Spanje 39.8 miljoen 10.2 miljoen Halle 57.4 miljoen 10.0 miljoen anp/trouw en aantal inwoners per land 19.. A De getallen geven het aantal inwoners per land aan in miljoenen Luxemburg 369.000 inwoners Verenigd [Koninkrijk Denemarken lerland, Bondsrepubliek Duitsland ^Tu9al Spanje Griekenlam Bron; Trouw juni 1989

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 97