als de twee belangrijkste hoofdstuk- ken terug te vinden. Het eerste hoofdstuk behandelt het effektief ge- bruik van tekst; het tweede gaat over het effektief gebruik van kleur. Eger heeft een apart hoofdstukje toege- voegd over de typische kenmerken van de grafische vormgeving in Ne- derland. Aan de hand van veel uitstekende voorbeelden van bekende grafische ontwerpers worden vaktermen uitge- legd: interlinie, spatiering, grijswaar- de van tekst, bruikbaarheid van kleuren en lettertypen voor velerlei doeleinden. Wanneer je beschikt over 10 lettertypen, wil dat nog niet zeggen dat je ze alle tien maar op een pagina moet toepassen. Aange- toond wordt dat sommige lettertypen beter geschi kt zijn voor lange teksten, andere alleen voor koppen of voor het scheppen van een be- paalde sfeer. Verschiliende overwegingen die bij de keuze van kleuren een rol speien passeren de revue: wijkende en do- minerende kleuren, associaties die kleuren oproepen. De voorbeelden die gegeven worden zijn inspirerend. Samen met de kör te, heldere en deskundige tekst geven zij het boek een bijzondere didakti sche waarde. Ook verkeerde vormge ving en foute keuzen worden belicht en suggesties voor verbetering wor den aangedragen. Kort wordt ingegaan op werken met de grafische PC; maar daarnaast wordt ook het handwerk niet tekort gedaan zoals het berekenen van de lengte van teksten. In het hoofdstukje over de Neder- landse situatie wordt ingegaan op overeenkomsten en verschillen met andere westerse landen. Een nuttig boek voor elke vormgever en voor elke kartograaf die zieh met grafische vormgeving bezighoudt. G.W.J. van Omme Curran, J.P., Compendium of Carto- graphic Techniques. Londen/New York: Elsevier Science Publishing Co inc. namens de ICA). 111 pp„ geill., 21,5 X 30 cm. ISBN 1-85166-229-4. Prijs £36,-. Bij de kaartvervaardiging speien ver- schillende Processen die vooral de laatste decennia aan grote verande- ringen onderhevig zijn een rol. Er is daarom behoefte aan een algemeen overzicht, dat de belangrijkste karto- grafische technieken in beeld brengt. Het Compendium of cartographic techniques, een uitgave die dank zij het initiatief van de ICA tot stand kwam, wil in deze behoefte voorzien. In 1984 benoemde Commissie 2 (Map Production and Technology) van de ICA een redaktiekommissie, die de verschillende onderwerpen die behandeld moesten worden zou gaan koördineren. Meer dan drie jaar is er door James Curran (leiding), Kjeld Burmeister, Arie Kers en prof. Ernst Spiess aan de voorbereiding van het boek gewerkt. In de tien hoofdstukken die het Compendium omvat komt het hele proces van kaartproduktie aan de orde, vanaf het tekenen of graveren tot en met het drukproces. Er wordt aan handmatige zowel als aan geau- tomatiseerde technieken aandacht besteed. Zo komt tekenen met de trekpen aan de orde, maar ook scan- technieken en de laserplotter. Hoofdstuk 1 'Image generation' be handelt de kartografische basistech- nieken die nodig zijn om een kaart- beeld te vervaardigen: tekenen, graveren, werken met plakrasters, transfertechniek, schaduweren, vig- netteren en tekstvervaardiging en -montage. Over de automatisering gaan, zij het erg beknopt, hoofdstuk 2 'Digital data capture' en hoofdstuk 4 'Automatic plotting and Output'. Een apart hoofdstukje (3) is gewijd aan registersystemen. In hoofdstuk 5 'Contact copying at scale' komt het kopieren in kontakt aan de orde. Negatief en direkt posi- tief kopie, wash-off methode, reflex- kopie, het maken van blauwgidsen en pelfilms, diepetsen, offsetplaat- en zeefvervaardiging zijn de belang rijkste items in dit uitgebreide hoofdstuk. In hoofdstuk 6 'Geome- trical image transformations' komt de camera in beeld met lijn-, half- toon- en kleurfotografie. 'Value transformations' is de titel van hoofdstuk 7. De belangrijkste onder werpen die hier de revue passeren zijn: reproduktie van halftonen door middel van reprofotografie en scan- ning, veranderen van lijndikte, het maken van kontourlijnen, fotome chanisch vignetteren, halftoonbeel- den maken van reeds gerasterde figu- ren, veranderen van kontrast bij opname van halftoonbeelden en om- zetten van een halftoonbeeld in een lijnenbeeld. De kleurscheidingstech- niek zoals die in de kartografie wordt toegepast en het kombineren van de gescheiden vervaardige films worden in hoofdstuk 8 en 9 behan deld. Het laatste hoofdstuk geeft een overzicht van de verschillende druk- procede's: offset, boekdruk, zeef- druk, lichtdruk, elektrostatisch en thermografisch drukken (kopieren). Het boek geeft een goed overzicht van de verschillende technieken die in de kartografie gebruikt worden. Enkele daarvan zijn in Nederland nagenoeg achterhaald, maar dat neemt niet weg dat ze in andere lan den nog steeds worden toegepast. En het kan ook haast niet anders dat de nieuwste ontwikkelingen zoals digita le kleurproefsystemen, electronic Pu blishing en laserbelichting nog ont- breken. De tekst is beknopt en ter zake doende en over het algemeen goed te volgen. De 211 figuren en foto's die opvallen door een bijzonder goede uitvoering en duidelijkheid zijn een onmisbare aanvulling op de tekst. Alleen het hoofdstuk 'Image Separa tion' zou bij de lezer wel eens Pro blemen kunnen opleveren. Niet om- dat de uitleg over dit tamelijk lastige onderwerp niet helder is, maar om- dat er geen kleuren gebruikt zijn in de bijbehorende figuren. Er wordt nu vooral bij nieuwkomers in de kartografie wel een erg groot beroep gedaan op het voorstellings- vermogen. Het Compendium of cartographic techniques, dat een samenvatting be- oogt te zijn van de thans gebruikte technieken in de kartografie, zal door z'n kwaliteiten in de praktijk vooral als naslagwerk gaan funktio- neren. Het zou nog aan waarde kun nen winnen als per onderwerp wordt aangegeven in welke publikaties er meer informatie over is te vinden. De literatuurlijst achterin het boek voorziet hierin niet. Elk kartografisch bedrijf of instituut en elke aankomende kartograaf zou dit nuttige boek in z'n kast moeten hebben staan. Wel is aan te raden er het grafisch zakboek naast te zetten: niet alle Engelse vaktermen zijn ge- makkelijk te vertalen. Waarom overi- gens een boek dat alleen maar in zwart/wit is uitgevoerd en dat toch KT 1990.XVI.3 95

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 99