voorwoord '1j - Het verschijnen van een nieuw nummer van het Karto- grafisch Tijdschrift is voor mij iedere keer weer een feestelijke gebeurtenis, die de nieuwsgierigheid prikkelt. Ik hoop, dat vele lezers dat met mij zo ervaren. Het verschijnen van een speciaal nummer ter gelegen- heid van het 175-jarig bestaan van de Topografische Dienst heeft een extra dimensie. Want het gaat hier toch om onze jubilerende nationale karteringsdienst. Dr F.J. Ormeling sprak in zijn welkomstwoord bij de Eer- ste Nederlandse Kartografendag op 25 januari 1958 (dat was dus nog voor de oprichting van de Kartografi- sche Sectie/later NVK) de aanwezigen toe met: "De komst van de direkteur van de Topografische Dienst maakt het mij mogelijk deze attenties te bundelen. Heer Bramlage, u wilt mij wel toestaan dat ik in uw persoon als hoofd van 's lands grootste karterings dienst, alle hier aanwezige geödeten, topografen, geolo- gen en geografen van naam begroet". Wel, zo zouden we dat nu niet meer doen, maar toch. In dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift treft u een ruime sortering van artikelen aan. Ze hebben be- trekking op verleden, heden en toekomst van de Topo grafische Dienst in bredere zin. Ook zijn daar de meer specialistische beschouwingen ten aanzien van deel- aspekten van de produktie van topografische kaarten, zoals automatisering en bladindeling. Ruime aandacht is er ook voor het kaartgebruik, militair en civiel. Het zal u bij het bestuderen van dit KT-nummer niet ontgaan, dat ook de Topografische Dienst zieh in deze jaren op een keerpunt bevindt. De titel van het artikel van Geudeke spreekt wat dat betreft boekdelen. Een lange periode, waarin alle aandacht zieh richtte op de produktie van topografische kaarten, lijkt te worden af- gesloten en plaats te maken voor geografische (topogra fische) informatievoorziening. Tot slot: dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift is niet de enige wijze waarop de aandacht gevestigd wordt op de jubilerende Topografische Dienst. In het Defensievoorlichtingscentrum in Den Haag was deze zomer een expositie te bezichtigen die ter gelegenheid van de jubilerende dienst is opgezet, onder de titel p .1 #4 Land in kaart. In het najaar is deze tentoonstelling naar Emmen verhuisd. Voorts Staat de Kartografendag, die op 24 Oktober 1990 in Emmen wordt gehouden, in het teken van Topografi sche Informatievoorziening. E.S. Bos voorzitter NVK KT 1990.XVI.3 5 m m i

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 9