lende uitgaven en drukken. Dat is een uitgave per an derhalf jaar. Behalve in zeevaartcentra als Amsterdam en Londen, vinden we ook uitgaven in middeneuropese Steden als Heidelberg, Neurenberg en Frankfurt. Uit in- houdelijke analyse van de in Nederland uitgegeven handleidingen blijkt niets of nauwelijks iets van enige funktionele waarde voor de zeeman: namelijk het bepa len van de koers en lokatie op zee. Alle beschreven ge- bruiksmogelijkheden betreffen oefeningen uit de ma thematische geografie en astronomie. Dus de bepaling van op- en ondergang van zon en sterren, de lengte van de dag, de afstand en richting tussen twee plaatsen op aarde (overigens met een te geringe nauwkeurigheid voor de zeevaart) enz. Op deze plaats kan ik hierover niet verder doorgaan: dat is gebeurd in mijn dissertatie, die binnen afzienbare tijd in het Engels beschikbaar zal zijn. Wel wilde ik nog een tweede aanwijzing noemen, waaraan de de ver- spreiding van globes kunnen zien. Op de kaart van Eu ropa (de wereld dus in de 17e eeuw!) zijn de plaatsen ingetekend waar zieh op dit moment (althans in litera- tuur van de laatste 100 jaar vermeld) Nederlandse glo bes bevinden (figuur 5). De hoge koncentratie in Hol land is natuurlijk logisch. In het Verenigd Koninkrijk ziet u alleen in Londen en direkte omgeving, in Oxford en in Edinburgh stippen. Eiders kunnen ook wel Neder landse globes zijn, maar zolang er nog geen nationale lijst van bewaarde globes in het Verenigd Koninkrijk is, moeten we het doen met de bekende verzamelingen in Londen (British Library, Science Museum and National Maritime Museum) en enkele notities in de literatuur. Opmerkelijk is de hoge koncentratie van globes in cen- traal Europa: Beieren, Oostenrijk, Bohemen, Saksen en Silezie - landen die toch niet bekend staan om hun zee- vaartkundige traditie! Ook Noord-Italie - waar de zee- vaardersperiode in de 17e eeuw al voorbij was - ver- toont een groot aantal globes. Opvallend ieeg' is Frankrijk. Natuurlijk is het gevaarlijk om aan zo'n kaart - die de huidige situatie weergeeft - konklusies te hechten over de 17e-eeuwse verspreiding. Maar toch ben ik van me- ning dat we er wel een aardig beeld mee verkrijgen. Veel van de centraaleuropese verzamelingen zijn adellij- ke kasteien, kloosters en bibliotheken van eerbiedwaar- dige ouderdom. Veel daarvan kennen geen enkele acqui- sitie van oude voorwerpen. De globes, die er nu zijn, zijn er al zeer lang. Enige koncentratie in nationale hoofdsteden is te bespeuren (Praag, Wenen, Dresden), maar het is de vraag of deze globes van over de natio nale grenzen zijn aangekocht. Gebruik van globes De vele gebruiksaanwijzingen en de verspreiding van globes ondersteunen nog eens de eerder getrokken kon- klusie dat globes niet voor het gebruik door de zeevaar- ders op zee gemaakt zijn. De vraag is dan echter, waarvoor werden ze dan wel ge maakt of hoe ze werden gebruikt. Dit is niet hetzelfde. Figuur 5. Spreiding 17e-eeuwse globes in Europa. Het enige gebruik van de globe was in het onderwijs, onder andere onderwijs in navigatie, maar ook in alge- mene vorming. Hoe het onderwijs met globes geschied- de, blijkt onder meer uit de volgende passage: 'Constantin ende Christiaen dus verre de Latijnsche Tale machtigh gewerden zijnde, begonden seer naer 't gebruijck derselve ende namentlyck naer de Historien te verlangen; waertoe ik mede gesint zijnde haer längs den rechten wegh te leiden, nam ick voor haer de Geo graphie in 't gros alvorens te doen verstaen, ende las haer voor Introductionem Cluverij De lessen in Cluverio begon ick in Decembri deses jaers [1638], ende bij occasie van 't eerste Boeck, dede ick de kinderen in 't generael de principale Circulos Sphaerae ende dersel- ver gebruyck lichtelick verstaen, soo dat sij dagelix met grooten lust ende ijever op den Globum terrestrem lag- hen en speculeerden, ondersoeckende den op ende on- dergangh der sonne in verscheiden tijden des jaers, met diergelijkcke. Daerop volghde een' generale, ende daer- op een specialer verdeelinge van de Wereld, Om haer meer ende meer daerin te stijven dede ick in mijn voorhuys, daer sij veeltijds speelden, ophangen de 4 deelen vande Wereld van Willem Blaeuw, daerbij sij een' vaste gestaltenisse van 'swerelds maecksel ende verdeelinghe in den sinn kregen'. Deze tekst is een passage uit de levensbeschrijving die Constantijn Huygens (1596-1687) gaf van zijn zoons, de dichter Constantijn jr. (1628-1697) en de wis-, natuur- en sterrenkundige Christiaan (1629-1695). De globe wordt gebruikt om de tien- en elfjarige kinderen van Huygens de eerste beginselen van de wiskundige geo grafie te verklaren. Toen ze echter aan meer speeifieke beschrijvende geografie toe waren, kregen ze de be- KT 1990.XVI.4 Spreiding 17de-eeuwse globes Huidige lokatie van de globes van Blaeu, Hondius, Van den Keere, Janssonius en Colom 5 globeparen/afz. glob« X onvolledige gtg. J 22

Kartografisch Tijdschrift | 1990 | | pagina 24