algemeen gebruik beschikbaar zullen zijn en dat overzichtskaarten op deze schalen van de deelrepublieken, krajs en oblasts tegen het einde van het 12e Vijfjarenplan (1991) weer volop geleverd kunnen worden. Hoewel voor wat betreft de schaal 1:500.000 verlichting in het vooruitzicht wordt gesteld blijft de toegankelijkheid van de grotere kaartschalen vooralsnog onduidelijk. De recentelijk van de gehele Sovjetunie voltooide kaartse- rie 1:25.000 (bestaande uit 240.000 bladen) waaraan bij geografen, pia nologen, agrarisch specialisten, eco- logen enzovoort dringend behoefte bestaat, blijft buiten bereik. Behalve om haar behoudende poli- tiek ten aanzien van de verspreiding van kartografisch materiaal Staat de GUGK ook om andere redenen bloot aan kritiek. In dezelfde afleve- ring van Mapping Sciences and Re mote Sensing wordt de geringe effi- cientie van de organisatie op het gebied van de kaartproduktie en on- derzoek en haar technologische ach terstand gehekeld door niemand minder dan de in 1988 overleden Sa- lichtchev. Hij konstateert dat de GUGK op het terrein der themati sche kaartproduktie haar leidende rol geheel is kwijtgeraakt. Hoewel belast met integrale kaartvoorziening ten behoeve van de nationale ekono- mie, voltrekt zieh een essentieel deel der thematische kaartproduktie op de verschillende ministeries zonder koördinatie, invloed of assistentie van de GUGK. Bij tijden werkt deze organisatie vertragend, ja zelfs ver lammend, hetgeen onder meer wordt veroorzaakt door het voortdurend gekrakeel tussen GUGK en de mi nisteries over het beschikbaar stellen van korrekte topografische gegevens, die nu eenmaal als ondergrond van de thematische kartering onmisbaar zijn. Het is echter aan twijfel onder- hevig of, zoals Salichtchev in 1988 voorstelde, een versterking van de positie van de GUGK door een ver beterde dienstverlening in het kader van een allesomvattend nationaal to- pografisch en thematisch karte- ringsprogramma, te midden van de middelpuntvliedende krachten die zieh sedertdien in de Sovjetunie heb- ben geopenbaard, nog wel haalbaar is. F.J. Ormeling sr Agenda 21 maart 1991 - Algemene ledenver- gadering NVK. 2-5 april 1991 - 2nd European Con ference on geographic information Systems. Plaats: Brüssel, Belgie. In- formatie: EGIS Bureau, Faculteit Ruimtelijke Wetenschappen, Postbus 80.115, 3508 TC Utrecht, D. Ondaat- je, tel. 030-534261/3206. half april 1991 - Studiedagen werk- groep Kartografische Reproduktie- technieken: werkbezoek Antwerpen (Fotogravüre De Schutter). 22-25 april 1991 - GIS '91 Conferen ce (IGU). Thema: Geographic Infor mation Systems: multiple representa- tion and multiple uses. Plaats: Brno, Tsjechoslowakije. Informatie: Dr. Milan Konecny, Dept. of Geography, Masaryk University, Kotlärskä 2, 611 37 Brno, Czechoslovakia. 23 september-1 Oktober 1991 - 15e ICA-konferentie. Plaats: Bourne- mouth, Engeland. Voorlopige re- gistratie bij Conference Services Ltd., Congress House, 55 New Ca- vendish Street, London WIM 7RE, Engeland. Nadere informatie over de genoemde aktiviteiten is, voor zover niet anders vermeld, verkrijgbaar bij de sekreta- ris van de NVK, respektievelijk van de werkgroepen (voor adressen zie pagina 2). 12 KT 1990.XVI.4

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 14